Як розвиватимуться банківські депозити у четвертому кварталі року, — експерт

ilyustratyvne-foto_large
фото: crcie.com

У четвертому кварталі 2023 року найбільш популярними у громадян будуть гривневі депозити з терміном розміщення від 3 до 6 місяців.

Про це ІА Дивись.info розповів Дмитро Замотаєв, директор департаменту роздрібного бізнесу ГЛОБУС БАНКУ.

Якими будуть ставки за вкладами?

За словами експерта, після зниження облікової ставки з 22% до 20% у найближчий місяць понад ⅔ комбанків запустять нові депозитні продукти за зниженими ставками. За його розрахунком, середні ставки за вкладами терміном від 3 міс. до 6 міс. складуть 15%, а ставки за вкладами від 9 міс. до 1 року орієнтовно зупиняться на позначці 14-15% річних.

Проте зниження ставок аж ніяк не означає скорочення «чистого» прибутку, який може становити до 4-5% на вклади з розміщенням від 3 міс. до 6 міс., та до 5% на вклади до 1 року.

«Економічна кон’юнктура в Україні зараз є досить сприятливою. Зокрема це стосується розвитку всіх сфер економіки, що дало змогу НБУ суттєво покращити макропрогноз, згідно з яким зростання ВВП у 2023 році може перевищити 3%. Крім того, для збереження та примноження наявних коштів для громадян дуже важливим є суттєве сповільнення інфляції до 8,6% у річному вимірі. А системна і тривала макрофінансова підтримка України фактично “цементує” державний бюджет. Іншими словами, ризики, що вкладені кошти “проковтне” інфляція наразі мінімальні. Натомість є чудова нагода отримати пристойний пасивний прибуток, розмістивши кошти на депозитах», — пояснив він. 

Гривневі депозити зростатимуть

Дмитро Замотаєв звернув увагу на те, що в наявних економічних умовах у четвертому кварталі порівняно з третім кварталом зростання кількості нових гривневих депозитів може скласти до 12%, а частка вкладів терміном від 3 міс. до 6 міс. може перевищити 60% від загальної кількості нових депозитів.

На його думку, найбільш активними місяцями для відкриття гривневих вкладів стануть жовтень та листопад.

Він нагадав, що у грудні можливе подальше зменшення розміру облікової ставки ще на 2-3% (до 18-17%), що, без сумніву, вплине на рівень дохідності депозитів.

«Очікується, що у найближчі місяці дохідність депозитів продовжить знижуватись, що спонукатиме громадян відкривати вклади саме зараз - поки ставки максимально привабливі», — прогнозує банкір.

Як розвиватимуться валютні депозити?

Щодо розвитку сегмента валютних депозитів, то, на думку експерта, кульмінація зростання відсотків за вкладами сталася ще в кінці серпня - на початку вересня, і надалі на ринку діятимуть більш інерційні процеси.

«З травня близько 30-35% комерційних банків реанімувало власні валютні депозитні програми, миттєво збільшивши їхню дохідність з 0,1% до майже 1,8-2%. Тобто, у громадян, що мали заощадження в іноземній валюті, з’явилася реальна можливість отримати з них цілком прийнятний пасивний прибуток. І до початку осені на ринку спостерігалася активність вкладників: в загальній структурі депозитів валютні вклади зросли з 2-5% до 15-18%», — розповів Дмитро Замотаєв.

За його даними, станом на початок вересня максимальна дохідність за річними вкладами у доларах становить 3,3-3,5% (при цьому середній розмір дохідності не перевищує 2,5%), а максимальна дохідність єврових депозитів з розміщенням на 1 рік складає 2,3-2,5% (середня дохідність на рівні 2%).

«Дохідність валютних депозитів вже досягла своєї “стелі” і подальше збільшення ставок може бути лише ситуативним (точковим) з певними додатковими умовами для клієнта. Таким чином, у четвертому кварталі саме гривневі вклади стануть більш прибутковими для громадян», — підкреслив банкір.

Чи плинуть можливі масовані атаки РФ на рівень вкладів

На переконання експерта, попри можливі ризики перебоїв з енергопостачанням внаслідок ворожих обстрілів, більшість відділень банків (понад 70%) вже приєднані до системи Power Banking, що гарантує клієнтам обслуговування маже без обмежень в надаваних послугах. Крім того, як акцентує фахівець, більш частина комерційних банків пропонують громадянам можливість відкривати депозити дистанційно - через спеціальні банківські застосунки.

«Поки зарано говорити про можливу шкоду від нових ракетних обстрілів. Але банківська система України надійно захищена від перебоїв з енергопостачанням. А розвиток “електронного банкінгу” дає змогу громадянам отримати максимальний спектр послуг дистанційно, включаючи відкриття депозитних вкладів. Саме тому очікується, що попри воєнні ризики, “депозитна” активність громадян до кінця року залишатиметься досить високою», — Резюмував Дмитро Замотаєв.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: