Топ-10: Замки України, які має побачити кожен

Безымянный

Величні замки та фортеці, які були побудовані сотні років тому, манять до себе відвідувачів. На території нашої країни їх існує більше сотні.

Існують в Україні замки, які здатні перенести у минуле. Проте більшість з них перетворилися на руїни. Час та людська діяльність не пошкодували кам’яних велетнів.

Проте, деякі замки та фортеці й сьогодні милують око відвідувачів. Серед них є й ті, що популярні й серед туристів з інших країн. Ці 10 замків та фортець потрібно обов’язково відвідати, аби проникнутися історичними подіями на території України.

Збаразький замок (місто Збараж, Тернопільська область)

Тернопільська область багата на замки, але більшість з них у не найкращому стані. Збаразькому замку пощастило – його відреставрували. Побудований цей замок був за проєктом відомого італійського архітектора Вінченцо Скамоцці понад 350 років тому. Він знаходився у центрі боротьби між військом Богдана Хмельницького та Речі Посполитої.

Протягом століть Збаразький замок переходив із рук одних магнатів до інших, допоки не був зруйнований пожежею. Наразі у замку діють краєзнавчий музей, картинна галерея та виставкові зали.

Ужгородський замок

Шедевр романського архітектурного стилю розташований у самому серці міста Ужгород на Замковій горі. Вважається, що фортецю побудували в період XII – XIII століть. На сьогодні замок прекрасно зберігся і відкритий для туристів. Відвідувачів приваблює вікова історія та традиції цього місця, адже за минулі 700 років тут жили хорвати, мадяри, німці, чехи, словаки, русини-українці.

Читайте також: Замки Львівщини, які не показують туристам

Серед місцевих існує легенда про привид Білої Діви, який живе у стінах Ужгородського замку. Хоча така сама легенда пов’язана не з одним замком на території України.

Нині тут діє музей, де проводяться виставки, відкритий винний льох та презентована колекція карпатських музичних інструментів. Ужгородський замок не залишає байдужими своїх відвідувачів.

Меджибіж (село Меджибіж, Хмельницька область)

Меджибізька фортеця (Фото: Igor Ignatiev)

У фортеці Меджибіж давня історія. Вперше на її території були зведені мури ще до монгольського нашестя, проте потім вони були знищені. Лише у 1516 році Меджибіж став мурованим замком. Понад триста років цей замок переходив з одних рук до інших, допоки з нього не зробили казарму.

Сьогодні ж Меджибіж потребує реставрації, бо перебуває не в найкращому стані. Цьому об’єкту був наданий статус заповідника і вже ведуться роботи по перетворюванню Меджибізької фортеці у науковий й культурно-освітній центр.

Свірж (Перемишлянський район, Львівська область)

Свірзький замок (Львівська область). Автор фото — Rbrechko (Роман Бречко).

Перші згадки про цей замок датуються XVI століттям. Свірж встиг побачити й польську шляхту, й козаків,  й турків з татарами. Був декілька разів перебудований.

Завдяки мальовничій місцевості, він став «головним героєм» кінофільму «Д’Артаньян і три мушкетери». У стрічці його показують як Бетюнський монастир, житло ката, маєток Д’Артаньяна в Гасконі та бастіон Сен-Жермен у Ла-Рошелі. Зусиллями Спілки архітекторів замок намагаються врятувати й упорядковувати, бо теперішній стан будівлі не відповідає її культурній цінності.

Олеський замок (Олесько, Львівська область)

Олеський замок - Історія, опис, цікаві факти і легенди (з фото)

Олеський замок вважають найстарішим замком, який зберігся з часів Київської Русі, бо згадки про нього датуються XIV століттям. Про Олеський замок знають й за межами України. Польські туристи приїжджають до цього замку, аби побачити місце, де народився король Ян ІІІ Собеський, переможець турків під Віднем. Зараз тут знаходяться понад 1500 найцінніших експонатів: ікони, дерев’яні погруддя, відомі картини та скульптури. Бонусом при відвідуванні Олеського замку є монастир капуцинів із парком скульптур.

Замок Любарта (м. Луцьк)

Луцький замок відомий ще як замок Любарта. Саме за його часів почалося будівництво кам’яного замку на місці фортеці. Хоча насправді історія виникнення оборонного комплексу почалася ще задовго до цього.

До наших часів гарно збереглася лише Верхня частина замку з декількома вежами та мурами. Висота стін становить майже 12 метрів, а їх товщина – 3 метри.

Сьогодні замок перебуває під пильним наглядом спеціалістів. Його двері відкриті для туристів, які можуть потрапити на виставку «Плитниця», спуститися до середньовічної в’язниці, а ще почути мелодійний передзвін у єдиному в Україні музеї дзвонів.

Аккерманська фортеця (Білгород-Дністровський, Одеська область)

Замки Одеської області відрізняються своєю архітектурою. Фортецю над Дністровським лиманом, на руїнах античного міста Тіра, заклали генуезці у ХІІІ столітті – від них залишився замок, який пізніше виконував функції цитаделі. У молдавський період фортеця вважалася неприступною й мала аж 34 башти, проте не встояла перед великим військом турків й татар. Турки ж і назвали цю фортецю Аккерманом, що в перекладі з тюркського означає Біла Фортеця.

Аккерманська фортеця ще відома тим, що у різний час її відвідували Леся Українка, Олександр Пушкін, Адам Мацкевич, Максим Горький, Іван Нечуй-Левицький.

Замок Паланок (Мукачево, Закарпатська область)

Мукачівський замок "Паланок" - Срібний Водограй

Закарпаття багате на замки, але найбільшим є Мукачівський замок - Паланок, який пережив сотні штурмів та облог. На його території проливали кров русини-українці, валахи, австрійці, угорці. Цей замок чи не єдиний свідок зародження міста Мукачево, який гордо височіє на своєму постаменті.

Читайте також: Наймальовничіші руїни старовинних замків України

Перекази говорять, що гору, на якій знаходиться Паланок, власноруч насипали місцеві жителі. Через те, що багато людей постраждало під час будівництва, й пішла назва міста – "Мукачево" від "мука".  Свою назву "Паланок" замок отримав від частоколу, що стояв вздовж глибокого рову навколо замку. Саме той частокіл в давнину називали "паланкою". Безліч власників змінив цей замок за свою довгу історію.

Кам’янець-Подільський замок (Хмельницька область)

Кам’янець-Подільський замок дав назву цілому місту і є найвідомішим замком в Україні. Фортеця розташована на скелястому пагорбі біля річки Смотрич. Вона ніби хизується своїми великими баштами (їх одинадцять), кожна з яких має свою назву. Наприклад, Папську башту побудували за кошти, виділені Папою Римським, Юлієм ІІ.

Екскурсії Кам’янцем проводяться навіть вночі. Туристів запрошують на нічну театралізовану виставу, а розповідає історію фортеці кам’янецький «староста».

Хотин (Чернівецька область)

фото: Sergey_Nik_Melnik

Є в Україні і замки, які "знімалися" у кінофільмах. До прикладу, Хотинську фортецю видавали у фільмах за Ла-Рошель, Торкілстон, Мот та Дубенський замок. У кінострічці «Тарас Бульба» саме Хотинську фортецю, а не Дубенський замок штурмували козаки. Хоча насправді козацьке військо ніколи не осаджувало Хотин, а, навпаки, боронило. Хотинська фортеця стала свідком Хотинської війни й переломного моменту в історії Західної Європи. Розбудовували фортецю молдовани, а господар Штефан Великий зробив її саме такою, якою ми бачимо зараз – величною й неприступною.

Загалом, українські замки мають багату і неймовірну цікаву історію через те, що в різні часи різні території України були у складі багатьох європейських країн, і кожна з них привносила частинку своєї культури.

Джерело: Всвіті

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: