Світлина костелу XVII століття на Львівщині стала стотисячною у фотоконкурсі «Вікі любить пам’ятки»
Фото костелу Святого Матвія монастиря бернардирів у селі Лешневі, що на Львівщині, стало «ювілейною» пам’яткою у найповнішому відкритому списку об'єктів культурної спадщини України від фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки».
Про це ІА Дивись.info повідомили автори проєкту, громадській організації «Вікімедіа Україна».
Фотоконкурс в Україні проводить з 2012 року. За цей час до нього долучилося понад 3 тисячі учасників та учасниць. Вперше в історії України зусиллями волонтерів зібрано та розміщено у Вікіпедії найповніші публічні списки об'єктів культурної спадщини, які якраз перетнули рекордну позначку у 100 тисяч — «ювілейною» пам’яткою став костел Святого Матвія монастиря бернардинів у селі Лешневі Львівської області. Зараз ця пам'ятка XVII століття перебуває в аварійному стані.
«У багатьох країнах існують офіційні відкриті державні списки пам’яток культури, які може переглянути кожен охочий. Проте подібного єдиного відкритого українського списку для пам’яток усіх рівнів створено так і не було, а Державний реєстр нерухомих пам’яток є неповним, а щоб із ним ознайомитися потрібно скачувати pdf-документи, тоді як система «єПам’ятка» ще не почала роботу повноцінно», — кажуть у ГО.
Там кажуть, що важливим аспектом у роботі з пам’ятками є вільний цифровий доступ до документів, які стосуються культурної спадщини, щоб можна було перевірити дані (адреси, назви, роки тощо) — різні розпорядження, постанови та накази, наприклад, Міністерства культури і туризму, Міністерства культури тощо.
«Більшість документів ми отримуємо у вигляді сканів, тож для додавання пам'яток з цих документів, потрібна додаткова робота для розпізнання тексту. Окрема кампанія у Вікіджерелах допоможе перевести ці скани в текстовий формат. Наприклад, наказ МКІП України дозволив доповнити списки Луганської області 411 пам’ятками археології, а інформація про “ювілейну” пам’ятку — костьол у Лешневі — отримана із розпорядження ЛОДА», — розповідає Анатолій Гончаров, ініціатор конкурсу «Вікіджерела люблять пам’ятки».
Усі охочі можуть доєднатися до кампанії з оцифровування документів «Вікіджерела люблять пам’ятки» до 31 січня.
Нагадуємо, у листопаді 2023 року міжнародний фотоконкурс оголосив десять найкращих світлин української природи торік.