Що таке максимальна активність Сонця і як вона впливає на людей

Сонце
ілюстративне фото/ Pinterest

Сонячна активність визначається сукупністю фізичних змін, які відбуваються на Сонці. Це явище впливає на зміну погоди та здоров'я людей.

Голова Львівського Астрономічного Товариства Любов Янків-Вітковська розповіла ІА Дивись.info, як саме це відбувається.

Сонце змінює активність кожні 11 років

Вже понад 200 років астрономи слідкують за Сонцем. За цей час вони зрозуміли, ця зірка змінює активність періодично кожні 11 років («з хвостиком»). Йдеться про зміну кількості плям на сонці.

«З 1749 року крива середньорічних чисел Вольфа (Вольф запропонував метод оцінки активності Сонця — ред.) чітко показує періодичні зміни числа сонячних плям. Тому ми знаємо, коли наступає максимум і мінімум Сонячної активності й можемо навіть частково прогнозувати вплив сонячної активності на Землю», — пояснює науковиця.

Сьогодні науковці вміють не лише спостерігати за зміною активності, але й дещо розуміють причини цього явища.

«За допомогою сучасних теоретичних та експериментальних досліджень можна оцінити силу прояву сонячної активності. Це є важливо, адже енергія одного великого сонячного спалаху досягає неймовірної потужності».

Спалахи на Сонці можуть досягати максимуму

Сонячний максимум або максимум сонячної активності — період найбільшої сонячної активності у сонячному циклі. Під час сонячного максимуму спостерігається найбільша кількість сонячних плям на його поверхні. Величина спалахів на Сонці під час максимуму активності є значною, особливо порівнюючи з кількістю сонячної енергії, яку наша планета отримує впродовж року. Це, приблизно, в 100 разів більше всієї теплової енергії, виділеної під час спалювання всіх запасів нафти, газу і вугілля на планеті Земля разом узятих.

«У той же час, це енергія, що випускається всім Сонцем за одну двадцяту частку секунди. Потужність такого явища не перевищує сотих часток відсотка від потужності повного випромінювання зорі».

Хвильове випромінювання Сонця поширюється прямолінійно зі швидкістю 300 тисяч кілометрів на секунду й доходить до Землі за 8 хвилин. Молекули й атоми атмосферних газів поглинають і розсіюють хвильове випромінювання Сонця вибірково (на визначених частотах). І періодично, з ритмом приблизно 11 років, відбувається посилення сонячної активності.

Вплив на планету

В останні роки тема сонячної активності, магнітних бур та їхнього впливу на людей стає дедалі популярнішою. І це недарма, зазначає астрономка:

«Ми зараз живемо у період максимуму 25-го циклу активності Сонця. Усе на Землі залежить від енергії сонця».

Спокійне Сонце, додає вона, характеризується сталістю в часі електромагнітного випромінювання у всьому його спектральному діапазоні. Це включає рентгенівські промені, ультрафіолетові хвилі, видимий спектр, інфрачервоні промені та промені радіодіапазонів. Крім того, сталим залишається і сонячний вітер — слабкий потік електронів, протонів, ядер гелію.

Магнітне поле планет, своєю чергою, служить захистом від сонячного вітру. Але частина заряджених часток все одно проникає всередину магнітосфери Землі. А вже далі енергія цих часток охоплює різні процеси навколо земної кулі. Як результат — зміни в атмосфері й іоносфері на всіх широтах і довготах.

«Але ці зміни на середніх і низьких широтах відбуваються протягом певного часу після подій у високих широтах. Тому й наслідки у різних областях, в різних широтах та ще й у різний час теж різні. Тому й наслідки вторгнення часток сонячного вітру залежать і від регіону», — зауважує Любов.

Тоді магнітосфера Землі на денній стороні стискається у понад 2 рази. Це провокує збільшення напруженості магнітного поля. Так починається світова магнітна буря. Такий процес продовжується 4-6 годин, а потім магнітне поле повертається до норми.

Вплив на людину

Негативний вплив сонячної активності на виникнення захворювань в людей досліджував біофізик Олександр Чижевський ще у 20-х роках минулого століття. Його наступники продовжили цю справу й станом на сьогодні відомо — магнітні бурі впливають на стан нервової системи, зумовлюючи посилення емоційних реакцій. Йдеться про розвиток тривожних станів, підвищення агресивності, посилення страху та панічних проявів. Тому в дні підвищеної сонячної активності фахівці радять зменшити фізичні та розумові навантаження.

«Науковці стараються попереджувати про небезпеку, яка йде від нашого Сонечка. Але люди повинні більше читати і цікавитися наукою. В школах треба більше на цьому наголошувати, а у вишах на першому курсі варто читати курс про космос. Бо чим більше ми знаємо про космос, тим легше нам сприймати його різноманітні явища. Так ми, зокрема, можемо підготуватися до періоду максимальної активності Сонця», — зазначила Любов.


Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: