Клімат змінюється: що це означає і якою має бути стратегія Львівщини

кліматичні зміни
колаж IA.Дивись.info

Нещодавно Львівщина представила комунікаційну стратегію до кліматичних змін. За словами авторів, план покликаний зменшити негативний вплив наслідків акліматизації на регіон.

Дмитро Зінкевич, СЕО в SUNSAY NRG, який вивчав екологічну політику в Корнельському університеті у США, розповів ІА Дивись.info про кліматичні зміни та формування стратегій. Передувати адаптаційній стратегії Львівщини мала би стратегія запобігання. Це, зауважив він, економічно вигідно:

«1$, інвестований в елементи запобігання кліматичних змін, економить 6$, витрачених на подолання наслідків кліматичних змін».

Чому клімат на планеті змінюється

Клімат на планеті вже вкотре змінюється протягом історії. В житті цивілізації траплялися й суворі льодовикові періоди, і більш комфортні для життя проміжки теплого клімату. Причини таких змін завжди були різними: сонячне випромінювання, земна орбіта, океанічні течії чи навіть вулкани. Цього разу, каже Дмитро, кліматичні зміни відбуваються внаслідок людської діяльності. Так вже склалося історично, що індустріалізація викликала надмірне виділення парникових газів в атмосферу Землі.

Державна служба статистики України до переліку парникових газів включає двоокис вуглецю, метан, оксид азоту, гідрофторовуглеці, перфторвуглеці та гексафторид сірки. 

«Наше повітря — суміш різних газів, в тому числі й парникових. При збільшенні парникових газів атмосфера Землі стає щільнішою. Цей процес супроводжується збереженням сонячного тепла над поверхнею планети. Як наслідок — поступове нагрівання повітря, ґрунтів та океанів. Тобто ми потрохи накриваємося "теплою ковдрою"», — пояснює дослідник.

Як кліматичні зміни впливають на людство сьогодні

Збільшення загальної температури повітря є причиною неочікуваної поведінки природи. Дмитро згадує величезні пожежі лісів у 2019-2020 роках в Австралії.

«У лісових масивах є своя волога екосистема. Внаслідок підвищення температури у цьому середовищі випаровується більше вологи й, відповідно, стає сухо. Сухість лісів робить їх сприятливими до виникнення пожеж. Однієї іскри може бути достатньо, щоб вигорів весь ліс. Австралійські лісові пожежі перетворилися на катастрофу».

Масштабні пожежі тоді знищили колосальні території та забрали мільйони життів тварин. На тлі цих попелищ утворився дим, який спричинив надзвичайні ситуації з летальним кінцем.

Гасіння лісової пожежі в Австралії у 2019 році/Associated Press

Підвищення температури повітря, як би це парадоксально не звучало, може спричиняти також урагани. Прикладом такого явища є негода, яка спустошла північно-східну частину Карибського басейну у вересні 2017 року, зокрема Домініку, Сент-Круа та Пуерто-Рико. 

«Внаслідок потепління океан почав надмірно випаровуватися. Тоді це створило хмари й перетворилося на руйнівний ураган п'ятої категорії».

Цей ураган науковці вважають десятим за інтенсивністю в історії Атлантики. Загальні грошові втрати оцінюються в понад 91,61 мільярда доларів (доларів США).

Ураган «Марія» лютує на Карибах/фото: Reuters

В Україні кліматичні зміни теж відчутні. Це стосується погоди — побільшало аномальних погодних явищ.

У Києві останні кілька років стали звичними періоди нестандартних для регіону злив.

«Через інтенсивні дощі люди скаржаться на дренажну систему в столиці. Мовляв, вона погано працює. Насправді ж вона просто не розрахована на нестандартну поведінку природи. Зараз же місячна норма опадів може випасти за кілька діб».

А на Львівщині зберігається загроза підтоплень.

«Львівський регіон теж страждає. Тут багато річок, і через надмірні дощі вони виходять з берегів».

Минулого року через опади тут вийшла з берегів річка Східничанка, внаслідок чого були підтоплені близько 40 домогосподарств.

У Львівській області через опади вийшла з берегів річка Східничанка, внаслідок чого підтоплені близько 40 домогосподарств у селищі Східниця Дрогобицького району/2023 рік/фото: ДСНС Львівщини

Боротьба з кліматичними змінами в усьому світі

Провідні країни світу рішуче налаштовані боротися з наслідками кліматичних змін. Об'єднання країн, уряди, місцеві управлінці, бізнеси та організації напрацьовують і втілюють стратегії боротьби з наслідками кліматичних змін.

На міжнародному рівні це виглядає так: у 2015 році майже 200 держав підписали Паризьку угоду. З тих пір кожна країна щоп'ять років презентує власне бачення свого персонального вкладу в боротьбу з кліматичними змінами. Що цікаво, Україна тут займає лідерські позиції.

«Україна не відстає від інших країн в питанні боротьби зі змінами клімату. Навпаки ж — ми заявили про найактивніші плани щодо зменшення викидів парникових газів. Україна планує зменшити викиди парникових газів на 65% порівняно з 1990 роком. Так, це дуже амбітний план».

Крім того, Україна активно залучена в роботу міжнародних органів та організацій, які формують кліматичну політику світу.

Якою має бути стратегія боротьби з кліматичними змінами

В липні цього року адаптаційну стратегію презентувала і Львівщина.

Стратегія, за словами Дмитра, має поділятися на два головних компоненти. Перший компонент — запобігання кліматичним змінам, а другий — адаптація до кліматичних змін.

«Тож передувати адаптаційній стратегії мала би стратегія запобігання кліматичним змінам. Бо ж спершу треба розробити план для мінімізації впливу конкретних чинників на зміну клімату».

Стратегія запобігання кліматичних змін вкрай необхідна, наголошує дослідник.

«Є певні дії, які можуть допомогти просто зупинити процес зміни клімату. Це величезний шмат роботи, над яким працюють багато країн, вчених та компаній. Найпростіший приклад — встановлення альтернативної, тобто сонячної або вітрової енергетики. Це допоможе отримати чисте джерело енергії замість викопних джерел палива. Бо ж вони забруднюють атмосферу парниковими газами».

Адаптація до кліматичних змін — це вже друга частина стратегії.

З чого має складатися стратегія адаптації до кліматичних змін

Однозначно, впевнений Дмитро, план має бути більш деталізованим та конкретним, ніж той, який представила Львівщина. Він висловив сподівання, що автори допрацюють роботу. Є низка важливих елементів, які мають входити у стратегію.

Інформування населення

Система інформування населення щодо кліматичних змін є важливою. Люди мають розуміти, що кліматичні зміни в їхньому регіоні можливі. До цього треба готуватися вже зараз.

Співпраця фермерів та науковців

Програма для фермерів включена до стратегії Львівщини. Потрібно, щоб фермери Львівщини більше вивчали питання вирощування різних культур в умовах змін клімату. Вони мають знати, які культури можна вирощувати під час спеки, в сухих ґрунтах та в умовах аномальних злив.

«Вчені в усьому світі працюють над виведенням нових культур. Фермери мають бути залученими до інститутів біоінженерії й тестувати вирощування цих культур».

Насадження та збереження лісів

Відсутність достатньої кількості зелених насаджень негативно впливає на здатність будь-якого регіону пережити зміни клімату. Львівщині потрібні посухостійкі рослини, здатні стримувати пил та вітер.

Відночас, зауважує дослідник, слід врахувати схильність лісів до пожеж в умовах акліматизації. Такі пожежі здатні спричинити руйнування і завдати величезних збитків.

Створення нових робочих місць

У США, де Дмитро мав змогу долучитися до формування аналогічних програм, стратегії мають вигляд більш комплексний, зокрема включають економічний аспект. Тобто разом із розробленням плану запобігання й адаптації до кліматичних змін створюють і нові робочі місця.

«На Львівщині теж можуть подумати про створення нових робочих місць. От потрібні фахівці, які б займалися підготовкою людей до акліматизації. Кадрів насправді бракує в різних сферах. До прикладу, в секторі відновлювальної енергетики не вистачає людей».

Пошуки джерел фінансування

В економічний аспект входить і пошук джерел фінансування. Кошти слід розрахувати не тільки на виконання стратегії, але й з урахуванням ризиків.

«Економічна складова має дуже суттєвий вплив. Один долар, інвестований в елементи запобігання кліматичних змін, економить шість доларів, витрачених на подолання наслідків кліматичних змін. Тобто якщо, умовно, Львівський регіон може інвестувати один мільйон доларів на стратегію запобігання, то це треба точно зробити. Бо інакше Львівщина буде змушена витратити пізніше шість мільйонів доларів на компенсацію збитків. Така послідовність економічно вигідна».

Врахування потреб вразливих категорій населення

Зміни клімату вплинуть на суспільство загалом. Але деяких людей це зачепить більше, а деяких —менше: на це впливає економічна нерівність, географія проживання та фізичні можливості кожного.

«Стратегія має враховувати ще й те, що на адаптацію життя деяких категорій населення в окремих місцевостях потрібно витратити більше ресурсів. Якщо, до прикладу, малозабезпечена сім'я проживає біля річки, де є можливість підтоплення, то це має бути прораховано. Такі маленькі речі можуть вберегти не тільки майно, але й людські життя».

ілюстративне фото/droneagri

Матеріали у рубриці «Погляди» є відображенням виключно точки зору автора, яка може бути як об'єктивною, так і суб'єктивною. Редакція може не поділяти думок і поглядів, викладених тут та не несе відповідальності за достовірність й тлумачення викладеної інформації, натомість виступає виключно платформою для розміщення матеріалу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: