Які вітаміни необхідні для здорового харчування

чваспмриол
фото: з відкритих джерел

Вітаміни — невидиме джерело енергії, здоров’я і життєвих сил. Їх дефіцит може спричинити низку важких наслідків. Вітаміни тісно пов’язані з усіма органами. Якщо не вистачає хоча б одного, може дати збій вся система під назвою «організм».

Про це на форумі про здоров'я у Львові говорила Наталія Іванченко — епідеміолог, інфекціоніст, генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України. А сьогодні, 10 червня, День здорового харчування.

фото: Іванченко Наталія, форум «Почуй лікаря»

Що таке вітаміни і для чого вони

Хімічні сполуки, що забезпечують безперебійне функціонування систем та гарантують нормальний перебіг біохімічних процесів, називаються вітамінами. Ці речовини не накопичуються, тому необхідно їхнє регулярне надходження з їжею. Оскільки вітаміни — це органічні сполуки, вони можуть бути зруйновані різними джерелами впливу. Виділяють такі категорії речовин: водорозчинні та жиророзчинні.

«Водорозчинні вітаміни розчиняються у воді та легко всмоктуються у кров. Також це говорить про те, що при надлишку подібних речовин організм здатний їх легко вивести за допомогою системи виділення людини. А жиророзчинні сполуки не розчиняються у воді, а найкраще засвоюються з їжею, багатою на жири», - пояснює епідеміологиня.

Для чого потрібні вітаміни

Основна роль вітамінів полягає в участі біохімічних та фізіологічних процесів, без яких неможлива життєдіяльність організму. Речовини беруть участь у створенні та передачі генетичної інформації, захисті клітинних ліпідів від впливу вільних радикалів, транспортуванні молекулярного кисню, а також виступають як компоненти зв'язків, що відіграють важливу роль у метаболізмі.

«Відсутність у раціоні харчування одного або декількох вітамінів призводить до розладів та захворювань, які можна коригувати за допомогою збалансованої дієти та додаткових засобів — добавок та комплексів».

фото: з відкритих джерел

Необхідні вітаміни

Найважливішими для життєдіяльності вважаються такі вітаміни:

  • Вітамін А — будівельний матеріал для шкірного покриву та слизових оболонок. Відповідає за стан волосся, нігтів та здоров'я опорно-рухового апарату.
  • Вітаміни групи В — беруть участь у метаболічних процесах, утворенні енергії та кров'яних клітин. Крім того, вживання таких вітамінів покращує роботу кишківника, зміцнює імунітет, підтримує емоційне здоров'я.
  • Вітамін С (аскорбінова кислота) — важлива для відновлення і сполучної та кісткової тканини. Він сприяє засвоєнню заліза, а також діє як антиоксидант та запобігає психоемоційним навантаженням.
  • Вітамін D — обов'язковий для здоров'я зубів та кісток, нормального засвоєння кальцію. Речовина виробляється у шкірі під впливом сонця. Тому в холодну пору року люди частіше страждають від дефіциту цього вітаміну. Крім того, цей вітамін необхідний дітям від народження для повноцінного розвитку та запобігання патологіям.
  • Вітамін Е — важливий антиоксидант, який гальмує вільнорадикальні реакції, запобігає утворенню складних речовин, що ушкоджують клітини. Також він стимулює вироблення різного роду білків та захищає вітамін А від окиснення.
  • Вітамін К — необхідний для зниження рівня протромбіну. Нормальний рівень цієї речовини в організмі здатний зменшити ризик серцево-судинних патологій, остеопорозу, ракових пухлин.

«Скільки вітамінів потрібно людині, залежить від її віку, статі, маси тіла, стану здоров’я, умов роботи та побуту. Серед вітамінів немає більш або менш важливих, усі вони однаково корисні і незамінні. Частину з них ми маємо отримувати з їжею», - пояснює Наталія.

Ознаки авітамінозу

У статтях про вітаміни часто можна побачити термін «авітаміноз», але в реальному житті він зустрічається досить рідко, зауважує фахівчиня.

«Авітаміноз – це повна відсутність того чи іншої вітаміну. Оскільки ми не голодуємо і наш раціон досить широкий, якусь кількість вітамінів ми отримуємо щодня. Але далеко не всі і в недостатній кількості. Тому гіповітаміноз, тобто брак низки вітамінів, є у багатьох людей. У більшості ж їх кількість в організмі може трохи коливатися в межах нижньої межі норми».

Ознаками таких станів є проблеми адаптації організму до несприятливих умов довкілля. Якщо людина тяжко переносить холод, спеку, фізичні та психоемоційні навантаження, інфекційні хвороби, травми та інші неприємні речі, які супроводжують наше життя, її організм недоотримує вітаміни.

Часті ГРВІ, проблеми зі сном, надмірна дратівливість, сонливість і висока стомлюваність – це ознаки браку вітамінів. Побічно про їхній дефіцит може свідчити і зовнішній вигляд: сіра, з нездоровим відтінком шкіра, схильність до різного роду висипів, слабкі й ламкі волосся та нігті.

фото: з відкритих джерел

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: