Центр «Незламні матусі»: як у Львові живуть матері з окупованих територій

центр «Незламні матусі»/Львів
центр «Незламні матусі»/Львів/травень 2024 року/діти граються у пісочниці/ІА Дивись.info

У львівському центрі матері та дитини «Незламні матусі» живуть жінки, діти та бабусі. Усі вони через війну були вимушені покинути свої домівки.

Журналістка ІА Дивись.info побувала у центрі й розповідає, як там живуть «незламні матусі».

Катя та Сергійко з Херсона

Спершу нам вдалося поспілкуватися з Катею з Херсона. 20 березня волонтери допомогли їй разом з п'ятимісячним малюком сісти в потяг та покинути небезпечний регіон. Наважилася жінка на це після того, як у сусідню кімнату в херсонському центрі матері та дитини, де вона тоді проживала, прилетів уламок:

«Приліт був просто на дитяче ліжечко. Мій Сергійко тоді був у лікарні після народження. Я ще одну ніч тоді переночувала у тому центрі, а потім вирішила залишити Херсон».

На життя в центрі Катя не скаржиться. Тут, каже, набагато краще, ніж у центрі матері й дитини в Херсоні.

«Це був "вбитий" центр зі старим дитячим садочком. Про ремонт навіть і не йшлося, а умови були жахливими. Мені там давали дитячу суміш з черв'яками. А тут у нас відбуваються постійні заняття з психологом та різні майстер-класи», - розповіла вона.

Надалі жінка планує виїхати з сином до Німеччини.

центр «Незламні матусі»/Львів/травень 2024 року/Катя лежить поруч із сином піврічним сином Сергієм/ІА Дивись.info

Бабуся Валентина, мама Таня і троє дітей

У центрі також проживає сім'я з п'яти людей: бабуся Валентина, мама Таня і троє дітей. Бабуся та двоє старших діток — шістнадцятирічна Аня й одинадцятирічний Антон — мають інвалідність.

Наймолодша Вікторія народилася вже у Львові.

виставка «Мам, я в безпеці»/13 травня 2024 року/Львів/Дивись.info

Ми зустрілися зі старшою донькою Анею у дворі центру. Дівчинка якраз переглядала відео у тік-ток. Тут вона має можливість дистанційного навчання разом з однокласниками з Бахмута.

«Мама з братиком Антоном та сестричкою Вікою сплять в одній кімнаті. А для нас з бабусею виділили окрему. Так я можу спокійно вчитися», - поділилася Аня.

У дівчинки трапляються часті напади епілепсії, тож їй потрібна постійна медикаментозна підтримка.

центр «Незламні матусі»/Львів/травень 2024 року/16-річна Аня/ІА Дивись.info

Сім'я планувала виїхати за кордон у Швецію, бо там живе родичка. Однак дорогою з окупації у мами Тані вкрали сумку з грошима та документами. Тому наразі вони усі перебувають тут, у центрі.

Дівчинка Соломія, яка заново вчиться говорити

Разом з вагітною мамою, бабусею, братиком та сестричкою Соломія покинула Херсон через два роки після початку повномасштабного вторгнення. Там родина жила у приватному будинку, і про те, щоб покинути рідну домівку, не йшлося. Періодично у домі від обстрілів зникало світло, не було зв’язку, світло лагодили, але потім від обстрілів воно зникало знову. І так по колу.

Одного дня сім'я вирішувала питання з документами у центрі міста, і саме у цей час їхню домівку повністю зруйнував ворожий обстріл. Залишилась одна стіна кімнати. У львівський центр усі вони приїхали без речей. Мама Іра тоді була на останніх місяцях вагітності. Тут їх забезпечили одягом, продуктами харчування на певний період та засобами гігієни.

Внаслідок постійних обстрілів дівчинка почала погано говорити. Зараз з нею працюють фахівці.

центр «Незламні матусі»/Львів/травень 2024 року/Соломія гроється з дітьми у пісочниці жовтим літачком/ІА Дивись.info

 У «Незламних матусях » в Соломії з'явилася сестричка Христина.

Матері мають цікаве дозвілля

Дівчата тут поселилися у липні 2022 року, розповідає сестра Андрея Кисіль. Вона допомагає жінкам у центрі доглядати за дітками та загалом підтримує порядок. Зараз тут перебувають десять матусь та шістнадцять дітей.

«У будинках живуть вагітні жітки та жінки з малюками до року. Деякі мають також і старших дітей», - зазначає працівниця центру.

Сестра додає, що раніше сюди приїжджали благодійники з одягом та продуктами. Зараз же їх поменшало. Проте не рідкістю у центрі є різноманітні заходи — святкові концерти, майстер-класи з приготування борщу чи паски:

«Цієї неділі (ред — 12 травня) волонтери організували концерт з нагоди Дня матері. Матерям роздали квіти, а дітям шоколадки та дитяче харчування».

центр «Незламні матусі»/Львів/травень 2024 року/Сестра Андрея Кисіль/ІА Дивись.info

Тут працюють психологи та лікарі

Загалом тут можуть жити одночасно понад 100 вагітних або породіль з дітьми, які мають статус внутрішньо переміщених осіб. Усі вони регулярно працюють з психологами й мають доступ до медицини.

«Кожна жінка має підписану декларацію з лікарем у громаді за її вибором. Крім того, центр "Незламні матусі" регулярно відвідує медична сестра та лікар-педіатр нашої комунальної установи Центр соціальної підтримки дітей та сімей "Рідні"», - розповів виконувач обов'язків управління «Служби у справах дітей» Львівської міської ради Володимир Фридрак.

Незабаром тут може з'явитися укриття

Станом на сьогоднішній день жінки мають можливість користуватися укриттям Центру Боско. Але разом із тим, ділиться Володимир Фридрак, ведуться підготовчі роботи для облаштування укриття на території центру.

Допустимий вік дитини в «Незламних матусях» збільшать

Сьогодні матір може перебувати у центрі, поки молодшій дитині не виповниться один рік. Потім, згідно з правилами, вона має віддати дитину до садочка, влаштуватися на роботу та переїхати на орендоване житло.

«Коли війна розпочиналась, у всіх були ілюзії, що це завершиться швидко. Тому ми і встановили термін рік. Зараз же жінки, які там живуть, не мають куди повертатись — або через бойові дії, або тому що їхні домівки зруйновані. Матусям потрібно будувати своє життя у Львові — дитину віддати у дитсадок і працювати. Але є проблема: дитсадки, а саме ясельні групи, беруть дітей віком від 2 років. Зважаючи на це, ми збільшимо вік перебування у центрі», - пояснює Володимир Фридрак.

Про центр «Незламні матусі»

Центр матері і дитини «Незламні матусі» – це два двоповерхових будинки загальною площею 1300 м2, які звели в районі Тракту Глинянського. Будинки зібрано з дерев’яних конструкцій.

центр «Незламні матусі»/Львів/травень 2024 року/у дворі сидить 16-річна Аня/ІА Дивись.info

Поряд із житлом облаштовано хідники, оглядовий і дитячий майданчики та озеро.

центр «Незламні матусі»/Львів/травень 2024 року/озеро/ІА Дивись.info

Тут є кілька ігрових кімнат для дітей. Матусі теж можуть пограти, до прикладу, у теніс або почитати книги на м'яких диванах.

центр «Незламні матусі»/Львів/травень 2024 року/ігрова кімната/ІА Дивись.info
центр «Незламні матусі»/Львів/травень 2024 року/ігрова кімната/ІА Дивись.info

На кухні є все необхідне для приготування та зберігання їжі.

центр «Незламні матусі»/Львів/травень 2024 року/кухня/ІА Дивись.info
центр «Незламні матусі»/Львів/травень 2024 року/кухня/ІА Дивись.info

У кожній кімнаті є дитяче ліжечко та кілька ліжок для дорослих. Центр забезпечує їх матрацами та чистою постільною білизною.


Раніше  ІА Дивись.info розповідала про фотовистаку «Мам, я в безпеці». Героїні фотопроєкту — мами, які вивозили дітей від обстрілів із гарячих регіонів у безпечніші місця.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: