Безготівка оплата проїзду у Львові: що варто знати пасажирам про е-квиток

У Львові вже майже п'ять місяців місяці діє електронний квиток на усіх видах громадського транспорту. А втім досі можуть виникати складнощі із оплатою проїзду чи некоректною роботою системи.

ІА Дивись.info розповідає, що варто знати пасажирам у Львові про е-квиток.

11 грудня торік у Львові на всіх міських маршрутах запрацювала безготівкова оплата проїзду. Відтоді в автобусах, трамваях та тролейбусах діють єдині тарифи, а пасажири мають можливість розрахуватися транспортною карткою ЛеоКарт, банківською картою чи пристроєм з NFC. Також залишається можливість оплати готівкою у водія, однак, цей спосіб оплати є найдорожчим.

Пільговики, за винятком учасників бойових дій, та учні можуть здійснювати безкоштовні поїздки на підставі відповідних ЛеоКарт. Студенти можуть їздити у всіх видах транспорту за пів ціни, якщо вони мають студентські ЛеоКарт. Також на всіх маршрутах розпочав працювати контроль. Штраф за неоплачений/незавалідований проїзд складає 300 грн.

Як з 11 грудня оплачувати за проїзд у громадському транспорті Львова

З 11 грудня 2023 року безготівкою можна буде оплатити у всіх видах та на усіх маршрутах міського громадського транспорту Львова. 

Пасажири автобусів, трамваїв та тролейбусів матимуть можливість розраховуватися за проїзд не тільки банківськими картками, мобільними пристроями з підтримкою Apple Pay\Google Pay, чи готівкою, а й транспортною карткою ЛеоКарт.

Ілюстративне фото. Автор: Роман Балук

Де саме можна буде придбати транспортну картку ЛеоКарт

Придбати ЛеоКарт можна у 80+ пунктах на основних зупинках громадського транспорту у Львові. Йдеться про кіоски «Інтерпрес» та термінали EasyPay.

Вартість картки-носія квитка становитиме 60 грн. Власник зможе поповнювати її на ту чи іншу необхідну для нього суму.  Про конкретні адреси точок продажу сповістять невдовзі, кажуть у мерії

Як і де поповнювати баланс ЛеоКарт?

У тих же точках продажу ЛеоКарт та у додаткових пунктах. Таких локацій є понад 300. А також функція поповнення доступна онлайн — на сайті комунального підприємства «Львівавтодор».

Картки ЛеоКарт можна буде поповнювати на суму від 1 гривні. Але рекомендують поповнювати карту на суму не меншу, ніж вартість однієї поїздки.

Комісійний збір, незалежно від суми чи способу поповнення картки, з пасажира не стягуватиметься.

Чи будуть з 11 грудня доступні денні/місячні/квартальні/річні абонементи на проїзд

Абонементи на проїзд у громадському транспорті, як і можливість безкоштовної пересадки, будуть доступні на наступному етапі, коли місто оплачуватиме перевізникам за транспортну роботу. Зараз же пасажир оплачує за проїзд перевізнику саме того маршруту, яким скористався. 

Ілюстративне фото. Автор: Микита Печеник

Чи буде ще можливість оплатити готівкою у водія

Так. Пасажир зможе оплатити за проїзд готівкою, але буде зобов'язаний отримати у водія разовий паперовий квиток. На квитку буде QR-код з інформацією про номер маршруту, день та час купівлі квитка. Квиток обов’язково треба зберігати до кінця поїздки. Однак оплата готівкою буде зовсім не вигідною для пасажира. Завдання е-квитка — вивести готівку з міських перевезень.

Як правильно безготівково розплатитись за поїздку

Пасажиру необхідно прикласти банківську картку, пристрій з підтримкою ApplePay\GooglePay чи ЛеоКарт до валідатора у салоні та зачекати одинарного звукового сигналу і зеленої відмітки на валідаторі. Це означає, що вашу оплату — зараховано.

При такому методі оплати пасажирові не видається паперовий квиток.

Під час оплати проїзду безготівкою кошти спишуться одразу?

Ні. Пасажири, які оплачують банківською карткою чи пристроєм з функцією NFC, мають пам'ятати, що гроші з рахунку списуються не одразу, а впродовж наступної доби, адже автоматизована система оплати проїзду побудована на основі відкладеної авторизації.

Фото: міська рада Львова

Це зроблено для швидкої посадки пасажирів у транспорт. Пасажири можуть отримувати сповіщення у застосунку про передавторизацію – на рахунку «заморожується» 1 гривня. Так система перевіряє, чи картка активна. Після зняття оплати за проїзд ця 1 гривня повертається на рахунок.

Чи діятимуть пільгові посвідчення у громадському транспорті?

З дня впровадження безготівкової оплати проїзду (з 11 грудня 2023 року) в усьому громадському транспорті право на пільговий проїзд надається виключно за умови наявності персоналізованої транспортної картки ЛеоКарт. 

Фото: архів ІА Дивись.info

Різні посвідчення, що надають право на пільговий проїзд, у громадському транспорті Львова з 11 грудня вже не діять.

Що робити тим мешканцям, які мають право на пільговий проїзд, але ще не мають пільгової ЛеоКартки?

У мерії рекомендують виготовити собі пільгову ЛеоКарт, як це вже зробило понад 200 тисяч мешканців Львівської громади.

Пільгові картки оформляють безкоштовно за 10-15 хвилин в одному з 6-ти пунктів подачі документів/видачі карток. Вони розташовані на:

  • вул. Горбачевського, 10,
  • вул. Виговського, 32,
  • просп. Червоної Калини, 72а,
  • вул. Пасічній, 49б,
  • вул. Липинського,11,
  • вул. Хвильового, 14а. 

Для цього потрібно записатися до електронної черги за номером телефону гарячої лінії: 0 800 303 007 та прийти в обраний пункт у визначений час. 

Пільговикам-не мешканцям Львівської МТГ тепер доведеться платити у міському транспорті Львова?

Люди, які мають право на пільговий проїзд у громадському транспорті, але не проживають, не працюють чи не навчаються на території Львівської тергромади, також можуть отримати пільгову транспортну картку ЛеоКарт і надалі безоплатно здійснювати поїздки у міському транспорті. Процедура її виготовлення така ж, як і для львів’ян: треба записатись до електронної черги та вибрати один з пунктів у Львові, де зручно буде оформити картку. Також вони мають оплатити вартість картки-носія квитка – 60 грн.

Фото: ЛМР

Як перевірятимуть чи оплатив/завалідував пасажар проїзд у громадському транспорті

З 11 грудня контролери здійснюватимуть контроль проїзду в усіх видах транспорту. Тепер це не буде функцією водія — нагадувати пасажирам про потребу оплатити проїзд.

Для перевірки контролери матимуть зі собою портативний міні-термінал. На початку перевірки контролер заблокує бортову систему АСОП (валідатори). Це унеможливить будь-яку оплату чи валідацію проїзду під час контролю. До міні-терміналу контролера пасажир має прикласти той засіб (банківську картку, телефон із системою NFC, ЛеоКарт), що був використаний для безготівкової оплати проїзду. Контролер перевіряє саме факт валідації, а не списання коштів з банківської картки.

Аналогічно, за допомогою такого ж пристрою, здійснюється перевірка валідації пільгових ЛеоКарт.

Пасажирам, які здійснювали оплату готівкою у водія, для перевірки необхідно надати паперовий квиток - контролер через мінітермінал зчитає всю необхідну інформацію з QR-коду на ньому.

В яких випадках пасажир ризикує отримати штраф?

За неоплачений або незавалідований пільговий проїзд можна буде отримати штраф. Так само, як і за безоплатний проїзд на основі того чи іншого посвідчення. Різноманітні пільгові посвідчення у громадському транспорті Львова з 11 грудня не діятимуть.

Уважними мають бути і власники пільгових та учнівських ЛеоКарт і пам’ятати, що контролер не перевірятиме наявність картки, а власне факт валідації. Якщо пільговик матиме ЛеоКарт, але не завалідує її, то така поїздка вважатиметься неоплаченою і пільговику доведеться оплатити штраф. Розмір штрафу ще прораховують.

Чи зможуть пасажири електротранспорту скористатися ще дійсними на цей момент абонементами на проїзд

Абонементи, придбані до 11 грудня та з чинним на дату поїздки терміном дії, будуть дійсними аж до закінчення терміну їх дії. Також тимчасово залишаємо можливість оплати через Приват24 та EasyPay для того, аби перехід на нову систему оплати був якнайменш стресовим для пасажирів.

Фото (архів). Автор: Микита Печеник

Якими мають бути дії пасажира, якщо у салоні не працюють валідатори?

У такому випадку пасажир має право не оплачувати за проїзд. Натомість водій, у разі виходу з ладу системи оплати проїзду чи її окремих компонентів, повинен продовжити рух за маршрутом до кінцевої зупинки та з'їхати з рейсу для ремонту обладнання.  

Коли буде застосунок?

У Львові невдовзі планують запровадити безкоштовну пересадку у громадському транспорті, а також розроблять відповідний застосунок та впровадять абонементи. Це анонсували ще у січні теперішнього року.

Йдеться про безкоштовну пересадку пасажирів із одного транспортного засобу на інший, яка діятиме впродовж 40 хвилин.

Також триває робота над рештою функціоналу, який передбачає система е-квитка, зокрема, над мобільним застосунком. Це мають реалізувати в кінці першого – на початку другого кварталу нинішнього року.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: