Javelin: зброя, якої бояться російські танкісти

FGM-148 Javelin

FGM-148 Javelin є сучасним ракетним комплексом, розробленим для протитанкової оборони. Від початку російської агресії понад п’ять тисяч таких екземлярів було передано Україні.

То ж що це за зброя - розповідаємо далі.

Історія створення Javelin

Javelin є результатом спільної розробки компаній Raytheon та Lockheed Martin для забезпечення потреб армії США. Робота над комплексом розпочалася в 70-х роках ХХ століття, коли була розроблена концепція протитанкового комплексу з бездротовим керуванням.

Однак, перші випробування Javelin були проведені лише в 1991 році, під час війни в Перській затоці. Під час цієї війни було виявлено недоліки та обмеження існуючих протитанкових засобів, що прискорило розробку та випробування Javelin. Комплекс вже успішно проходив випробування в різних умовах та середовищах, включаючи холодну північну тундру, піщані бурі.

Сьогодні Javelin є на озброєнні армій багатьох країн світу, включаючи США, Велику Британію, Україну, Ізраїль, Індію та інші. Він застосовується як в стаціонарних, так і в рухомих умовах, та дозволяє ефективно боротися з танковою технікою та іншими броньованими цілями.

Технічні характеристики

Однією з основних особливостей FGM-148 Javelin є те, що цей ракетний комплекс використовує систему бездротового керування. Це дозволяє оператору керувати ракетою з безпечної відстані, не викриваючись перед ворогом. Крім того, Джавелін має самонавідну систему, що дозволяє ракеті точно пролетіти до цілі, навіть якщо остання рухається.

Основні технічні характеристики FGM-148 Javelin:

 • Дальність стрільби: більше 2,5 км;
 • Калібр: 127 мм;
 • Бойова частина: заряд-кумулятивний, заряд-фугасний;
 • Швидкість: понад 300 м/с;
 • Вага: 15,9 кг (бойова частина - 7,3 кг, запускний пристрій - 8,6 кг);
 • Точність: до 90% ударів в ціль;

Принцип дії

FGM-148 Javelin працює на принципі самонаведення на ціль з використанням теплового випромінювання. Коли ракета запускається з запускного пристрою, вона автоматично здійснює пошук цілі з використанням інфрачервоного випромінювання, що виділяється з танку або іншої броньованої техніки. Після того, як ціль визначена, бойова частина запускається в напрямку цілі, де й наносить удар.

Оскільки Javelin працює за принципом самонаведення, він може бути ефективним як проти стаціонарних, так і проти рухомих цілей. Крім того, цей ракетний комплекс може бути застосований не лише проти танків, але і проти будь-якої броньованої техніки, такої як вантажівки чи екскаватори.

Переваги та недоліки FGM-148

Переваги:

 1. Висока точність удару;
 2. Здатність протидіяти сучасній бронетехніці;
 3. Бездротовий принцип керування дозволяє оператору бути в безпеці на відстані від цілі;
 4. Можливість застосування в різних бойових умовах

Недоліки:

 1. Вартість комплексу та однієї ракети;
 2. Обмежена кількість бойових частин у комплексі;
 3. Не може бути використаний в зонах із поганою видимістю.

До слова, нещодавно десантники показали, як нищать ворожу техніку із Javelin.


Редакція Дивись. Інфо, спільно із ресурсом Супротив, створили освітню рубрику про військове та цивільне озброєння для широкої аудиторії. Попередній матеріал, про MQ-9 Reaper, можна прочитати тут.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: