У серпні можна переглянути чимало цікавих театральних постановок за мотивами відомих творів класиків української літератури та не лише. Зокрема, в сучасній інтерпретації будуть «Кайдашева сім’я» Івана Нечуя-Левицького, «Тіні забутих предків» Михайла Коцюбинського, «Легенда про вічне життя» та «Лис Микита» Івана Франка.
ІА Дивись.іnfo щомісяця складає добірку вистав, які можна подивитися у театрах міста, Львівській опері та інших культурних просторах.
Імерсивна вистава «Кайдаші»
Національний театр імені Марії Заньковецької
У театрі імені Марії Заньковецької театральний сезон 2024/2025 розпочнеться виставою «Кайдаші» за мотивами повісті «Кайдашева сім’я» Івана Нечуя-Левицького.
Ця постановка за інсценізацією та у режисурі Ігоря Білиця стане першою імерсивною виставою в репертуарі театру. Тобто виставка відбуватиметься одразу на трьох локаціях – в укритті, на камерній сцені та у блакитному залі.
Режисер Ігор Білиць порівнює перехід між сценами, які усі глядачі мають пройти разом з акторами, з символічним Пеклом, Чистилищем та Раєм – що навпаки відображатиме розвиток стосунків сім’ї Кайдашів.
«Я вирішив дещо змінити в структурі дії – переграти твір "навпаки", з кінця до першої частини. Адже "Кайдашева сім’я" асоціюється зі сварками й завершується тим, що сім’я розсварилася. Іван Нечуй-Левицький нам показує: будете сваритися – станеться саме так. Сьогодні, коли нам всім складно через війну, соціальні зміни, переміщення людей, я хочу цією виставою сказати, що був розбрат, ми ділилися на схід, захід, північ, південь, центр, галичан, слобідчан, киян, кожен тягнув «ковдру» на себе – а тепер необхідно «згребстися» до купи та відчути об’єднання», – розповідає Ігор Білиць.
Дійові особи і виконавці: Омелько Кайдаш – Орест Гарда, Орест Огородник; Маруся Кайдашиха – Олександра Гуменецька Ірина Швайківська; Карпо Кайдашенко – Василь Баліцький, Володимир Пантєлєєв, Артем Слюсаренко; Мотря Довбиш – Олександра Мироненко, Ірина Романчук, Єлизавета Цілик; Лаврін Кайдашенко – Іван Білаш, Ігор Возьний, Ярослав Дерпак; Мелашка Балаш – Оксана Галів, Дарина Федина, Шорена Шонія.
Коли дивитися: 23, 24, 25 та 30 серпня.
Танцювально-перформативна вистава «Уроки музики»
Jam Factory Art Center
Вистава «Уроки музики» побудована на основі родинних та приватних міфологій Марії Сало, Оксани й Ольги Черкашиних. У постановці зображена зустріч трьох жінок.
«Вони танцюють, розповідають історії, танцюють, шукають порозуміння, танцюють, вчаться одна від одної, танцюють, помирають, танцюють. Перформерки пробують трансформувати драматичні досвіди стосунків "мати-дитина" у практики ніжності й турботи, шукають нові форми взаємопізнання. Справжні мати і донька намагаються поговорити про своє спільне минуле, переглянути процеси опіки, виховання і навчання, щоб підірвати приховані асиметричні мотиви домінації і покори», – розповідають в Jam Factory Art Center.
Режисеркою вистави є українська акторка кіно – Оксана Черкашина, яка знімалася у фільмах «Погані дороги», «Клондайк» та «Синдром Гамлета».
Коли дивитися: 9 та 10 серпня о 19:00 год (зал Novo 1 за адресою вул. Б. Хмельницького, 124).
Балет «Тіні забутих предків»
Львівська Національна Опера
У Львівській Оперів у серпні тривають покази балету «Тіні забутих предків», який поставили за однойменним твором Михайла Коцюбинського. На сцені опери можна поглянути на автентичний гуцульський одяг.
«Поетична оповідь на межі реальності та легенди, дійсності та фантазії постане перед глядачем у модерновій візії міжнародної команди постановників. Відома історія кохання Івана та Марічки з двох ворогуючих родів втілиться у неокласичній хореографії відомого українського балетмейстера Артема Шошина», – розповідають про балет у Львівській опері.
Над балетом працювала міжнародна команда, зокрема сценографію створив литовський митець Арвідас Буйнаускас. Музику до постановки написав Іван Небесний, а лібрето – Василь Вовкун. Її виконує оркестр Львівської опери під керівництвом диригента Юрія Бервецького. Балетмейстер-постановник – Артем Шошин.
Коли дивитися: 9-11 серпня.
Перформанс-вистава «Вихід з тіні»
Дім Франка
У Домі Франка поставлять перформанс-виставу «Вихід з тіні».
За словами організаторів, ця постановка поєднує театр, музику та сучасне мистецтво: «Вистава обіцяє бути незабутньою подією, яка відкриє нові горизонти у сприйнятті культури та творчості».
Режисерка постановниця – Яна Титаренко. Композитор – Сергій Савенко. Акторки – Тетяна Лубенець та Софія Мокрик.
Коли дивитися: 4 серпня о 17:00 год.
Епічна драма «Легенда про вічне життя»
Театр імені Леся Курбаса
«Легенда про вічне життя» — постановка за однойменним твором Івана Франка. У виставі поєднали автентичні пісні, авторські твори, плачі та співані імпровізації.
«"Легенда про вічне життя" – філософські роздуми про життя людини як постійну боротьбу. Але силу на цьому нелегкому шляху кожній людині дає кохання. Якщо ж воно нерозділене, то людина стає безсилою. Зрада та брехня йдуть поряд із головним героєм протягом дійств», – розповідають в театрі Леся Курбаса.
У театрі додають, що «Легенду про вічне життя» Франко написав у зрілому віці, коли був у нескінченних життєвих випробуваннях, тому й роздумує про вічне життя.
Режисер та художник – Олександр Білозуб.
Дійові особи і виконавці: Олександр Македонський, хор – Олег Онещак /Микола Береза;
Аскет, Птолемей , хор – Марко Свіжінський; Роксана, хор – Наталя Рибка-Пархоменко/Марина Мазур; Богиня, куртизанка, хор – Марія Онещак/ Дарина Федина.
Коли дивитися: 31 серпня.
Вистава «Птахи»
Театр Лесі Українки
Вистава «Птахи» створена за мотивами однойменної комедії Арістофана. У ній розповідається, як афінянин приходить у Царство Птахів і пропонує їм заснувати власне місто, відокремлене від богів та людей.
Водночас у сучасній інтерпретації від Дмитра Захоженка класичний сюжет Арістофана зазнає змін. Тут світ Природи протиставляється світу Людини, де людина стає втіленням зла та руйнувань. Адже там, де вона ступає, стаються біди та нещастя, де вона мовить – лише розбрат та обман.
«Війна в Україні все більше випадає зі світових трендів, люди за кордоном перестають про неї говорити. Величезна кількість європейських колег у розмові про екологічні проблеми і перспективи забуває про те, що Україна фактично потерпає від екоциду. Це вже не проблема, а катастрофа, яку неможливо ігнорувати. “Птахи” – спроба актуалізувати діалог про важливе», – зазначає Дмитро Захоженко.
У театрі розповідають, що спеціально для цієї вистави створили масштабну триметрову конструкцію з 12 вентиляторів, яка важить до 300 кг. Під час показу вона рухатиметься та змінюватиме вихідне положення.
Композитори – Володимир Помірко та Оксана Цимбаліст. Режисер – Дмитро Захоженко. Драматургиня – Ніна Захоженко. Сценограф – Олексій Хорошко
Коли дивитися: 23 та 31 серпня.
«Витівки Лиса Микити»
Львівський театр ляльок
У серпні у Львівському театрі ляльок можна переглянути постановку «Витівки Лиса Микити» за мотивами казки Івана Франка.
«Що робити, коли в тебе немає влади ведмедя, сили вовка, коли ти не маєш достатньо харчів і грошей, а життя в лісі вимагає сили, мужності та витривалості? Лис Микита знає формулу успіху: по-перше, потрібно бути постійно в русі, по-друге, використовувати не тільки свій розум, але й винахідливість. Тоді всі негаразди відступлять від тебе і ти будеш переможцем у будь-якій складній ситуації», – розповідають про виставу в театрі.
П’єса – Ярослав Ярош. Режисер – Володимир Підцерковний. Художники – Оксана Россол, Олександр Сергієнко. Композитор – Микола Сало. Балетмейстр – Катерина Погорєлова.
Коли дивитися: 10 серпня.
До слова, ІА Дивись.іnfo також готує підбірки фільмів та книжок їх можна переглянути на нашому сайті в розділі «культура».
Коментарі