Які тварини на Львівщині можуть зникнути назавжди

фото з архіву редакції ІА Дивись.info

До Червоної книги України передусім заносять види, які мають особливу наукову цінність, або їхнє поширення швидко зменшується внаслідок діяльності людини. Вбивство тварин чи знищення рослин з цього списку загрожує адміністративною відповідальністю.

Сьогодні, 20 травня, День видів, які зникають. Тож ІА Дивись.info розповідає про тварин на Львівщині, які занесені до Червоної книги.

Горностай

Горностай – це невеликий звір з сімейства куницевих, який відомий не тільки своїм унікальним хутром, а й кількістю легенд, пов’язаних з його персоною. Люди дуже шанували цього верткого звіра за те, що він неймовірно дорожив своєю шкіркою, і помирав, якщо на його білому хутрі з’являвся бруд. Тому його хутро прикрашало суддівські мантії і шапки, а також служило окрасою царських суконь.

Витончене і гнучке тіло горностая досягає в довжину 20 – 30 см. Тваринка має довгий хвіст 7-11см. Влітку шубка у нього коричнева, кремова на черевці, взимку – чисто біла, і лише кінчик хвоста чорний.

Поширений горностай майже по всій території України, крім Криму і приморських районів Запорізької та Донецької областей. Однак розростання людських міст і полювання на горностая призвело до того, що популяція цього виду скорочується. Тому горностай занесений в Червону книгу.

горностай/faunistics.com

Вухань звичайний

Цей вразливий червонокнижний вид кажанів залежить від наявності дуплистих дерев та підземних сховищ. За даними Червоної книги України, типовим місцем його оселення є мішані та шпилькові ліси, а також заплавні і байрачні ліси і лісопарки.

Зустріти вуханя можна в дуплах дерев. Взимку ж він живе у підземеллях (часто у привхідних залах). Великих скупчень не утворює. Осілий, здійснює лише локальні сезонні міграції. 

Веде переважно усамітнений спосіб життя, влітку і восени формує материнські колонії чисельністю 15–30 особин.

Вухань полює на дрібних нічних комах на просіках, узліссях і в садках, часто збирає поживу з субстрату (стовбури і гілки дерев). Ця тварина є природним регулятором чисельності комах у середовищі.

вухань звичайний/bat4man

Зубр

Зубр є великим ссавцем. Маса сучасних дорослих зубрів досягає 850 кілограмів. Довжина тулуба сягає трьох метрів або навіть більше. Форма його тіла непропорційна. Передня частина потужна і розташована вище, нагадує горб. Цей дикий бик має велику гриву. Шия його покрита довгою, густою шерстю, тому він здається грізним та страхітливим.

Забарвлення шерсті зубра – коричневе. На голові розташовані гострі роги. При всьому своєму страхітливому вигляді, зубри травоїдні тварини. Тривалість життя у самок до 27 років, а у самців до 22 років.

Побачивши людину здалеку, зубри тікають. Близько до себе не підпускають. Втім, є ймовірність, що вони можуть накинутися на людину. Тому зустріч з цими парнокопитними небезпечна. Незважаючи на свої розміри, вони дуже швидкі.

У давнину тварини мешкали на західно-європейській території. Людьми були зроблені спроби залучити цих тварин в домашнє господарство.

У сьогоденні зубрів можна побачити в заповідниках. Найбільш відома заповідна зона – це «Біловезька пуща», яка розташована на кордоні Польщі та Білорусі.

зубр/pixabay.com

Мишівка лісова

Ця тварина обирає місця з високою густою травою, галявини, вирубки, чагарникові зарості, в першу чергу ягідники. Зрідка оселяється у соснових посадках, ялицевих та соснових лісах. Гнізда будує з осоки, лісових трав і листя в пустотах між корінням, в невисоких дуплах, в трухлявій деревині пнів, іноді риє нори.

Мишівка живиться насінням, ягодами, іноді комахами. Зимує не менше шести місяців на рік, ховається в норі, де втрачає до половини своєї ваги в цей період. Прокидається при температурі вище 10 °C. 

Мишівка лісова/вікіпедія

Рись

Рись – це хижа лісова кішка. Вона має сильне і гнучке тіло, довжина якого становить близько 100 сантиметрів. Ця тварина не дуже велика, і важить вона також відносно небагато – до 30 кг. Рись має короткий хвіст з чорним кінчиком, а її вуха прикрашають красиві китиці. Саме завдяки ним звір добре чує будь-які звуки. У рисі є гострі зуби і не менш небезпечні кігті на потужних лапах.

Рисі спритно повзають по скелях і гілках дерев, також вони вміють добре плавати. Вони ховаються на деревах, вичікуючи на здобич.

Живе рись в темних лісах та гірських місцевостях. Зазвичай тварина постійно проживає на одному місці, але якщо харчування не вистачає, вона мігрує. Притулком для неї можуть стати ями з коріннями дерев, невеликі дупла, а також нори інших тварин. У таких місцях самка зазвичай народжує.

рись/faktypro.com.uа

Тритон альпійський

Загальна довжина тіла гірського тритона разом з хвостом складає в середньому близько 11 сантиметрів. Хвіст дорівнює довжині тіла з головою. Протягом водної (личинкової) фази розвитку шкіра тритона гладка. А під час наземного способу життя — горбиста.

Гірські тритони (особливо самці) забарвлені яскраво: спина сіро-коричнева, іноді майже чорна, з фіолетовими і темно-синіми плямами. Невисокий спинний гребінь прикрашений темними і світлими плямами. Самки ж мають скромніше забарвлення. Зазвичай вони однотонні.

В Україні поширений номінативний вид. Він живе у Карпатах. Північна межа проходить Львівською областю (Пустомитівський р-н), південна доходить до міста Чернівці.

тритон альпійський/вікіпедія

Тхір

Тхір є хижаком з родини куницевих. Це спритна, жвава та дуже розумна тварина невеличких розмірів, яка легко звикає до людей.

Дорослий самець важить приблизно 1.5 кілограми. Самка вдвічі менша – десь від 600 до 800 грам.

Живуть тхори вісім – дев’ять років, мають свої особливі хвороби та патологічні стани, тому далеко не кожен ветеринарний лікар може встановити діагноз і призначити правильне лікування.

Харчуються ці тварини виключно м’ясом або професійним кормом зі вмістом більше 3% рослинних компонентів у своєму складі.

Ареал проживання цих тварин — Європейська частина земної кулі. Звіра можна зустріти в лісовій хащі чи на узліссях. Мешкають тхори і в місцях біля води. Якщо зима холодна, тварина селиться ближче до місць проживання людей.

тхір/вікіпедія

Покарання за вбивство тварини з Червоної книги

Червона книга України є офіційним державним документом, який містить перелік рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу у межах території України.

За вбивство тварини, занесеної до Червного книги, в Україні передбачена адміністративна відповідальність. Йдеться штраф у розмірі від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів. Коли ж злочин здійснює посадова особа, штраф дорівнює тридцятьом або п'ятдесятьом неоподатковуваним мінімумам доходів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: