Вибори у США: які кандидити в американські президенти підтримують Україну
У США почався сезон первинних виборів, які визначать кандидатів у президенти. Натяк на інтригу є лише в Республіканської партії: кинути виклик фавориту – експрезиденту Дональду Трампу – намагаються губернатор Флориди Рон ДеСантіс та колишня пані посол США при ООН Ніккі Гейлі.
Перші дебати вже відбулися
15 січня відбувся перший республіканський кокус в Айові, на якому переміг Дональд Трамп. У ніч на 11 січня Гейлі та ДеСантіс взяли участь у дебатах CNN у столиці Айови, Де-Мойні. Вони посперечались про Україну та намагалися критикували один одного.
Головний фаворит Дональд Трамп проігнорував чергові теледебати. Замість них він пішов на канал Fox News у мерії Де-Мойна, де, за оцінкою AP, йому створили розслаблену атмосферу та не ставили гострих запитань. Інші кандидати не пройшли критерії допуску до дебатів CNN через занизькі рейтинги.
Дебати Гейлі та ДеСантіса складалися з кількох блоків: Дональд Трамп, економіка, нелегальна міграція, зовнішня політика, Китай, освіта, соціальна безпека, охорона здоров’я, закон про повстання.
Про Україну вони сперечались близько п’яти хвилин із 86, які дебатували в цей вечір.
Довідка
Первинні вибори у США – це процес визначення кандидатів у президенти від Республіканської та Демократичної партій. Залежно від штату вони проходять у форматі праймеріз або кокусів.
Праймеріз мають вигляд закритого голосування з бюлетенями та урнами. Їх організовує влада штату.
Що говорила про Україну Ніккі Гейлі
Кандидатка від республіканців виступала за підтримку України зброєю та наводила для цього кілька аргументів.
- Головний – диктатори завжди виконують свої погрози, якщо їх не зупиняти. Росія вже погрожувала Польщі та країнам Балтії. Тому треба зупинити РФ зараз, щоб запобігти її війні з НАТО.
- Перемога Росії означатиме перемогу для Китаю. Тайванці хочуть, щоб США допомагали Україні.
- США витрачають на підтримку України лише 3,5% оборонного бюджету. Америка не має обирати – допомагати Україні, Ізраїлю чи зміцнювати кордон із Мексикою, а може, робити все це одночасно.
- Україна – волелюбна та проамериканська країна. США потрібно мати багато друзів, і для цього самим треба бути надійним другом.
Гейлі – проти відправлення військ США на війну та проти фінансової допомоги (no cash for Ukraine). Остання теза з’явилася в її риториці нещодавно, зокрема в дописах у соцмережі X.
У риториці no cash можна простежити загравання Гейлі з аудиторією Трампа та вимогами до більшої підзвітності України про використання допомоги, каже голова Інституту американістики Владислав Фарапонов.
Що говорив про Україну Рон ДеСантіс
ДеСантіс прямо не казав, що не даватиме Україні допомогу, але відстоював більш ізоляціоністський підхід.
- Підтримка України виглядає безстроковою, ніхто не каже, як і коли закінчиться війна. Тому треба знайти спосіб покласти війні край.
- У США є інші проблеми, крім України. Це міграційна криза на кордоні з Мексикою та протидія Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні.
- США мають держборг у $35 трлн, і вони не можуть продовжувати витрачати сотні мільярдів на не свої, на думку ДеСантіса, проблеми.
- ДеСантіс не хоче, щоб кошти американських платників податків ішли на зарплати та пенсії українцям.
Протягом дебатів Гейлі та ДеСантіс практично зійшлися в економічних поглядах (обіцяють скорочувати федеральні видатки та держборг, знижувати податки), обережно висловлювались на адресу Трампа та постійно намагалися критикувати один одного.
Коли вибори у США
16 вересня 2024 року в Техасі відбудуться перші дебати між кандидатами у президенти США від республіканської та демократичної партії. Кандидати вправлятимуться у красномовності впродовж 90 хвилин.
Другий і третій тур дебатів заплановані на 1 жовтня та 9 жовтня 2024 року відповідно.
5 листопада 2024 року відбудуться президентські вибори в США. Хто братиме в них участь, досі достеменно невідомо. Занадто багато факторів можуть вплинути на остаточне рішення. Хоча найбільші шанси зустрітися у політичному двобої мають старі опоненти - чинний президент США Джо Байден та його попередник Дональд Трамп.
Навіть якщо імена кандидатів будуть іншими, вже зараз очевидно, що боротьба буде запеклою. І її результат багато в чому передбачить, на яких умовах Україна зможе завершувати повномасштабну війну, яку проти неї розпочала Росія.
Різниця між рівнем підтримки України демократами та республіканцями є
Готовність американців платити ціну за підтримку України в її війні з Росією залишається високою. Спад цієї готовності у травні не став тенденцією: червневі показники вищі, ніж у травні, хоча й далі відстають від березневих, коли підтримка була найвищою.Готовність американців платити ціну за підтримку України в її війні з Росією залишається високою
Про це свідчить останнє соціологічне дослідження щодо критичних проблем, результати якого оприлюднив університет Меріленду. В опитуванні, проведеному наприкінці червня, взяло участь 2208 респондентів. І як зазначає директор соціологічної служби університету професор Шіблі Теламі, результати дослідження «особливо примітні, якщо взяти до уваги підвищення цін на нафту та зростання інфляції, з якими зіткнулися американці від початку війни».
«І це має бути музикою для вух президента Джо Байдена, оскільки його адміністрація вклала значні кошти у підтримку України, зміцнення та розширення Північноатлантичного альянсу (НАТО) і у протидію Росії», - зауважив Теламі.
По-перше, американці далі готові підтримувати Україну, навіть якщо це означатиме вищу вартість енергоресурсів та посилення інфляції. Серед респондентів, які брали участь у червневому опитуванні, 62% заявили, що готові терпіти більш високі ціни на електроенергію. Цей показник вищий, ніж у травні (59%), хоча й нижчий, ніж у березні (73%).американці далі готові підтримувати Україну, навіть якщо це означатиме вищу вартість енергоресурсів та посилення інфляції
Подібним чином, 58% висловили готовність, заради допомоги Україні, миритися зі зростанням інфляції (у травні таких було 52%, а у березні 65%).
Готовність американців, заради захисту України, ризикувати життям солдатів армії США залишається низькою – 32%, хоч цей показник піднявся до березневого рівня після падіння в травні.
Другий ключовий результат дослідження, на який звертають увагу соціологи, полягає у значній відмінності між демократами та республіканцями у ступені готовності заплатити ціну за підтримку України.
«Розрив між ними поволі зростає; причому демократи висловлюють набагато більшу готовність платити ціну», - коментує отримані дані директор соціологічної служби Мерілендського університету.
Як зазначає професор Теламі, «у той час як 78% відсотків демократів готові миритися з вищими цінами на енергоносії, лише 44% республіканців кажуть те саме». Щодо готовності заплатити вищою інфляцією, то з цим згодні 72% демократів і лише 39% республіканців.
Що стосується готовності ризикувати, заради захисту України, життям американських солдатів, то у червні за це висловились 37% демократів і 22% республіканців.
Третім визначальним результатом дослідження, з погляду соціологів, стало уявлення американців про те, хто перемагає, а хто зазнає поразки у російсько-українській війні.
Хоча більшість респондентів кажуть, що наразі ані Росія, ані Україна не перемагають і не зазнають поразки, певну перевагу опитані вбачають на боці України.На думку американців, Україна радше досягає перемоги, ніж зазнає поразки
На думку американців, Україна радше досягає перемоги, ніж зазнає поразки (27% до 20%), тоді як Росія терпить більше невдач, ніж успіхів (29% до 20%). Такої ж думки дотримуються як демократи, так і республіканці.
Незважаючи на те, що адміністрація Байдена виступала проти запровадження безполітної зони над Україною, американська громадськість дедалі більше підтримує цю ідею, - попри занепокоєння можливим посиленням конфронтації з Росією.підтримка американцями «закриття неба» над Україною зросла
Згідно з результатами опитування, підтримка американцями «закриття неба» над Україною зросла з 56% у березні до 59% у травні та 65% у червні.
Ця тенденція вийшла за межі партійних ліній: дедалі більше республіканців (від 52% до 54% і до 57%) та демократів (від 61% до 64% і до 72%) підтримують запровадження безполітної зони, якщо війна триватиме.
Таким чином, результати дослідження засвідчують: готовність американців платити ціну за підтримку України залишається міцною.
«Це гарна новина для адміністрації Байдена, яка визначила своїм пріоритетом підтримку України», - пише професор Теламі. Як він зазначає, якби втома від війни в американському суспільстві зростала, це мало б політичні наслідки, вигідні Путіну.
«Адже лідери в демократичних країнах зазвичай чутливі до ставлення своєї громадськості», - висновує соціолог.
Динаміка настроїв в американському суспільстві, представлена в опитуванні університету Меріленда, простежується і в інших соціологічних дослідженнях у США.
Згідно з висновками впливового дослідницького центру Pew Research Center, більшість американців підтримуютть дії, вжиті адміністрацією Байдена у відповідь на російське вторгнення, включно із запровадженням суворих економічних санкцій проти Росії та відправкою військового обладнання і зброї в Україну. За даними травневого опитування Pew Research Center, більше дорослих американців схвалюють (45%), ніж не схвалюють (34%) реакцію адміністрації Байдена на російське вторгнення в Україну.