Запаска: шматок тканини чи архаїчний елемент жіночого вбрання

image (63)
Запаска як елемент традиційного одягу

Одяг українців має свою давню історію та пов’язаний з їхніми звичаями та традиціями. Тут кожен елемент вбрання мав своє сакральне значення. Серед українського народного строю виняткове місце посідала запаска.

колонка власниць бренду одягу Zubachyk Мирослави та Орисі Зубачик

Що це за такий елемент – знають всі, а от його історію та особливості – варто розібратися.

Запаскою зазвичай називають чотирикутний шматок тканини, яку пов’язували за пояс жінки спереду або ззаду. Її одягали на сорочку або спідницю. 

У кожному історико-етнографічному регіоні України цей елемент одягу мав іншу назву. Так, крім запаски, є такі терміни, як-от : «плат», «пілка», «запонка», «передник». Також запаску часто називають «фартухом».

Вперше в писемних джерелах ці терміни з’являються ще в 16 столітті. Однак використання запаски в народному вбранні було значно раніше. Зокрема етнолог Євген Павлюк в «Українському народознавстві» пише, що ще за часів Київської Русі жінки носили вовняні або полотняні «пілки», а також згадує про запаску та попередницю.

Так, з плином століть запаска стала невід’ємною частиною народного строю. Її одягали як в будень, так і в святкові дні. 

У деяких регіонах запаски побутували двох видів: вузькі, які носили по дві (спереду та ззаду) та широка. Часто останньою огортали стан заду, щоб її краї сходилися спереду, де одягали ще попередницю.

Перші запаски шили переважно з домотканої тканини, яку самостійно  виготовляли з конопляних, лляних чи вовняних ниток. Згодом на ринок потрапляли фабричні тканини, тоді сільське населення мало можливість їх купувати. Переважно використовували парчу, шовк та ситець.

Крім того, інколи фартухи шили з грубої вовни. Їх називали «килимовими», бо нагадували разом з декором звичайний килим. Колір запаски був різний, однак часто використовували такі, як-от: червоний, синій, жовтий. 

Наприклад, в давнину дівчата могли носити лише сорочки, а коли у них починались регулярні менструації одягали фартухи. Так, запаска у сакральному значенні покривала певні частини тіла у жінок та була символом родючості.

Фото ілюстративне

Фото ілюстративне

Отож, питання залишається відкритим: чи потрібно нам зараз продовжувати використовувати запаску як елемент одягу та зберігати її особливу символіку. Сьогодні саме дизайнери мають впроваджуватимуть народні елементи в сучасну моду, щоб зберігати національні елементи в повсякденному житті.


Матеріали у рубриці Погляди є відображенням виключно точки зору автора, яка може бути як об'єктивною, так і суб'єктивною. Редакція може не поділяти думок і поглядів, викладених тут та не несе відповідальності за достовірність й тлумачення викладеної інформації, натомість виступає виключно платформою для розміщення матеріалу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: