Як 22 червня австро-німецькі війська звільнили Львів від російської окупації

22 червня 1915 року російські війська залишили Львів після 10 місяців окупації. Галицька столиця повернулася під панування цісаря Франца Йосифа.

ІА Дивись.info згадує тогочасні події.

Австро-німецькі війська отримали перевагу над російськими

Після більше ніж півроку невдач, у травні 1915 року, союзним австро-угорсько-німецьким військам вдалося перехопити стратегічну ініціативу на Східному фронті й організувати масштабну наступальну операцію. Розпочалась вона під лемківським містечком Горлиці (так званий «Горлицький прорив») і завершилась визволенням з-під російської окупації значної частини Галичини, включно з містом Львів.

У результаті цього несподіваного удару російська армія остаточно втратила надію на утримання лінії фронту по річках Сян і Дністер та змушена була розпочати поспішний відхід, який згодом історики назвуть «Великим відступом».

Для росіян така ситуація склалась невипадково, адже стан справ у їх армії був близький до катастрофічного. Особливо відчутними були такі фактори, як накопичена серед солдатів втома, а також «снарядний голод» — брак артилерійських та стрілецьких набоїв.

На противагу цьому союзні німецька та австро-угорська армії особливих проблем із снарядами не відчували, адже у цей час військова промисловість країн Німеччини виходила на свої пікові можливості. Як наслідок — артилерія союзників «накривала» російські позиції «вогняним валом», наводячи паніку та завдаючи значних людських втрат.

Уже на початку червня австро-угорська армія відвоювала багатостраждальне місто-фортецю Перемишль. Ведучи ар’єргардні бої, росіяни відступили приблизно на 25 кілометрів на схід, до річки Вишня (східна притока Сяну), намагаючись там організувати лінію оборони. У цей час на південному фланзі Східного фронту німецька «Південна армія» під командуванням генерала Лінзінгена захопила Стрий.

Після деяких вагань австрійське та німецьке командування схвалили спільний план подальшого наступу в Галичині. Основною його метою було звільнення столиці коронного краю — міста Львів. Керівництво офензивою було доручено командувачу німецькою 11-ю армією генералу Августу фон Макензену, у розпорядження якого поступала група армій. До складу цієї групи увійшли:

  • на лівому фланзі 4-та австро-угорська армія (лінія фронту між річками Вісла, Сян та містом Сінява);
  • по центру — німецька 11-та армія по лінії с.Радава–с.Черневе;
  • з правого флангу — австро-угорська 2-га армія (між містом Мостиська та річкою Дністер).
Як 22 червня австро-німецькі війська звільнили Львів від російської окупації - 2
Генерал Август фон Макензен/Вікіпедія

Усі три армії були підсилені окремими дивізіями союзників. Для прикладу, до складу армії генерала Макензена увійшов австро-угорський VI корпус генерала Арца, а до 2-ї австрійської армії генерала Бьом-Ермолі був включений німецький «Бескидський корпус» генерала Марвіца. Протистояли «групі Макензена» три російські армії: 8-ма, 3-тя та 11-та.

Першим серйозним успіхом союзників на львівському напрямку був прорив лінії фронту між містами Мостиська та Любачів.

12 червня підрозділи 4-ї армії ерцгерцога Йосифа Фердинанда захопили плацдарм за річкою Сян біля міста Сінява. Вже наступного дня армія генерала Макензена (VI корпус Арца і Пруський гвардійський корпус) прорвали позиції вздовж Яворівського шосе у напрямі села Краківець. Як наслідок росіяни були змушені відступити на другу лінію оборони Мокряни–Краківець–Олешичі.

Але вже 14 червня їхні порядки «провалились» на 50-кілометровій ділянці. Австрійська 12-та піхотна дивізія та Пруський гвардійський корпус прорвали оборону в районі сіл Краківець і Великі Очі, відкриваючи собі дорогу на місто Любачів. У цей час армія генерала Бьом-Ермолі здійснила успішний наступ на Мостиська, після чого зайняла місто Судова Вишня.

Як 22 червня австро-німецькі війська звільнили Львів від російської окупації - 3
Генерал барон Едуард фон Бьом-Ермолі

Звільнення Львова

20 червня армія Бем-Ермолі та праве крило армії Макензена оточили Львів із трьох боків. Вранці 21 червня розпочався масований артилерійський обстріл львівських фортів. Праве крило 11-ї армії та «Бескидський корпус» відкинули росіян до Зашкова. Вони настільки посилили тиск по лінії на схід від Жовкви і Рава Руської, що російська армія у Львові опинилась під загрозою бути відрізаною від північних і північно-східних шляхів комунікацій.

22 червня австро-угорські XIX та IV корпуси (віденський та будапештський) зі складу 2-ї армії Бьом-Ермолі пішли на штурм оборонних фортів довкола Львова. О 4-й годині ранку віденські полки ляндверу №№ 1 та 24 (XIX корпус) захопили форт «Рясна», о 9-й годині форт «Брюховичі» опанували словаки з піхотного полку спільного війська № 34, о 10:30 форт «Скнилів» взяли штурмом підрозділи 29-ї піхотної дивізії з Богемії.

Свідком штурму форту «Рясна» був відомий баварський та німецький письменник Людвіг Ґангофер (Ludwig Albert Ganghofer), який перебував на фронті як військовий репортер. Він пробрався на спостережний пункт артилерії та з близької відстані спостерігав за штурмом російських позицій (Малюнок 2). Свої враження він яскраво описав у часописі.

Як 22 червня австро-німецькі війська звільнили Львів від російської окупації - 4
звільнення Львова 1915 року/вікіпедія

Таким чином Львів був звільнений від росіян силами німецького «Бескидського корпусу» з півночі та фронтального наступу австро-угорських IV і XІX армійський корпусів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: