Як будівля московської Думи горіла

567
Танки Таманської дивізії стріляють по Будинку Рад Росії 4 жовтня 1993 року, вікіпедія

30 років тому увесь СРСР прокинувся під звуки «Лебединого озера» Чайковського. Оточення Горбачова оголосило надзвичайний стан, щоб зупинити розвал Радянського Союзу.

В цей день, 3 жовтня 1993 року, будівлю Державної Думи в Москві розстріляли з танків. Дивись.infо розповідає про події.

Борис Єльцин розпустив парламент

Тоді в Росії розвернулася одна з головних політичних криз в її пострадянській історії. 21 вересня 1993 року президент Борис Єльцин розпустив парламент, який в більшості своїй виступав за відродження СРСР і блокував всі реформи.

Указу президента про розпуск парламенту депутати Думи не підкорилися. У відповідь вони оголосили, що усувають Єльцина і призначають виконуючим обов'язки глави держави Олександра Руцького.

Єльцин, якого підтримав уряд на чолі з Віктором Черномирдіним, частина народних депутатів і членів Верховної Ради, підключив до конфлікту армію і міліцію.

Депутати, у свою чергу, закликали своїх прихильників взяти штурмом телецентр Останкіно і мерію, самі ж забарикадувалися в Білому Домі. У ніч на 3 жовтня 1993 року російські силовики відбили спробу захоплення Останкіно. У ході зіткнень загинули близько 50 осіб.

Цієї ж ночі за наказом Єльцина до Москви ввели танки; війська відкрили вогонь по будівлі Білого Дому. Народних обранців заарештували як заколотників, проте згодом вони були звільнені через політичну амністію.

Загалом внаслідок бойових дій загинули майже 200 людей. Ще близько 500 отримали поранення.

фото: до конфлікту у Москві залучили армію та поліцію, getty images

Прихильники Верховної Ради захопили будівлю Думи

Саме 3 жовтня, після численних вуличних сутичок із підрозділами ОМОНу, поліції та внутрішніх військ, демонстранти-прихильники Верховної ради прорвали блокаду співробітників правоохоронних органів біля Будинку Рад, де засідали депутати. Потім за наказом віце-президента Олександра Руцького (який самочинно склав присягу президента), під безпосереднім керівництвом генерала Альберта Макашова захопили будівлю московської мерії. І згодом попрямували до Останкіно, де спробували захопити одну з будівель телецентру.

Кадри розстрілу Білого дому та протистояння в Останкіно вразили найближчих сусідів Росії. Ця подія внесла коригування в російсько-українські відносини і досить серйозно послабила російський політичний вплив в Україні.

фото: танк, прапор України, Москва, з відкритих джерел

Як закінчився конфлікт у Москві

25 квітня відбувся Всеросійський референдум, який запам'ятався багатьом людям за рекламним слоганом «так-так-ні-так». Він включав 4 питання:

  1. Чи довіряєте Ви президенту Російської Федерації Б. М. Єльцину? (58,7 % за).
  2. Чи схвалюєте Ви соціально-економічну політику, здійснювану президентом Російської Федерації і урядом Російської Федерації з 1992? (53,0 % за).
  3. Чи вважаєте Ви за необхідне проведення дострокових виборів президента Російської Федерації? (49,5 % за).
  4. Чи вважаєте Ви за необхідне проведення дострокових виборів народних депутатів Російської Федерації? (67,2 % за).

У референдумі взяли участь 64,05 % виборців. 5 травня 1993 року Центральна комісія всеросійського референдуму встановила його правомірність на підставі протоколів окружних комісій і відповідно до ст. 35 Закону «Про референдум РРФСР» всеросійський референдум 25 квітня 1993 року визнаний таким, що відбувся. Офіційні його підсумки були такі: З першого і другого питань рішення прийняті, бо за них проголосувало більше половини громадян, які взяли участь у референдумі. Щодо третього і четвертого питань рішення не прийняті, тому що за них проголосувало менше половини громадян, які мають право брати участь у референдумі (згідно з чинним законодавством, для прийняття рішення з двох останніх питань, необхідно було набрати більшість голосів від загального числа виборців).

Слід зазначити, що результати референдуму були вельми суперечливими. Наприклад, в списки для голосування було внесено 107 310 174 учасника, а бюлетенів для голосування видано майже вдвічі менше — 69 222 858. Конкретні результати квітневого референдуму 1993 року також не зовсім зрозумілі: голоси, віддані Б. М. Єльциним, не додали виконавчої влади повноважень або ясності цілей у проведенні економічної програми. Однак, суперечливі результати референдуму були витлумачені Єльциним і його оточенням у свою користь. Втім, незважаючи на юридичну невизначеність третього і четвертого питань, перемога Єльцинської команди у боротьбі за розуми громадян прямо випливала з результатів голосування.

фото: агітаційний матеріал, випущений до референдуму, Wikimedia Commons

Читайте також: Кремль вже горів: як кримський хан Москву спалив.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: