Антін Манастирський: сім фактів про художника, який жив у Львові

image (27)
Антін Манастирський "Автопортет". Джерело фото/ art.lviv-online.com

Антін Манастирський — український художник, який творив у різноманітних жанрах: живопис, графіка, книжкова ілюстрація. У творчому доробку митця нараховують понад 2000 робіт.

Сьогодні, 15 травня, минають 55 років відколи не стало художника. З цієї нагоди ІА Дивись. info пропонує пригадати основні факти із його життя та творчості.

Із дитинства зачарувався народною піснею

Антін Манастирський народився 2 листопада 1878 року в селищі Завалів, що на Тернопільщині. Його батько був поштовим урядовцем та помер, коли Антіну було сім років. Після цього матір з трьома дітьми переїхала до Івано-Франківська. Там вони жили бідно, тому Антін почав рано працювати.

Ще з дитинства Антін Манастирський захоплювався фольклором, зокрема народними піснями, які чув у рідному селищі. Так, народна творчість мала неабиякий вплив на формування його власного стилю в мистецтві.

Картина Антіна Манастирського «Старий млин». Джерело фото/ Музей українського живопису

Навчався в Івано-Франківську, Львові та Кракові

Після переїзду до Івано Франківська Манастирський навчався у вищій реальній школі. У 1895 році переїхав до Львова. Тут він вступив до Львівської художньо-промислової школи на відділення декоративного живопису (тепер – Львівський фаховий коледж декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша).

У 1900 році почав навчатися у Краківській академії красних мистецтв (сьогодні – Академія образотворчих мистецтв імені Яна Матейка). У 1905 році він повертається назад до Львова.

У 22 роки мав свою першу виставку живописних робіт

Художник був членом «Товариства для розвою руської штуки». У 1900 році за сприянням товариства організували першу виставку Манастирського. На ній презентували його живопис.

Сьогодні твори Манастирського зберігаються в музеях Києва, Львова, Полтави, Дніпра, Миколаєва та у різних приватних колекціях.

Антін Манастирський "Розвідник". Джерело фото/ art.lviv-online.com

Ілюстрував книжки та писав ікони

Антін Манастирський відомий як ілюстратор книг. Зокрема, він створив 53 ілюстрацій до Святого Письма (1926 р.), також до таких видань, як-от: «Мила книжечка» Іванни Блажкевич та «Мати-страдниця» Марійки Підгірянки.

Крім того, художник багато працював у жанрі сакрального мистецтва. Манастирський писав ікони та іконостаси в церквах. Зберігся іконостас його авторства Успенської церкви в національному заповіднику «Давній Галич» та ікони в церкві у Літятині на Бережанщині.

Назви його картин пов’язані з фольклорними піснями

Антін Манастирський у своїй творчості багато черпав з української усної словесності. У назвах та сюжетах його картин можна впізнати відомі народні пісні. Наприклад, у таких його роботах, як-от: «Засвіт встали козаченьки», «Ой під гаєм, гаєм», «Ой там, під горою», «Паламар», «Прощавайте, товариші», «Запорожець», «На водопої», «На могилі», «В таборі Кармелюка» тощо.

Також художник створив низку картин з сюжетами про період українського козацтва. Загалом він писав у різних жанрах – портрети, пейзажі та натюрморти. Наприклад, у портретному жанрі відомі такі роботи, як: «Портрет матері», «Портрет тестя», «Портрет Т. Г. Шевченка», «Автопортрет», «Запорожець», «Паламар», «Дідусь із Смерекова».

Антін Манастирський "Козаки в степу" та "Запорожець"/ art.lviv-online.com

Похований на Личаківському кладовищі

Помер Антін Манастирський 15 травня 1969 року. Його поховали на Личаківському кладовищі в родинному склепі (поле № 5).

У Львові є вулиця, названа на честь Манастирського

У 1991 році вулицю у Сихівському районі Львова назвали на честь художника. До цього вулиця мала назву Родіона Малиновського – радянського військового діяча. Також на честь Манастирського назвали вулиці у Тернополі та Бережанах.

Крім того, у Львові є пам’ятна дошка Антіну Манастирському, яку створив скульптор Еммануїл Мисько. Дошку встановили у 1978 році на будинку, що розташований на вулиці Кармелюка, 9. Саме там протягом 1941—1969 роках мешкав Антін Манастирський.

Пам'ятна таблиця на вул. Кармелюка, 9 у Львові, де проживав Антін Манастирський. Джерело фото/ Вікіпедія

ІА Дивись.info досліджує історію та розповідає про видатних українців, які прославились у мистецтві, науці та інших ремеслах. Прочитати ці історії можна за посиланням Видатні українці.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: