Як встановити систему безперебійного живлення для всього помешкання: поради і ціна

images

Багато українців мають хибні уявлення про використання інверторів з акумуляторами або зарядних станцій Ecoflow у своїх домівках під час відключень світла — а це не так просто, особливо якщо хочеться зекономити.

Через постійні відключення світла українці масово зацікавилися системами безперебійного живлення для домівок та підприємств. 

Микола Жирун - професійний електрик, який встановлює генератори та гібридні інвертори у квартирах Києва. В інтерв'ю для Фокус він розповів, як таке обладнання працює, чим допомагає, скільки коштує та які ризики несе.

Встановлення систем безперебійного живлення

У Миколи зараз багато замовлень і роботи, різні люди телефонують, комусь треба дорожче, комусь — дешевше. Системи резервного живлення типу генераторів та гібридних інверторів — це добре, але завжди є нюанси, бо продукт доволі складний, має певні вимоги, з ним треба правильно поводитися, пояснює фахівець.

На сьогодні встановити і підключити правильно систему резервного живлення з інвертором у місті Київі у середньому коштує 10 тисяч гривень в залежності від об'єктів, від комплекту, від складності. Сюди входить робота у электричному щиті, це основне, тому що потрібно виділити резервну групу, яку буде живити цей інвертор. Якщо ж інвертор має велику потужність і перекриває потреби квартири із запасом, то можна встановлювати його для живлення всього.

Це статична система, що монтується на стіну біля електричного щита, підключається кабелем у щит або ж окремий щит встановлюється. Там є автомат для інвертора, якщо гелеві акумулятори — автомат для захисту акумуляторної батареї, перемикач трипозиційний для перемикання інвертора в момент, коли якщо він, не дай Бог, зламається або коли довгий період є світло і ви не хочете щоб він працював і шумів.

Така система безперебійного живлення постійно працює, коли світло зникає, вона автоматично перемикає реле, інвертор переходить в режим роботи від акумуляторів. Коли ж электропостачання відновлюється, він автоматично навантаження переводить на режим Bypas, тобто пропускає струм транзитом з мережі, і починається цикл заряду акумуляторної батареї від мережі. Коли немає світла людина підключає пристрої до розеток у квартирі, головне слідкувати за сумарною потужністю.

Читайте також: Де у Львові працюють світлофори без електроенергії — перелік локацій

"Коли встановлюється інвертор, він підключається, налаштовується, і все — туди ніхто не лізе. Він сам заряджається, сам перемикає, сам вимкнеться, якщо будуть якісь помилки і навіть покаже, що сталося. В інструкції можна прочитати, що означає помилка, або ж викликати майстра", — зазначив Микола Жирун.

Дозвіл на систему резервного живлення

Встановлення системи резервного живлення, наприклад, інвертора і акумуляторів, для власних потреб не вимагає отримання якихось дозволів чи оформлення документів. Дозволи потрібні при встановленні великої станції з сонячними панелями, щоб не тільки споживати, а й віддавати надлишки виробленої енергії у загальну мережу. Для цього доведеться підготувати проєкт і звернутися до постачальників електроенергії. Така станція підійде для приватних будинків і підприємств, але не для квартир.

За словами українського майстра, інвертором не варто заживлювати бойлер, пральну машину, посудомийку, у деяких випадках варильну поверхню (електроплиту) — це дуже енергоємні прилади, якщо їх не виводити окремо, то вони дуже швидко посадять акумулятор. Тоді все зводиться до нуля, бо бойлер у середньому має потужність 2 кВт, якщо він буде постійно увімкненим і підігріватиме воду, то резерву по суті ніякого не буде.

"Холодильник до таких приладів не належить, навпаки, це найперше у списку того, що має працювати у квартирі. Холодильник, інтернет, телевізор, освітлення — ось найрозповсюдженіший варіант того, що потрібно людям", — додав електрик.

Інвертор на 5 кВт і літій-залізофосфатний акумулятор на 5 кВт у більшості випадків закриває всі потреби середньої квартири.

Мінуси підключення інвертора у квартирі

Самі по собі інвертори для безперебійного живлення доволі шумні, все залежить від потужності і типу. Існують і безшумні, але вони набагато дорожчі. Шум інверторів створює дискомфорт, особливо увечері, коли одна або дві особи вдома і в оселі тихо. Найбільше вони шумлять, коли заряджається або розряджається акумулятор.

Читайте також: Львівська область серед найбільш постраждалих від ворожих обстрілів енергетичної інфраструктури

Часто люди хочуть встановити систему резервнного живлення, сподіваючись при відключенні світла користуватися найнеобхідними приладами, а коли воно є — всім, чим заманеться. Але при підключенні інвертора, який буде автоматично перемикати живлення з мережі на акумулятор і навпаки, обмежується потужність. Наприклад, 3-кіловатний інвертор, підключений на всю квартиру, не може дати більше 3 кВт навіть тоді, коли світло є, і не можна вмикати всі прилади одразу.

"Основна проблема у тому, що люди цього не розуміють. Аби не доводилося вручну все перемикати і налаштувати, треба зробити виділену групу із запасом потужності, щоб інвертор в максимальному навантаженні працював, умовно, на 70%. Тоді ця система буде служити довго, справно і без втручань", — пояснив київський електрик.

Вартість комплекту безперебійного живлення

За словами Миколи Жируна, найкращі виробники ті, які пропонують дорожчу продукцію. Але у першу чергу потрібно оцінювати товар зі сторони покупця, щоб був сервіс та якісне обслуговування, неважливо, дороге обладнання чи дешеве. Щоб була можливість звернутися за гарантією або за консультацією з якогось приводу.

Інвертори є різні. На ринку зараз намагається продати прості моделі, яких раніше накупили багато — це відносно недорогі мобільні інвертори 12-220 В або 24-220 В. Люди докуповують до них окремо акумулятори та зарядний пристрій, щоб використовувати у квартирах.

Зараз стаціонарні системи з інвертора потужністю 5 кВт і батарей ємністю 5 кВт*год літій-залізо-фосфатних, незалежно від виробника, в середньому коштують 90-100 тисяч гривень, хоча ще місяць тому такий комплект коштував 65-75 тисяч гривень. Ціни значно збільшилися через підвищення попиту.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: