Як працює державна програма «єВідновлення» і чому можуть відмовити у компенсації

Наслідки російського обстрілу Львова у ніч проти 15 серпня 2023 року
Наслідки російського обстрілу Львова у ніч проти 15 серпня 2023 року/ ОВА/Telegram

Торік 10 травня в Україні стартувала програма «єВідновлення». Вона передбачає виплати коштів для громадян, яким пошкодили будинки через російсько-українську війну. Максимальна сума, яку можна отримати на ремонт — 200 тисяч гривень.

Колонка львівської ріелторки Оксани Савули

Для цього необхідно подати відповідну заявку в програмі «єВідновлення». Після узгодження виплата надійде на спеціально відкриту в банку-партнері картку. Компенсаційна програма «єВідновлення» фактично відіграє подвійну роль.

Насамперед це соціальна справедливість: держава допомагає людям, які через російську агресію втратили власні оселі. А друга стимулювання будівництва та виробництва будівельних матеріалів, з чого знову ж таки надходять податки до державного бюджету та забезпечуються робочі місця.

За програмою «єВідновлення» маємо 10 млрд грн погоджених виплат за знищене житло, сумарно з виплатами за пошкоджене житло — 15,5 млрд грн.

«єВідновлення» — як скористатись програмою

Нині понад 650 тисяч громадян звернулися з інформаційними повідомленнями про пошкодження чи знищення житла. Скористатися цим сертифікатом можна впродовж 5 років з дати його отримання.

Сертифікат можна використати на купівлю будь-якого житла (первинний, вторинний ринок) або інвестувати в житловий об'єкт, що будується.

За нього можна придбати приватний будинок, квартиру в багатоповерховому будинку, кімнату в гуртожитку або інше житлове приміщення.

Компенсація за пошкоджене житло

Щоб подати заявку на отримання компенсації за пошкоджене внаслідок воєнних дій житло, необхідно встановити або за потреби оновити застосунок «єВідновлення».

Алгоритм:

  • Повідомити про пошкоджене житло. Залишити повідомлення можна через сервіс державних послуг «Дія» (сайт або мобільний застосунок).
  • Відкрити в будь-якому з банків-партнерів (список затверджено Кабінетом міністрів) спеціальний рахунок і отримати картку «єВідновлення». Для цього потрібно відвідати будь-яке відділення банку або залишити онлайн-заявку на їхньому офіційному сайті.
  • Скласти та подати заяву про нарахування матеріальної компенсації за пошкоджене житло. Зробити це можна на порталі «Дія», у місцевому органі соціального захисту або ЦНАПі.
  • Після отримання заявка передається на розгляд комісії. Представники комісії прибудуть на місце, яке зазначене у заявці об'єкта, вивчать усі наявні пошкодження та розрахують суму компенсації на виконання ремонту або відновлення.
  • Після ухвалення комісією рішення вони зобов'язані повідомити про це заявника. Далі повідомлення про ухвалене рішення з'являється в застосунку «Дія».
  • Гроші надходять на зазначену картку «єВідновлення».

Однак, є велика кількість українців, які отримують відмову в програмі відновлення житла.

Чому можуть відмовити у компенсації

Одна із найпоширеніших причин знищене житло не числиться у Державному реєстрі речових прав. Саме тому потрібно перевірити всі документи у нотаріуса. Ідеться про правоустановчі документи, право власності на квартиру, на будинок. Реєстр почав працювати тільки з 2013 року, дуже багато нерухомості туди і досі не внесено. 

Надважливо, щоб у ДРРП був відповідний запис. Якщо його немає, отримати право на компенсацію людина може тільки через суд. Але як показує судова практика – суди зазвичай виносять такі рішення на користь позивачів. І цей процес триває лише декілька місяців.

За останній місяць на компенсацію за знищене житло подалася 1651 родина. І відмовлено лише 26% з них. Якість роботи програми постійно покращується, і з кожним днем отримати сертифікат на відновлення житла стає простіше.


Матеріали у рубриці «Погляди» є відображенням виключно точки зору автора, яка може бути як об'єктивною, так і суб'єктивною. Редакція може не поділяти думок і поглядів, викладених тут та не несе відповідальності за достовірність й тлумачення викладеної інформації, натомість виступає виключно платформою для розміщення матеріалу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: