Вчені знайшли спосіб керувати протезами силою думки

Вчені знайшли спосіб керувати протезами силою думки
Фото: Техаський університет в Остіні

Вчені з Техаського університету в Остіні розробили інноваційний носимий інтерфейс мозок-комп'ютер (BCI), який допоможе покращити життя людей з обмеженими руховими можливостями. Цей гаджет, що нагадує плавальну шапку з електродами, сканує мозкові хвилі користувача, перетворюючи їх на команди для керування віртуальними об'єктами.

Про це повідомляють на сторінці Техаського університету в Остіні.

Потенціал BCI-технології вражає. Завдяки таким інтерфейсам люди зможуть не лише керувати комп'ютерами без жодних фізичних дій, але й використовувати їх для керування роботизованими протезами.

Інтерфейс використовує декодер, заснований на методі BCI. Цей алгоритм, навчений на основі даних одного користувача, здатен розпізнавати прості команди, такі як балансування цифрової панелі в простій відеогрі.

Декодер був протестований на 18 людях, які не мали досвіду роботи з BCI-технологіями. Вже протягом п'яти сеансів кожен з них зміг навчити гаджет управляти віртуальним автомобілем у грі про  автомобільні перегони. На думку авторів, це значний прорив, адже зазвичай на освоєння таких навичок потрібні тижні або навіть місяці.

Схожі дослідження в галузі BCI-інтерфейсів проводить Neuralink, стартап Ілона Маска. У березні 2024 року компанія повідомила, що перший пацієнт з чипом Neuralink вже може грати в Mario Kart та писати текстові повідомлення.

Розробка BCI-інтерфейсів відкриває нові горизонти для людей з обмеженими можливостями. Ця технологія може допомогти їм відчувати себе впевненіше в повсякденному житті, а також дати їм нові можливості для спілкування та самореалізації.

Вчені продовжують вдосконалювати BCI-інтерфейси, роблячи їх більш зручними, доступними та функціональними. Цілком ймовірно, що вже в найближчому майбутні такі гаджети стануть невід'ємною частиною нашого життя, змінивши наше уявлення про взаємодію з комп'ютерами та навколишнім світом.

Вже в найближчий час доступність аналізів може вийти на новий рівень завдяки декільком важливим розробкам. Паперові датчики для визначення ключових маркерів через кров, піт і воду можуть помітно трансформувати сферу охорони здоров'я та дозволити більшій кількості людей отримати доступ до правильного лікування.

Один з прикладів таких інновацій – це паперовий датчик для збору аналізів, розроблений доцентом кафедри хімії Чарлі Мейсом. Ця розробка використовує декілька невеликих зон для збору зразків з кров'ю і може знайти застосування в різних сферах охорони здоров'я. Такий "гаджет" здатен виявляти інфекційні захворювання, визначати кількість вірусів і паразитів в крові, а також слугувати універсальним маркером здоров'я. Пацієнту лише необхідно взяти забір крові в домашніх умовах за допомогою проколу пальця і відправити зразок в лабораторію поштою.

Для реалізації цієї технології вчені використовували біореактивні чорнила, отримані з фіброїну шовку. Ці чорнила друкуються на круглих паперових вкладишах, які прикріплюються до шкіри за допомогою прозорої плівки. Колір вкладок змінюється від жовтого до темно-червоного в залежності від концентрації лактату в поті.

Врешті співробітники нанолабораторії Університету Тафтса створили ще один паперовий датчик для визначення якості води. Цей датчик попереджає людину про будь-які потенційно шкідливі харчові патогени.

Технологія використовує наночастинки золота, прикріплені до антибіотика під назвою поліміксин. При наявності бактерій частинки золота збираються разом і починають змінювати свій колір з червонувато-рожевого на синій.

За допомогою додатку ColorAssist та камери смартфона людина може визначити кількісно бактерії в зразку. Цей метод також підійде для виявлення інфекцій сечовивідних шляхів, а точність таких аналізів порівнянна з комерційними та лабораторними аналізами.

Розробка паперових датчиків – це справжній прорив у сфері охорони здоров'я. Ці доступні та зручні інструменти можуть зробити ранню діагностику та лікування більш доступними для людей у ​​всьому світі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: