Де жінкам та дітям, які постраждали внаслідок війни, отримати допомогу у Львові та області

ілюстративне фото/dity.msp.gov.ua

З початку війни жінки та діти зазнають насильства — фізичного, сексуального та психологічного. У Львові та області вони можуть отримати допомогу.

В цей день, 11 червня, День поінформованості про жінок та дітей, що постраждали від насильства.

Як жінки, які постраждали від насильства, можуть отримати допомогу на Львівщині

Жінки та дівчата мають можливість отримати психологічну, юридичну та соціальну підтримку через безліч ініціатив у регіоні.

Львівська область реагує на актуальні виклики допомоги постраждалим від домашнього насильства. У регіоні працюють мобільні бригади соціально-психологічної допомоги, поліцейські мобільні групи та ініціативи Фонду ООН та UNFPA. Для тимчасового притулку є ряд закладів та центрів у різних містах. Також є медичні мобільні клініки та консультативні служби. У цих закладах жінки та дівчата мають можливість отримати психологічну, юридичну та соціальну підтримку через безліч ініціатив у регіоні.

Зокрема, на Львівщині функціонують:

 • 7 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги постраждалим від домашнього насильства: Львів – 3 бригади (одна за кошти місцевого бюджету – 2 за кошти UNFPA), Дрогобич (UNFPA), Червоноград (UNFPA), Стрий (UNFPA) та обласна мобільна бригада при притулку);
 • 5 поліцейських мобільних груп реагування на випадки домашнього насильства: 2 – у Львові, по 1 в Дрогобичі, Червонограді, Стрию.

Для тимчасового надання притулку постраждалим від домашнього насильства передбачені відділення: 

 • Центру соціально-психологічної допомоги у Львівській області на базі Львівського обласного центру соціальних служб (22 ліжко-місця);
 • Притулок для жінок та дітей, які постраждали від домашнього та/або насильства за ознакою статі Моршинського територіального центру (24 ліжко-місця);
 • «Центр надання соціальних послуг Турківської міської ради» (розпочне свою роботу по завершенні всіх необхідних ремонтних робіт, 22 ліжко-місця);
 • Дрогобицький денний центр соціально-психологічної допомоги з кризовою кімнатою особам, які постраждали від домашнього насильства (6 ліжко-місць);
 • Новороздільський денний центр соціально-психологічної допомоги з кризовою кімнатою особам, які постраждали від домашнього насильства (12 ліжко-місць); 
 • Стрийський денний центр з кризовою кімнатою (4 ліжко-місця); 
 • Червоноградський денний центр з кризовою кімнатою (4 ліжко-місця);
 • Соціальний готель Львівської міської ради (20 ліжко-місць);
 • притулки громадської організації «Центр «Жіночі перспективи» (20 ліжко-місць);
 • відділення для жінок благодійного фонду «Назарет» (20 місць).

За підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення з липня 2022 року у Львові діє кар’єрний хаб «ВОНА». Він пропонує постраждалим безкоштовні професійні курси з професійними наборами, працевлаштування, консультації кар’єрних радниць, зокрема щодо написання резюме, грантрайтингу. При хабі працює психологиня. 

Як зазначають у департаменті соціального захисту населення, у період з 5 липня 2022 року по 31 грудня 2023 року послугами кар’єрного хабу «ВОНА» скористалися 1073 бенефеціарок, з яких працевлаштовались 189 жінок, започаткували власну справу 39 осіб. Пройшли курси 378 жінок, а тренінги -1600 осіб. 

Звернутися за допомогою до хабу «ВОНА» можна за адресою: м.Львів, вул.Січових Стрільців, 7. А також за номером телефону: +380960357865.

З липня 2021 року у Львівській області діє «Зелена кімната», дружня до дитини, яка знаходиться на базі «Охматдит». У приміщенні є дві суміжні кімнати. Одна з них – терапевтичний зал, у якому з дитиною працює психолог, фахівці з педіатрії, дитячої гінекології, психіатрії та педагогіки. Інша кімната – це робоче приміщення, кімната спостереження для працівників поліції та інших спеціалістів, звідки спостерігають за поведінкою дітей. Це приміщення обладнане камерами, а самі зони перегороджені спеціальним склом позавізуального спостереження.

Також з 5 серпня 2022 року на базі Львівського палацу мистецтв функціонує «Центр допомоги врятованим». Він створений з ініціативи Віце-прем’єр-міністерки Ольги Стефанішиної за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення. Постраждалі можуть отримати там психологічну, юридичну підтримку та соціальний супровід.

«Центр допомоги врятованим» розташований за адресою: м. Львів, вул. Коперника, 17. Також можна звернутися за допомогою за номером: +380676003269.

З вересня за підтримки UNFPA при Львівському обласному клінічному перинатальному центрі функціонує медична мобільна клініка, яка виїжджає в громади та безкоштовно надає послуги: огляди гінеколога, ультразвукова діагностика, електрокардіографія, забір аналізів, швидкісне тестування, огляди сімейного лікаря.

Ще одним дружнім середовищем для жінок та дівчат є Безпечний простір «ВІЛЬНА». Він розпочав свою роботу в грудні 2022 року у Львові. Це творча майстерня, осередок розвитку та підтримки. На базі простору працює психолог та соціальний працівник. Проводять майстер-класи, тренінги, зустрічі з фахівцями у галузі медицини, косметології, бізнесу тощо. Також жінки можуть безкоштовно відвідувати спортивні заняття, курси, тут відбуваються перегляди фільмів та функціонує книжковий клуб.

Адреса у Львові: вул. Січових Стрільців, 7.  Номер: +380680291477

З березня 2023 року такий простір створили у Стрию.

Адреса простору: м. Стрий, вул. С. Бандери, 24 – 2 поверх. Номер телефону: +380983030980.

Зокрема за підтримки UNFPA в січні 2023 року у м. Городок Львівського району запрацювала консультативна служба для осіб, які постраждали від домашнього насильства. 

Така ж служба запрацювала в грудні 2023 року у м. Жовква. 

Адреса консультативної служби: м. Жовква, вул. Коновальця, 4. Звернутися за консультацією також можна за номером: +380977809891.

Куди звертатися для допомоги дітям на Львівщині

Способів відновитись і перезавантажитись насправді чимало. Це можуть бути онлайн-заняття з учителями, нові хобі, знайомства, ігри тощо. Головне, що треба зробити, – повернути дітям дитинство. Цьому сприяють і кілька програм допомоги.

Програми допомоги вимушено переселеним діткам

 • DECIDE – швейцарсько-український проєкт, який вчить бути толерантними до дітей-переселенців, допомагати їм краще інтегруватись у життя в новому місті. Тут є тренінги з першою психологічною допомогою за ізраїльською методикою та інші напрямки, розраховані не лише на дітей, а й батьків, вчителів і не тільки.
 • BUKI Care – український проєкт, мета якого – надати дітям, які постраждали від війни, можливість безкоштовно навчатись. Зокрема, вже є літнє навчання, аби підтягнути прогалини в знаннях, а також планується відкриття програми протягом всього навчального року. Заняття проходитимуть в онлайн-форматі двічі на тиждень, віч-на-віч з викладачем. Наразі доступно 100 місць. Зазначимо, що Букіскул продовжує свій розвиток та вже працює в 4 країнах. Зокрема, два тижні тому Букі почали свою роботу в Румунії.
 • Ukrainian City – сайт, створений для пошуку корисної інформації, зокрема, де і як можна отримати фінансову допомогу, розв'язати проблеми з житлом, отримати медичну і психологічну допомогу чи як можливо виїхати за кордон (звісно, що згідно із законодавством).
 • Благомай – благодійний фонд, головна мета якого – покращити життя дітей в дитячих будинках. Наразі фонд сконцентрований на допомозі дітям ВПО, дітям загиблих героїв, тих, хто втратив батьків та іншим діткам, які так чи інакше постраждали від війни. Напрямки допомоги: освітні програми, гарячі потреби для дітей в центрах ВПО, медичні програми, будівництво та реконструкція.
 • Демократична школа – програма підтримки освітніх реформ в Україні. З весни 2022 року проєкт запустив мобільні групи в 10 регіонах України, які мають на меті допомогти дітям ВПО та їхнім батькам знайти своє місце в нових містах.
 • Humancreed – програма адресної підтримки, яка передбачає безпосередню фінансову допомогу дітям. Вона була створена для родин, які були змушені виїхати з територій де були або і досі тривають військові дії (Донецька, Луганська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська, Харківська, Сумська, Чернігівська та Київська області). На момент подачі заявки родина має проживати в Україні, мати хоча б одну дитину, віком до 18 років зі статусом ВПО.
 • Людина в біді – найбільша некомерційна організація у Центральній Європі, покликана допомагати людям з вразливих категорій: багатодітні родини, діти з одним із батьків, одинокі літні люди, діти чи дорослі з інвалідністю, хронічними захворюваннями тощо. В пріоритеті особи, які не отримували фінансової допомоги від інших фондів.
 • 1k Project Ukraine – фінансова допомога багатодітним родинам з України. Перш за все, на допомогу можуть претендувати багатодітні одинокі матері. Програма має обмежений бюджет, але допомога досить чимала – 1000 $. Для виплат необхідно детально розповісти про стан справ у родині та чому саме ваша сім’я має отримати виплату.
ілюстративне фото/gov.ua

Скільки українок зазнали сексуального насильства під час війни

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні зафіксувала 85 випадків сексуального насильства, пов’язаних із війною. Злочини були скоєні як проти цивільних, так і проти військовополонених.

Про це повідомила спеціальна представниця генсека ООН з питань сексуального насильства в умовах конфлікту Праміла Паттен на щорічних дебатах Ради Безпеки ООН з цієї теми, передає Голос Америки.

За даними ООН, за минулий рік кількість випадків сексуального насильства, пов’язаного з конфліктами, збільшилася на 50%, порівнюючи з 2022-м.

У своєму виступі вона лише один раз згадала Україну, зазначаючи, що через два роки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну тисячі переміщених осіб стикаються з підвищеним ризиком стати жертвами торговців людьми.

Всього у доповіді досліджували 21 конфлікт, у межах яких зафіксовано 3688 сексуальних злочинів. За даними ООН, у 2023 році в 95% верифікованих випадках жертвами сексуального насильства були дівчата та жінки, і 5% - чоловіки та хлопчики.

Ситуації в Україні присвячений окремий розділ доповіді. У ньому зазначено, що за минулий рік Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні зафіксувала 85 випадків сексуального насильства через війну. Зокрема, жертвами стали 52 чоловіки, 31 жінка, одна дівчина та один хлопчик.

У більшості задокументованих випадків, коли жертвами були чоловіки, сексуальне насильство використовувалося як метод тортур у російському полоні. Окрім безпосередньо зґвалтування, йдеться про погрози зґвалтування, ураження струмом та калічення статевих органів, погрози кастрації, примусові оголення. На окупованій території задокументовано зґвалтування шести жінок.

У 2023 році Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні повідомила, що зібрані нею докази вказують на те, що російська влада винна у скоєнні сексуального та ґендерного насильства. Окрім того, у доповіді згадується і десять випадків - спроби та погрози зґвалтування, примушування до оголення, побиття статевих органів, які вчинили українські військові.

Генсек ООН у звіті вчергове закликав усі сторони зупинити сексуальне насильство, а Російську Федерацію - розслідувати усі задокументовані випадки сексуального насильства російськими військовими.

Скільки дітей постраждали від російського вторгнення

За даними Офісу Генерального прокурора, станом на початок червня 2024 року, з початку повномасштабного вторгнення 551 дитина загинула та понад 1 368 отримали поранення різного ступеня тяжкості.

Внаслідок збройної агресії РФ в Україні загинула 551 дитина.

Більше ніж 1919 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії РФ. Станом на ранок 4 червня 2024 року за офіційною інформацією ювенальних прокурорів 551 дитина загинула та понад 1368 отримали поранення різного ступеня тяжкості.

Найбільше постраждало дітей у таких областях: Донецькій — 536, Харківській — 389, Херсонській — 152, Дніпропетровській — 143, Київській — 130, Запорізькій — 108, Миколаївській — 107.

Утім ці дані неостаточні, адже неможливо отримати достовірну інформацію через бойові дії та тимчасову окупацію частини території України.

ілюстративне фото/poradnica

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: