Чи потрібна вища освіта в IT-секторі і як здобути її в Україні

Влаштуватись в найпотужнішу та найбільш оплачувану галузь сьогодні можна навіть школяреві. Ось свіжа новина — SpaceX взяли на роботу 14-річного розробника, позбувшись стереотипів та ейджизму. Демократична айтішка — це світ, у якому працедавців більше цікавлять твої навички та знання, ніж диплом. То ж не дивно, що на IT-спеціальності багато хто потрапляє одразу з курсів, оминаючи роки перебування в аудиторіях університетів.
Тож чи потрібно мати айтівцю профільну вищу освіту, що про це кажуть вже працюючі спеціалісти, а також де в Україні можна отримати омріяний документ про закінчення ВНЗ — давайте з’ясуємо разом із маркетинговим відділом хостинг-провайдера Cityhost.ua, який підготував цю статтю для наших читачів.

Аргументи «за» — чому варто йти навчатися на IT-спеціальності в університет
Навесні 2023 року DOU провів опитування, яке виявило, що понад 90% українських айтівців мають вищу освіту або навчаються зараз. Отже, є сенс у тому, щоб нести документи в приймальну комісію.
ІТ-освіта в Україні хоч і вважається далекою від ідеалу, та все ж пропонує необхідний мінімум для подальшого розвитку:
- ВНЗ дає базові знання з предмету, і що важливо — допомагає навчитися засвоювати інформацію.
- Величезний плюс — щоденне спілкування з друзями та викладачами на «спільній мові». Багато з тих, хто опанував програмування самостійно, знають, наскільки важливо мати ментора і однодумців, з якими можна поділитися сумнівами і спитати поради.
- У студентські роки формується певне ком’юніті, яке пізніше стане серйозним підґрунтям для професійних зв’язків.
- На курсах представлені найбільш популярні професії — програмістів, тестувальників, веб-дизайнерів. Але IT-технології — це також хостинг, адміністрування серверів, VDS серверів, організація та технічний супровід мереж, інженерія та багато інших моментів, які проходять повз увагу онлайн-шкіл. Якщо ви плануєте отримати якусь «нехайпову» технічну професію — вам в університет.
- Після університету більше шансів стати джуном, ніж після курсів, адже для засвоєння знань потрібно більше, ніж три місяці інстенсивів у стилі «галопом по європах».
Прихильники вищої освіти в айті впевнені, що університет дає хорошу базу, яку потім можна вдосконалювати за допомогою курсів або літератури, осучаснюючи отримані знання. Втім, існує поширена думка, що 5 років для IT — це забагато, і достатньо 2-3 роки, щоб опанувати все необхідне. Чимало студентів починають працювати вже на третьому курсі, і це свідчить про напрацювання достатньої бази, щоб отримати роботу.
Аргументи «проти» — чому багатьом фахівцям достатньо курсів
Незважаючи на всі переваги вищої освіти, лише 38% респондентів сказали, що отримали знання за фахом і 37% — що виш навчив їх працювати в команді. Але не все так погано — 50% вважають, що знайшли друзів та однодумців, а 55% — «навчилися вчитися».
Оскільки зараз існує багато IT-курсів, чимало фахівців потрапляють у галузь саме таким шляхом. Самоосвіта, курси, література, фріланс — і ось ти вже працюєш в штаті компанії. Не скажемо, що цей шлях легший, але він швидший, адже дозволяє вже на першому році входження в професію заробляти гроші.
Такий алгоритм найбільше підходить для світчерів з і тих, хто отримав вищу освіту за іншим фахом, але після завершення навчання зрозумів, що це «не його». Якщо вам 25-35 і більше років, то знову сідати за парту ВНЗ — не завжди оптимальний шлях. Тож в такому випадку дійсно краще звернути увагу на курси.
Варіант з отриманням освіти найбільше підійде випускникам школи, які планують пов’язати своє життя з IT-галуззю.
IT-університети України — з чого вибрати
Для початку потрібно розуміти, що більшість університетських спеціальностей має зовсім інші назви, ніж вакансії у компаніях. Ніяких Front End Developer чи Python-розробник ви не зустрінете у переліку освітніх програм ВНЗ. Тож перед тим, як вибрати університет, потрібно з’ясувати, яка спеціальність найбільше підходить під майбутню професію. Найчастіше комп'ютерні науки або комп’ютерна інженерія — це те, що імпонує розробникам.
Отже, давайте поглянемо, в яких університетах у 2023 році доступна вища IT-освіта і які спеціальності можна здобути:
- Український католицький університет ми згадаємо у цьому переліку першим, адже він опинився в ТОП рейтингу опитування, проведеного DOU. В його структурі є Факультет прикладних наук з навчальними програмами «Комп’ютерні науки», «IT та бізнес аналітика» (бакалавр), а також «Науки про дані» (магістр).
- Києво-Могилянська академія пропонує вступати на Факультет інформатики, де можна отримати диплом за такими спеціальностями як «Інженерія програмного забезпечення», «Комп’ютерні науки» та «Кібербезпека та захист інформації».
- У КПІ ім. Ігоря Сікоського є «Факультет інформатики та обчислювальної технiки», на якому можна здобути вищу освіту з трьох напрямків — «Інженерія програмного забезпечення», «Комп’ютерні системи та мережі», «Інформаційні системи та технології».
- Інститут комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету «Львівська політехніка» має 8 кафедр, пов’язаних із галуззю IT — «Кафедра автоматизованих систем управління», «Кафедра програмного забезпечення», «Кафедра систем штучного інтелекту та інші».
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка також пропонує вищу IT освіту на Факультеті інформаційних технологій за широким спектром спеціальностей — «Комп’ютерні науки», «Інформаційні системи та технології», «Кібербезпека та захист інформації» тощо.
- Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» пропонує 13 IT-спеціальностей, серед яких є «Прикладна математика», «Інженерія програмного забезпечення», «Кібербезпека» та інші.
Як бачимо, академічні IT-професії в різних університетах мають доволі схожі назви, тож на вибір у першу чергу впливатиме репутація закладу, можливість потрапити на бюджет, вартість платного навчання, наближеність до дому та інші подібні фактори.
В Україні багато університетів, які пропонують вищу освіту в галузі IT. Згідно з уже згаданим опитуванням, 77% випускників радять вибирати українські ВНЗ та не боятися, що вони мають гірший рівень викладання, ніж закордонні. Недарма українські айтівці високо цінуються у світі.
Але пам’ятайте, що навіть найкращі університети для програмістів не є абсолютним секретом успіху: надалі все одно доведеться працювати над собою та інвестувати у власний розвиток. Світ технологій настільки стрімкий, що запорукою затребуваності на ринку праці може бути тільки безперервне навчання.
Коментарі