Гірські маршрути для мандрівок Львівщиною: на які вершини можна піднятися
Найвищою вершиною у Львівській області є гора Пікуй. Її висота – близько 1408 м. Саме цю гору часто обирають мандрівники для гірського підйому. Водночас в області є й багато інших маршрутів із не тільки мальовничими краєвидами, але й особливою історією.
Журналістка ІА Дивись.info поспілкувалася з керівником управління туризму та курортів Львівської ОВА Тарасом Лозинським. Він розповів про найпопулярніші гірські маршрути області, які підійдуть як для новачків, так і для досвідчених мандрівників.
«Управління туризму та курортів Львівської ОВА веде реєстр шляхів активного туризму. Туди входять і велосипедні, і пішохідні, і лижні гірські маршрути, а також екостежки. Загалом ознакованих туристичних пішохідних шляхів, зокрема гірських масивів, які пролягають до якихось вершин, в області є понад 50»,
– зазначив Тарас Лозинський.
Найпопулярніші гірські маршрути Львівщини
На гору Пікуй
«Одними з найпопулярніших гірських маршрутів на Львівщині є маршрути — від села Кривки та від села Верхнє Гусне до вершини гори Пікуй. Пікуй — це найвища вершина Львівської області. Цей маршрут є дуже відомий як і серед туристів, так і туроператорів та гірських провідників. Його протяжність понад 8 км», — розповідає керівник управління туризму та курортів Львівської ОВА.
Гора Пікуй розташована на Верховинському Вододільному хребті, що на межі Львівської та Закарпатської областей. Її висота – 1408 метрів (1405 метрів). На схилі гори бере свій початок потік Онілова.
«Наше управління цього року планує ознакувати туристичний маршрут – Вододільно- Верховинським хребтом. Відповідно, від Пікуя можна вийти до села Сянки. Там теж дуже є гарна проглядність. По цьому хребту можна піднятися на вершину Зелемений, Нондах, Гострий Верх, Великий Верх», — каже Тарас Лозинський.
На гору Парашка
Друга за висотою гора у Львівській області — Парашка. Вона сягає 1268 метрів над рівнем моря. З цієї вершини можна побачити долину річки Стрий з її притоками.
«Також досить популярною є гора Параска або Парашка (як її ще називають). Вона рощташована в національному парку «Сколівські бескиди». На цю вершину можна організувати похід з різних напрямків. Наприклад, вийти на неї безпосередньо зі Сколе або піднятись зі села Коростів у Красне – та до Парашки. І перший, і другий мають протяжність біля 9-10 км. Тому підйом орієнтовно займе 4-5 годин. Підйом на Парашку є такий досить складний, адже є швидким в наборі висоти. Водночас має гарну видимість, мальовничі краєвиди та чудову проглядність», — розповідає керівник управління туризму та курортів ЛОВА.
На гори Ключ, Лопату та Маківку
Тарас Лозинський каже, що в національному парку «Сколівські бескиди» є також туристичні пішохідні шляхи на гору Ключ та гору Лопата. Вони досить популярні маршрути, адже мають ще й історичну цінність:
«Там відбувались бої під час Першої світової війни. На них часто туристи досі знаходять такі речі як залишки зброї чи куль на горі. На вершинах є монументи, які свідчать про ті бої, що відбувалися. Також в національному природному парку «Сколівські Бескиди» досить такий патріотичний та гарний маршрут до головного осередку бункеру ОУН-УПА. Колись там була власне криївка, де ховались наші упівці. Зараз там є її залишки. Цим маршрутом часто користуються наші пластуни, які ходять в гори».
Гора Ключ має висоту 927 метрів над рівнем моря, а гора Лопата — 1211 метрів.
Крім того, серед популярних маршрутів є гора Маківка, яка розміщена на території Славської селищної громади. Її висота — 958 метрів. Ця вершина також відома в історії України, адже саме там протягом квітня-травня 1915 року відбулися бої Українських січових стрільців з російською армією під керівництвом генерала Альфтана. Тепер на вершині можна побачити хрести в пам’ять про полеглих січовиків.
На гору Цюхів Діл
Гора Цюхів Діл розташована в селищі Орів, що у Дрогобицькому районі. Її висота – 939,4 метрів над рівнем моря.
«На цю гору можна вийти як зі сторони Трускавця, так і зі сторони Борислава, а також — безпосередньо зі Східниці. На її вершині є "карпатський маяк" — це п’ятнадцятиметрова оглядова металева вежа, на яку піднімаєшся і на всі 360 градусів є гарна проглядність на усі сторони. Тобто можна побачити навіть за гарної ясної погоди Стрий. Також звідти добре проглядається Трускавець і гарно видно національний парк «Сколівські Бескиди», зокрема гору Парашку», — підкреслює Тарас Лозинський.
На гори Високий Верх, Ільзу та Чорну Ріпу
Гора Високий Верх та гора Ільза розташовані в Славській селищній громаді.
«Гора Високий Верх, можливо, більш знана для туристів за гірськолижним курортом «Захар Беркут». Однак там, окрім гірськолижних спусків, які є популярними взимку, є й пішохідні туристичні маршрути, щоб підніматися на гору влітку. Гора Ільза популярна для скітуру взимку, бо має спеціальне ознакування для лижних маршрутів», — каже керівник управління туризму та курортів ЛОВА.
Висота гори Високий Верх — 1242 метрів, а гори Ільза — 1066 метрів.
Тарас Лозинський додає, якщо піднятися на гору Високий Верх, то по хребту можна прямувати до наступної гори — Чорної Ріпи. Ця гора розташована на межі трьох областей, тому до неї можна піднятися – зі Закарпатської, Івано-Франківської чи Львівської області. Висота гори Чорна Ріпа сягає 1 280 метрів.
Маршрут Пікуй-Сянки
Маршрут Пікуй-Сянки пролягає територією Боринської громади.
«Небагато туристів знають про цей маршрут, але він є дійсно дуже краєвидним. Маршрут розрахований на ночівлю на дві-три ночі. Його протяжність понад 42 км, тому в залежності від досвіду мандрівників, які ходять горами, маршрут можна розбити як і на дві, так і на три ночі. Там є місце для ночівель та для набору води», — зазначає Тарас Лозинський.
Він додає, що на Львівщині не тільки є популярними туристичні пішохідні маршрути на вершини, але й туристи обирають національні природні парки, яких в області є п’ять: «Бойківщина», «Королівські Бескиди», «Північне Поділля», «Сколівські Бескиди» і «Яворівський» та природний заповідник «Розточчя». За його словами, всі ці території є дуже привабливі для пішого мандрівництва, адже там є різноманітні маршрути, зустрічаються цікаві рекреаційні зони, озера, водоспади тощо.
Де шукати ознаковані маршрути
Тарас Лозинський каже, що коли туристи планують свої подорожі, то інформацію про маршрути можуть знайти на сайтах національних природних парків. Там є розділи «туристичні маршрути» і також є окремі підрозділи з екостажками та веломаршрутами. Окрім цього, на сайті Львівської обласної державної адміністрації в розділі «туризм» також є прикріплений реєстр шляхів активного туризму:
«Досвідчені мандрівники також користуються такими програмами як – «Strava» та «Wikiloc». Наше управління занесло на ці платформи туристичні шляхи. Їх можна шукати по ключових словах. Наприклад, ввести «сопітські мандри від водоспаду до полонини» чи «на гору Парашка», і тоді знайде потрібний маршрут. Там є завантажені карти, які можна використовувати як і онлайн, так і офлайн. Безпосередньо на шляхах є відповідне ознакування, навігаційна система. Тобто стрілки показують, куди потрібно рухатись та скільки кілометрів ще залишилось».
Вирішили піти в похід: з якого гірського маршруту варто розпочати у Львівській області
Тарас Лозинський зазначає, що для тих, хто перший раз вирішив підкорити вершину, у Львівській області варто розпочати з гори Ключ, яка височіє в національному парку «Сколівські Бескиди». Окрім неї, це можуть також бути гори Цюхів Діл та Високий Верх. Остання досить наближена до розвиненої інфраструктури.
Водночас більш досвідчені мандрівники можуть обрати гору Парашка та Пікуй, або вже згаданий маршрут, який пролягає від Пікуя до Сянок:
«Загалом на Львівщині усі гори досить доступні. Вони не є такими високими, як в наших сусідніх регіонах (Івано-Франківщина чи Закарпаття, де є гори-двотисячники). У нас двотисячників немає. Наші вершини сягають – 1000 м - 1400 м. Тобто набір висоти є доволі такий нестрімкий. Я вважаю, що загалом всі маршрути є нескладними як для початківців, так і для дітей. Тому подорожувати може кожен нашим регіоном».
Раніше журналістка ІА Дивись.info зібрала п'ятірку локацій на Львівщині, куди поїхати з родиною у вихідні.
Коментарі