Легендарна «Мрія»: розслідування знищення українського літака та чи відновлять його

Літак «Мрія»
Літак «Мрія», Shutterstock

Існував лише один екземпляр Ан-225. Він увійшов в історію, встановивши близько 250 світових рекордів за швидкістю, висотою, вантажопідйомністю. Російські окупанти знищили «Мрію» в аеропорту Гостомель під Києвом у перші дні масштабного вторгнення в Україну. Але підприємство «Антонов» вже оцінює можливість будівництва нового Ан-225.

В цей день, 22 березня 1989 року, легендарний український літак Ан-225 «Мрія» здійснив випробувальний політ, під час якого встановив 106 світових рекордів. З цієї нагоди ІА Дивись. іnfo розповідає історію літака й на якому етапі його відновлення.

Розслідування знищення Ан-225 «Мрія»

Німецьке видання Bild оприлюднило дані з детального звіту про розслідування знищення рашистами літака Ан-225 «Мрія». Повідомляється, що напередодні повномасштабного вторгнення Росії літак мав бути евакуйований в німецький аеропорт «Галле» в Лейпцигу, але відповідний наказ на переліт так і не надійшов.

«Вже було відомо, що Лейпциг мав стати прихистком для «Мрії». Увечері перед початком війни екіпаж і пілоти сіли в повністю заправлений літак, але, за словами капітана Дмитра Антонова, їм не дозволили злетіти «за розпорядженням вищого керівництва», – йдеться в публікації.

За інформацією німецьких журналістів, ще за місяць до вторгнення РФ аеропорт «Галле» підготував усе для порятунку українського літака. Як розповів речник німецького аеропорту Уве Шухарт, переміщення Ан-225 та меншого Ан-124 було заплановано на 25 лютого, у Лейпцизі для них вже було зарезервовано місце. Та не судилося.

6 травня 2022 року слідчі допитали начальника аеродромно-диспетчерського центру ДП «Антонов». Він розповів про обставини захоплення аеродрому, структуру та повноваження його підрозділу. Також зауважив: 23 і 24 лютого 2022 року не планувався виліт Ан-225.

Заступник директора авіатранспортного підприємства з підготовки авіаційного персоналу ДП «Антонов», який є одним з чотирьох старших командирів повітряного судна АН-225, зазначив на допиті: у його повноваження входило формування екіпажу, візування наказів на виліт літаків. Станом на 24 лютого 2022 року відповідного наказу про підготовку до вильоту літака Ан-225 не отримував.

Старший диспетчер передпольотного інформаційного обслуговування зазначила правоохоронцям, що особисто формувала план польотів 23-24 лютого 2022-го. Водночас виліт літака «Мрія» не був запланований у вказані дні.

Вказані свідчення повністю збігаються з листом Генштабу ЗСУ, який є у матеріалах справи. Військові чітко повідомили: ДП «Антонов» не зверталося за дозволом на виліт літака Ан-225 «Мрія».

20 травня на допиті побував заступник генерального директора ДП «Антонов» з авіаційно-транспортної та льотно-випробувальної роботи. Зокрема, перед нападом Росії він відповідав за демонтаж/монтаж авіадвигунів. За його словами, 18 лютого із заводу «Мотор Січ» надійшов двигун Д-18Т, який мали встановити на «Мрію». Монтаж двигуна припав на 23 лютого. Прогонка мотора пройшла успішно і літак був готовий до вильоту ввечері 23-го. Однак відповідної команди на виліт ніхто не надавав.

Цікаві відомості надав слідству заступник директора авіатранспортного підприємства з авіаційної безпеки. Із його слів, за тиждень до нападу РФ до підприємства «Антонов» звернулися представники Нацгвардії. Військові просили дозвіл на тренування оборони летовища.

Начальник відділу паливно-мастильних матеріалів та запчастин на допиті заявив, що в січні-лютому 2022-го та напередодні 24 лютого запаси авіаційного палива на авіатранспортному підприємстві були у великій кількості. Їх однозначно б вистачило для заправки Ан-225. Але ніхто не віддав відповідного наказу.

Ще троє працівників «Антонова» (борт-радист, старший борт-інженер і командир повітряного судна) підтвердили: якщо надійшла би команда екстрено прибути на летовище і вилетіти на Ан-225 «Мрія», вони це зробили б.

Наразі розслідування триває.

Легендарна «Мрія»: розслідування знищення українського літака та чи відновлять його - 2
фото: колишній гендиректор держпідприємства «Антонов» Сергій Бичков, mil.in.ua

Український літак знищили росіяни

Наприкінці березня 2022 року українська армія виганяла з Київської області російських загарбників. Саме тоді Нацполіція відкрила кримінальне провадження за фактом знищення найбільшого та найпотужнішого літака у світі українського виробництва Ан-225 «Мрія». За даними слідства, службові особи державного підприємства «Антонов» протягом 30 січня – 24 лютого 2022 року неналежно виконали свої службові обов’язки і не зберегли довірене їм майно.

У результаті літак Ан-225 «Мрія» не було своєчасно, до початку вторгнення окупантів, транспортовано з небезпечної зони – аеродрому авіатранспортного підприємства «Антонов», що у селищі Гостомель на Київщині. Врешті росіяни знищили відому на увесь світ «Мрію», коли намагалися закріпитися на військовому аеродромі в Гостомелі. Відповідно, Україна зазнала збитків у розмірі близько 20,45 млрд грн, заявили правоохоронці.

На початку квітня 2023-го  підозру у службовій недбалості одержав колишній генеральний директор державного підприємства «Антонов» Сергій Бичков. З тих пір підозрюваний перебуває під вартою без можливості внесення застави.

Правоохоронці разом із експертами потрапили на територію аеродрому «Антонова» на початку квітня 2022 року. Майже одразу за клопотанням слідчого Печерський райсуд Києва арештував зруйнований літак Ан-225 «Мрія», який визнано речовим доказом.

Легендарна «Мрія»: розслідування знищення українського літака та чи відновлять його - 3
Знищений літак «Мрія». Фото: Олексій Самсонов

Відновлення літака «Мрія» розпочнеться після перемоги України

Станом на початок 2024 року «Мрія» ще не будується, зазначили в держпідприємстві, проте на ДП «Антонов» уже проводяться розрахунково-конструкторські роботи. Там зазначають, що їх виконують фахівці ДП «Антонов» й інших підприємств авіаційної галузі України, а також науково-дослідних інститутів країни. Втім, відновлення літака АН-225 «Мрія» має стати міжнародним проєктом за участю іноземних компаній – постачальників обладнання та систем.

У ДП «Антонов» також уточнили, що «Мрія-2» матиме ті самі основні характеристики, що й попередній екземпляр Ан-225, або, можливо, і кращі - з урахуванням сучасних сертифікаційних і технічних вимог.

Окремі агрегати старого літака після оцінки їхнього стану можуть бути використані в конструкції нового.

Щодо строків відновлення «Мрії», у ДП «Антонов» підкреслили, що безпосередня реконструкція почнеться після перемоги України у війні, адже на це планується використати кошти Росії як компенсацію за завдані нам збитки та руйнування, зокрема й знищення символу української авіації.

Легендарна «Мрія»: розслідування знищення українського літака та чи відновлять його - 4
Літак «Мрія», вікіпедія

Історія української «Мрії»

Його розробка почалася в 1985 році, а вже за три роки «Мрія» здійснила перший політ із заводського аеродрому в столичному Святошино.

Літак створювався для перевезення об’єктів космічної промисловості, а його важливою характеристикою була здатність транспортувати надважкі й надгабаритні вантажі як усередині, так і на зовнішній підвісці.

Уже в березні 1989 року «Мрія» встановила 106 світових рекордів за швидкістю, висотою та вантажопідйомністю. А 2004 року Міжнародна федерація повітроплавання внесла літак АН-225 до Книги рекордів Гіннеса за його 240 рекордів, що стало абсолютно унікальним випадком в авіації.

Останні 20 років літак виконував перевезення гуманітарних великогабаритних вантажів до місць, що постраждали від стихійних лих: землетрусів, цунамі, ураганів.

Із липня 2003 року АН-225 разом із літаком АН-124 перевіз понад 800 тонн обладнання для гуманітарних місій в Іраку. Залучена урядом США, «Мрія» транспортувала й військове забезпечення на Близький Схід для підтримки коаліційних військ.

2019 року українська «Мрія» мала представляти Україну на 58-ій Венеційській бієнале. Планувалося, що літак пролетить над Венецією та відкидатиме тінь на місто, однак задум не був втілений — зокрема, через заборону польотів над старовинним містом.

Легендарна «Мрія»: розслідування знищення українського літака та чи відновлять його - 5
Літак Ан-225 «Мрія» вперше піднімається у небо зі службового заводського аеродрому «Святошин», 21 грудня 1988 року, вікіпедія

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: