Посилення повітряної війни в Україні: що відбувається на фронті
Недавнім успіхам Москви на сході допомогла ризикована підтримка з повітря на лінії фронту. Але це також допомогло Україні збивати ворожі літаки останні два тижні.
Про це пише The New York Times.
ЗСУ збивають ворожі літаки
З початку лютого армія РФ втратила вже 15 військових літаків. Серед них як літаки тактичної авіації, які використовують для ударів керованими авіабомбами по українських позиціях на фронті, так і один літак дальнього радіолокаційного виявлення А-50.
Президент України Володимир Зеленський в одному з вечірніх звернень наголосив, що для рівного протистояння в повітрі Україні потрібна підтримка партнерів, а головне – «політична воля, щоб усе реалізувати» і «щоб дати саме такий рівень постачання, який допоможе».
«Якщо цього не буде, це стане однією з найбільш ганебних сторінок історії – якщо Америка чи Європа програють іранським "шахедам" чи російським винищувачам. Не варто заохочувати російське зло ані слабкістю рішень, ані затримками в постачанні чи нерішучістю. Наші спільні успіхи мають бути відчутними – усіх у світі, який цінує життя», - сказав Зеленський.
Президент наголосив, що українські війська можуть «збивати більше російської військової авіації та знищувати ще більше російської логістики на нашій окупованій території», а питання лише «у відповідній зброї, яка є в партнерів і може бути передана Україні».
«Попри значний дефіцит артилерії наші героїчні воїни стримують штурми й захищають позиції. Це надзвичайно складно. Це втрати. Це біль. Ми чекаємо постачання, яке життєво необхідне, чекаємо, зокрема, американського рішення. І підтримка справді потрібна», - додав глава держави.
Росіяни посилили авіацію
Останні два роки українська війна тривала здебільшого на землі, при цьому війська часто вступали в бойові дії з важкою артилерією та підтримкою безпілотників. Військово-повітряні сили обох країн не відігравали пріоритетну роль у протистоянні через обмежений парк літаків України та нездатність Росії отримати перевагу в повітрі, на яку та колись очікувала.
Оскільки російські військові у 2024 році продовжують атакувати на сході, їхні повітряні сили взяли на себе більшу роль. Військові аналітики кажуть, що Росія все частіше використовує військові літаки поблизу лінії фронту, щоб скинути потужні керовані бомби на українські позиції та розчистити шлях для піхоти. Експерти кажуть, що ця тактика, застосована особливо в Авдіївці, стратегічному східному місті, захопленому російськими військами минулого місяця, дала хороші результати.
«Це дорогий, але досить ефективний інструмент, який Росія зараз використовує у війні», — сказав Сергій Грабський, полковник української армії у відставці. Їм небезпечно відправляти свої винищувачі близько до лінії фронту, додав він, але це може «ефективно вплинути на українські позиції».
Військовий аналітичний сайт Oryx, який підраховує втрати на основі візуальних доказів, і російські військові блогери підтвердили втрату двох винищувачів Су-35. Британська військова розвідка підтвердила факт знищення літака А-50.
Джастін Бронк, старший науковий співробітник авіації та технологій Королівського інституту об’єднаних служб у Лондоні (RUSI), попередив, що «перевищення кількості вбивств є системною особливістю повітряної війни».
Але він додав, що в останні місяці Україна, безумовно, проводить все більшу кількість боїв із засідками за допомогою систем протиповітряної оборони і досягла помітних успіхів.
Україна розгорнула системи ППО
Минулого року Росія почала використовувати плануючі бомби, керовані боєприпаси, які скидаються з літака і можуть літати на великі відстані до лінії фронту. Несучи сотні кілограмів вибухівки, плануючі бомби можуть пробивають підземні бункери, які захищають солдатів на фронті.
«Ці бомби повністю знищують будь-яку позицію. Всі будівлі та споруди просто перетворюються на яму після прибуття хоча б однієї», – написав у соцмережах український військовий Єгор Цукор, який воював в Авдіївці.
Українські офіційні особи та військові аналітики заявили, що російська авіація зіграла важливу роль у захопленні Авдіївки, що вимагало від російських літаків «підлітати ближче» до лінії фронту, щоб максимізувати ефект плануючих бомб. І це наражало їх на ризик бути збитими українською ППО.
Наприкінці грудня українська армія заявила, що знищила три літаки Су-34 поблизу контрольованого Росією східного берега річки Дніпро на півдні, де українські війська закріпили невеликі позиції. Потім почалися розстріли на сході.
Які системи ППО розгорнула Україна — невідомо. Але деякі армійські чиновники та аналітики натякали на використання американських систем Patriot, найдосконалішої наземної системи ППО Америки.
Том Карако, директор проекту протиракетної оборони у вашингтонському Центрі стратегічних і міжнародних досліджень, сказав, що російські втрати, ймовірно, є результатом певного зв’язку між російськими літаками, які були поставлені на загрозу, збору розвідданих України про пересування російських літаків і розгортання систем ППО «для їх вибивання».
Інститут вивчення війни, вашингтонський аналітичний центр, заявив, що «російські війська, здається, терпіли збільшення рівня втрат авіації в останні тижні, щоб завдати ударів плануючими бомбами на підтримку поточних російських наступальних операцій на сході України».
Військова розвідка Британії заявила, що Росія має ще сім А-50, але вона, «швидше за все, припинила польоти флоту» на підтримку своїх військових операцій, щоб запобігти подальшим втратам, таким чином зменшивши «ситуаційну обізнаність, надану екіпажам літаків».
Військово-повітряні сили України заявили, що до вечора суботи, тобто до 2 березня 2024 року, активність російської авіації на сході України значно знизилася.
Незрозуміло, наскільки Росія зможе витримати ці втрати в довгостроковій перспективі. Цього місяця аналітики RUSI заявили, що втрати російського екіпажу склали майже 160 осіб, що вони назвали серйозною втратою боєздатності.
Грабський, полковник у відставці, порівняв дорогу стратегію Росії в повітрі з її тактикою на землі, куди вона посилала хвилю за хвилею військ у кривавих штурмах, щоб захопити міста, незважаючи на людську ціну. «Росіянам байдуже. Якщо вони отримають наказ, вони використовуватимуть усі наявні можливості, усі доступні системи озброєння для атаки», — сказав він.
Росія активно використовувала авіацію на початку війни
Після вторгнення в лютому 2022 року Україні вдалося утримати Росію від контролю над небом за допомогою повітряного бою та вмілого використання зенітних ракет. Лише через місяць після великих втрат серед своїх військових літаків Росія припинила польоти своїх літаків за лінію фронту, йдеться в звіті RUSI, натомість перейшовши до запуску крилатих і балістичних ракет здалеку.
Але це залишило Росію «нездатною ефективно використовувати потенційно важку повітряну вогневу потужність» своїх винищувачів-бомбардувальників для ударів по українських позиціях на передовій, йдеться у звіті.