Соціальне забезпечення для ветеранів та ветеранок - як отримати

виплати

Перше, на що може розраховувати військовий, отримавши посвідчення, це пенсійне забезпечення. Його розміри і порядок виплат регулюються окремим законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Для призначення пенсії необхідно звернутись з відповідною заявою до відомства, в якому військовослужбовець проходив службу на момент отримання інвалідності. Вже звідти заява і відповідний пакет документів надсилаються в Пенсійний фонд.

Документи можна зібрати самостійно або звернутись у військкомат (у випадку, якщо боєць не може це зробити сам через характер травм). До основного переліку документів входить:

 • заява встановленого зразка (має бути у військкоматі або військовій частині);
 • ідентифікаційний код;
 • паспорт і довідка про місце проживання/реєстрації;
 • довідка МСЕК;
 • заключення ВЛК;
 • довідка про грошове забезпечення або грошовий атестат (готує відомство, де проходив службу військовий);
 • документ з банку про відкриття пенсійного рахунку.

Додатково органи соціального захисту населення можуть виплатити соціальну допомогу у розмірі від 25 до 100 відсотків прожиткового мінімуму. Щодо можливості отримання цієї виплати уточнюйте в органах соціального захисту в момент отримання посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.

Згідно з законом “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” у випадку отримання інвалідності виплачується одноразова грошова допомога. Її розмір залежить від отриманої групи інвалідності:

I група - 400-кратний прожитковий мінімум;

II група - 300-кратний прожитковий мінімум;

III група - 250-кратний прожитковий мінімум.

Ця виплата не є надбавкою до пенсії, відповідно її призначення і порядок нарахування не підпадає під юрисдикцію Пенсійного фонду, а регулюється, знову ж таки, органами соціального захисту населення. На отримання матеріальної допомоги треба зібрати приблизно такий самий пакет документів, що і на оформлення пенсії плюс заяву на виплату одноразової грошової допомоги. Додатково можуть попросити копію документа, що свідчить про причини та обставини поранення, зокрема про те, що воно не пов'язане з вчиненням правопорушення та не отримане у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння. Точний список необхідних документів варто уточнити в соцзахисті.

Також Мінветеранів повідомило, що ветерани з інвалідністю I-II груп можуть оформити через портал “Дія” за допомогою послуги “єПідтримка” додаткову виплату від Червоного Хреста у розмірі 100 швейцарських франків. Отримувати такі гроші можна протягом 4 місяців. 

Щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом “Про Державний бюджет України”.

Крім фінансового забезпечення, законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та Міністерством ветеранів гарантується ряд додаткових пільг. Серед них:

 • безкоштовні ліки;
 • протезування кінцівок та зубопротезування;
 • санаторно-курортне лікування;
 • психологічна реабілітація;
 • забезпечення житлом;
 • ремонт;
 • пільги на комунальні послуги; 
 • кредитування;
 • земельні ділянки;
 • соціальна та професійна адаптація;
 • пільги та знижки на проїзд і навчання.

Деякі міста також мають додаткові програми для ветеранів. Наприклад, Київська міська державна адміністрація ухвалила рішення про розширення пільг та соціальних гарантій для киян-учасників бойових дій і членів їх сімей. Так, вони можуть отримати фінансову допомогу на ендопротезування, слухопротезування і протезування очей, часткову компенсацію за придбаний автомобіль киянам – особам з інвалідністю I та II групи, які внаслідок поранення, отриманого під час участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, отримали ушкодження, що призвели до необоротної втрати верхніх та/або нижніх кінцівок (їх частин). Роз'яснення щодо отримання цих та інших пільг для учасників війни, захисників та захисниць України, можна отримати в Київському міському центрі допомоги учасникам АТО. 


Матеріал було підготовлено організацією Доступно.UA у межах проєкту, що проводиться завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX за підтримки Державного департаменту США.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: