Україна відмовила в акредитації журналіста видання The Globe and Mail

б

Видання The Globe and Mail опублікувало текст, в якому зазначає, що український уряд не продовжив акредитацію Антону Скибі — фотожурналістові, який працював з The Globe and Mail з 2014 року. Вони кажуть, що спецслужби країни вимагали пройти перевірку на детекторі брехні, звинувачуючи Скибу в наявності російського паспорта та сумніваючись у відповідності його роботи «національним інтересам» країни.

Про це йдеться на сайті видання.

Його запросили з’явитися на дві зустрічі в Києві до Служби безпеки України. У нього запитали про місце народження, освіту та батьків. Запитання стосувалися того, що Скиба народився в Єнакієвому, яке увійшло до складу так званої «ДНР» 2014 року. Тоді Скиба запропонував редактору російського журналу допомогу в пошуку водія в обмін на акредитацію в цьому виданні, за допомогою якої він проїжджав блокпости в цьому районі. Проте він зазначає, що ніколи не надсилав жодної інформації російським медіа та не отримував від них кошти. 

На другій зустрічі з СБУ Скибі повідомили, що він їздив до Білорусі 2021 року та мав російський паспорт. Проте видання пише, що обидва твердження є брехнею: журналіст не був у Білорусі з 2016 року й не має російського паспорта.

The Globe and Mail пише, що відмова в акредитації заважає The Globe висвітлювати війну. А без військової акредитації буває важко пересуватися навіть Києвом. The Globe and Mail також покликається на те, що видання, зокрема, отримало золоту нагороду за найкраще висвітлення новин за проєкт про війну в Україні, а Скиба став фіналістом премії National Newspaper Award за зображення дівчини в рожевому капелюсі, яка стоїть перед зруйнованою квартирою в першу ніч російського вторгнення в лютому 2022 року.

У редакції додають, що Україна забороняє журналістам висвітлювати численні аспекти війни, включно з розташуванням військових об’єктів, інформацією про збиті літаки або кораблі та контентом, який розглядається як «пропаганда чи виправдання широкомасштабної збройної агресії Росії проти України». Ці обмеження посилюються. 

Пресслужба Офісу президента України заявила, що елементи минулого пана Скиби залишаються «неясними». Зокрема, чи отримав Скиба та його родичі російське громадянство, чому він їздив до Білорусі між 2019 і 2021 роками, і чи підтримує він зв’язки з представниками самопроголошених республік на тимчасово окупованих територіях. Редакції порадили шукати іншого фрилансера Головний редактор Globe and Mail Девід Волмслі у відповідь написав, що висловлює глибоку стурбованість «очевидною спробою тиску на The Globe and Mail з метою змінити склад нашої команди в Україні».

У коментарі Інституту масової інформації Антон Скиба зазначив, що він не пов’язує ситуацію з тиском на себе особисто, натомість вважає ситуацію частиною ширшої проблеми з акредитаціями. Він каже, що цей випадок — похідний тих процесів з акредитаціями, які відбуваються зараз в Україні: «Це нагадує радянську каральну практику, коли ти мав доводити після Другої світової війни, що твоя родина, яка була в окупації, не мала зв’язків з ворогом. Мені також здається, що це частина тої дискримінації, яку переживають переселенці зі сходу з 2014 року».

Канадське видання цитує Катерину Сергацкову, співзасновницю Фонду 2402 та «Заборони», каже, що щонайменше 10 українських журналістів мали проблеми з отриманням нової акредитації. Раніше вони працювали на окупованих територіях або були в Росії в якийсь момент після 2014 року. У посольстві України в Оттаві заявили, що процес перевірки для надання акредитації є неупередженим і розглядає виключно «питання національної безпеки». Там зазначають, що перевірка безпеки є частиною усталеної практики акредитації медіа в зонах бойових дій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: