Президент УНР: хто такий Андрій Лівицький

Андрій Лівицький
Андрій Лівицький/ https://www.istpravda.com.ua/

Андрій Лівицький залишився у тіні таких діячів УНР, як Михайло Грушевський, Володимир Винниченко або Симон Петлюра. Але саме він офіційно став першим президентом Української Народної Республіки. Щоправда, сталося це в умовах вимушеної еміграції.

Діяльність Андрія Лівицького

У різні періоди української історії XX століття Андрій Миколайович Лівицький обіймав низку високих посад в органах влади УНР – член Української Центральної Ради, міністр юстиції та міністр закордонних справ, заступник Голови Ради Народних Міністрів, голова дипломатичної місії УНР в Польщі. Він також був одним із організаторів і керівників Трудового Конгресу України, який у січні 1919 року затвердив історичні документи – Універсал Директорії УНР про об’єднання УНР та ЗУНР. Ще вагомішою була його роль в українському визвольному русі у міжвоєнний період. У той час він – прем’єр-міністр Уряду УНР, голова Директорії УНР та Головний отаман військ УНР після загибелі Симона Петлюри, Президент УНР в екзилі.

Не дивно, що діяльність А. Лівицького намагалися пильно відстежувати органи ВУНК-ДПУ-НКВС-МДБ СРСР. Попри зміну назв, усі ці радянські органи держбезпеки послідовно і наполегливо полювали на нього, починаючи ще з Всеукраїнської надзвичайної комісії.

Андрій Лівицький/вікіпедія

Звинувачення Андрія Лівицького через діяльність УНР

У архівних фондах зберігається висновок, підготовлений начальником секретно-оперативної частини особливого відділу при Центральному управлінні надзвичайних комісій України Семеном Дукельським, стосовно звинувачення членів Уряду Української Народної Республіки і українських політичних партій в антирадянській контрреволюційній діяльності.

Перерахувавши всі видимі і невидимі гріхи Уряду УНР, з вини якого нібито «затягнулася громадянська війна і торжество соціалістичної революції в усьому світі» і який із-за кордону готує «нові авантюри й інтервенції для походу й завоювання України і Росії, щоб у потоках робітничо-селянської крові втопити справу визволення робітників і селян від гніту світового імперіалізму і світового капіталізму», кадровий чекіст висловив пропозиції стосовно покарання керівників українського уряду.

Зокрема, стосовно А. Лівицького вердикт звучить так: «Щодо заступника Голови Ради Міністрів і міністра юстиції в кабінеті міністрів  Б. М. Мартоса, міністра закордонних справ в кабінеті міністрів І. П. Мазепи в період польської окупації, заступника Голови Ради Міністрів і міністра юстиції в кабінеті міністрів В. К. Прокоповича, голови делегації з переговорів із Польщею про укладання оборонно-наступального союзу, члена Центрального комітету Української партії соціалістів-демократів Андрія Миколайовича Лівицького, як ворога народу, застосувати вищу міру покарання, але з урахуванням того, що він не заарештований, – визнати Андрія Миколайовича Лівицького поза законом»  (ГДА СЗР України. – Ф. 1. – Спр. № 10135.– Т.2. – Арк. 22).

Цей документ датований 20 січня 1921 року. На той час Армія УНР під натиском більшовицьких військ змушена була покинути територію України і перейти до Польщі й Румунії. А проти учасників національно-визвольної боротьби почалися репресії.

szru.gov.ua

У документі нарівні із традиційними звинуваченнями у контрреволюційній діяльності цитуються окремі матеріали доби УНР, які нині є важливими для розуміння вчинків і настроїв тогочасних діячів. Так, наводиться текст подяки Голови Директорії УНР Симона Петлюри від 21 травня 1920 року голові дипломатичної місії в Польщі Андрію Лівицькому. «Шановний Андрію Миколайовичу, – йдеться в подяці, – 7 місяців тому Урядом Республіки була направлена до Польщі Українська дипломатична місія з метою укладання миру. Доручаючи Вам важку відповідальну роботу з керування місією, Уряд сподівався, що Ви своїм тактом і державним умінням зможете визначити вірний шлях роботи місії, як цього вимагають інтереси України, і доведете переговори до бажаного кінця… Завдяки Вашому такту, витримці і глибокій вірі в державницько-творчі сили нашого народу Ви безвідмовно віддалися важкій роботі, не дивлячись на недовіру і малодушність, які переважали серед непостійних кіл нашого суспільства як в Україні, так і за кордоном.  І нарешті Ваша робота призвела до бажаного завершення. Україна визнана як суверенна держава з боку Польської Республіки, і між обома укладені політична і військова конвенції, які дають нам підстави для зміцнення нашої державності і консолідації всіх наших творчих національних сил для блага нашої Республіки. Я впевнений, що досягнуті нашою місією в Польщі великі надбання будуть занесені в історію як сторінка нової ери нашого дійсно реального державного життя» (ГДА СЗР України. – Ф. 1. – Спр. № 10135.– Т.2. – Арк. 30).

Попри те, що з роками значення цього договору неодноразово переосмислювалося, слова, висловлені в подяці від керівника Української держави, характеризують А. Лівицького, найперше, як вмілого дипломата, який у непростій ситуації успішно впорався із поставленим йому завданням. Йому вдалося знайти компроміс, який в тій ситуації, коли УНР опинилася за крок від поразки, дав змогу врятувати рештки армії і продовжити боротьбу ще на деякий час.

Сам Андрій Лівицький одразу після підписання Варшавського договору у одному з листів так висловлював свою позицію: «...Хай судить Нас історія, Ми з радістю приймемо вирок, навіть жорстокий вирок, аби він був винесений вільним українським народом в Незалежній Українській Державі».  

 Тим часом у ВУНК, а згодом в ДПУ УСРР вирок виносили за іншими критеріями. Після загибелі Симона Петлюри А. Лівицький обійняв посаду Головного Отамана військ УНР й очолив Директорію УНР, і відтоді він уже до кінця життя не залишався без пильної уваги з боку радянських спецслужб.

Як свідчать окремі оцінки А. Лівицького із архівних документів, він вирізнявся виваженою позицію із багатьох питань, серед представників інших країн мав реноме освіченого, європейського за поглядами, впливового лідера, з якими можна мати справу. Мав авторитет і серед свого оточення, яке відстоювало думку й надалі розвивати ідеї УНР і не полишати боротьбу за відновлення незалежності України.

Таку характеристику дав йому і один із колишніх соратників Андрій Головко, заарештований органами ДПУ і звинувачений в антирадянській контрреволюційній діяльності. У протоколі допиту від 23 листопада 1933 року він свідчив так: «Стосовно Лівицького, кандидатура його у жодного з членів керівної ланки не мала заперечень – в сенсі визначення йому ролі головного керівника політичного життя відродженої Укр. національної республіки. Досвідчений, по-європейському освічений політичний діяч ще з часів австрійського парламенту, українець, який пов’язав своє ім’я і долю з 1918 року з історією колишньої Української Народної Республіки в ролі глави одного із закордонних посольств уряду Директорії (Копенгаген). Водночас і серед українських емігрантських кіл, серед колишн. послів і голів місій Директорії, а також в низці урядів буржуазної Європи ця фігура користувалася відносно найбільшою питомою вагою» (ГДА СЗР України. – Ф. 1. – Спр. № 10135.– Т.1. – Арк. 31).

szru.gov.ua

Помер Андрій Лівицький у 1954 році у місті Карлсруе (Німеччина). У 1965 році перепохований на українському цвинтарі святого Андрія в Баунд-Бруці (США). Попередні покоління адвокатів проголошували незалежність України, організовували український рух, зберігали атрибути державності у період бездержав’я. Завданнями сьогоднішнього покоління адвокатів є розвивати, змінювати і зміцнювати незалежну Українську державу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: