«Бібліотека сад» (або філія №31 Львівської муніципальної бібліотеки) отримала свою назву від озелененої території рослинами обабіч її будівлі. Колекція бібліотеки налічує близько 15 тисяч примірників. Тут можна знайти художню літературу, книжки про рослини, кулінарію, саморозвиток, психологію та видання іноземними мовами.
ІА Дивись.info продовжує спецпроєкт «Що почитати у львівських бібліотеках», який ми розпочали під час «Національного тижня читання» в грудні минулого року. Сьогодні пропонуємо перелік книжок, який підготували разом з командою «Бібліотеки сад».
«"Бібліотека сад" – це озеленений простір навколо та всередині. У наші бібліотеці є багато рослин, які нам приносять люди, а деякими рослинами ми навіть обмінюємося. Тому я підготувала добірку книжок, які художньо або безпосередньо пов’язані з тематикою саду чи рослинами»,
– зазначила завідувачка Бібліотеки Сад Оксана Заграй.
«Міські джунглі або як рослини допомагають нам творити гармонію і стиль» Іґор Джосефовіч та Джудіт де Ґраф
Видавництво «ArtHuss»
Іґор Джосефовіч та Джудіт де Ґраф – засновники міжнародної спільноти Urban Jungle Bloggers, де зібралися любителі рослин. Джудіт – французька графічна дизайнерка. Іґор – блогер, який цікавиться дизайном інтер’єру та подорожами. Обоє люблять рослини та те, як вони творять затишок у будинку.
Видання «Міські джунглі або як рослини допомагають нам творити гармонію і стиль» є результатом спільного проєкту Джудіт та Іґор, над яким вони працювали протягом трьох років. У книжці можна прочитати історії п’ятьох європейських родин, які озеленили свої домівки в стилі «еко». Вони розповідають про свої улюблені рослини та як за ними потрібно доглядати.
«У нашу добірку я додала книгу "Міські джунглі або як рослини допомагають нам творити гармонію і стиль" Іґоря Джосефовіча та Джудіт де Ґраф. Ця книга про те, які рослини люди ставлять у домівках для створення затишку. У ній бачимо багато вибраних цитат та загалом гарне оформлення видання. Наприклад, ось цікава цитата: "Якщо ви недогледіли рослинку й вона загинула, – це, звичайно, сумно, але не кінець світу. Спокутуйте гріх – візьміть собі нову". Тут можна прочитати про рослини, пояснення, як доглядати, секрети стилю та інші різні ідеї», – розповідає Оксана Заграй.
«А якщо хочеться створити певну динаміку простору в кімнаті й не заставляти дорогоцінні квадратні метри, Марія радить підвішувати кашпо з рослинами під стелю (насправді це дуже просто)», – з книжки «Міські джунглі або як рослини допомагають нам творити гармонію і стиль» Іґор Джосефовіч та Джудіт де Ґраф.
«Остання камелія» Сара Джіо
Видавництво «Vivat»
Сара Джіо – американська письменниця та журналістка. У творчому доробку авторки такі книжки, як-от: «Фіалки в березні», «Ожинова зима», «Ранкове сяйво», «Тихі слова кохання». Романи Джіо переклали понад 25 мовами світу.
Історія, що зображена в романі «Остання камелія», розпочинається перед Другою світовою війною в Англії. Тоді Флора має завдання проникнути до будинку, щоб викраси рідкісний сорт камелії. Через багато років до цього ж маєтку приїжджає пожружжя – Рекс та Еддісон. Там вони випадково знайшли альбом із засушеними камеліями, після чого давня історія знову продовжується.
«Остання камелія» Сара Джіо – це та книжка, яка є постійно в топах. Її взагалі усі читають. У нас постійно черги на книги цієї авторки. Тут вся історія роману фактично побудована на цій камелії. Книжка така детективно-історична. Загалом ця письменниця вміє тримати читача в напрузі, – підкреслила про книжку Оксана Заграй.
«Стара злегка торкнулася ніжних пелюсток. Ні, вона нікому не дозволить знайти цю камелію. Нехай навіть королева обшукає всі сади в країні, а квіткові злодії обмацають кожнісіньку пелюстку на сільських подвір’ях», – цитата з книжки «Остання камелія» Сара Джіо.
«Історія, варта цілого яблуневого саду» Максим Дупешко
«Видавництво 21»
Максим Дупешко – український письменник та громадський активіст з Чернівців. Своє оповідання «Кілька запитань до тебе» він екранізував у короткометражному фільмі.
У книзі «Історія, варта цілого яблуневого саду» оповідається про Чернівці ХХ століття. Тут можна дізнатися про цікаві місцини цього міста та людей, які там живуть. Зокрема, у центрі сюжеті зображена історія кохання Павла Бачинського та Дори Капман, яка розгортається на тлі подій Другої світової війни.
«У садах дозріли черешні, у школах та гімназіях розпочалися вакації, нагору попри вокзал тягнулося все більше вантажівок та возів зі свіжими чернівецьким пивом, на розі вулиць Бретяну та Мораріу з колії зійшов трамвай», – фрагмент з книжки «Історія, варта цілого яблуневого саду» Максим Дупешко.
«Сни у святому саду» Ілько Лемко
Видавництво «Апріорі»
Ілько Лемко – український письменник, музикант та дослідник історії Львова. У 70-80 рр. був учасником львівських рок-гуртів «Супер вуйки» та «Рух». Автор таких книжок, як-от: «Легенди старого Львова», «Три легенди про кохання», «Цікавинки з історії Львова», «Львів і європейськість» тощо.
У романі «Сни у святому саду» розповідається, як кожного вечора у 1970-80-хх роках молодь збиралася у саду біля церкви Святого Михаїла. Тоді там утворилася спільнота нонконформістів, що мала назву «Республіка Святого Саду». Зокрема, в саду грали свої концерти відомий у той час музичний гурт «Супер Вуйки». Так, автор описує цікаві історії про тодішні події, де є як і вигадка, так і реальність.
«Ця книга про Львів мені дуже сподобалася, коли я її прочитала. Тут описані тодішні музичні течії, чим захоплювалися в той час молодь. Сам Левко Лемко жив в центрі Львова, тому усі ці описи створив на основі власних спостережень. Ця така книга, коли ти відкриваєш першу сторінку та вже не можеш відірватися до останньої», – підкреслила завідувачка «Бібліотеки сад».
«На останній сторінці можна було прочитати, що майже у всіх львівських кінотеатрах демонструється художній фільм «Вони не сховаються». «Справді, – з гіркотою подумав Лабусь, – куди ж від них сховаєшся?...» Здавалося, що у всіх радянських газетах писали про якусь іншу, далеку і невідому, країну, бо у справжньому житті все було не так», – уривок з книжки «Сни у святому саду» Ілько Лемко.
«Сад Гетсиманський» Іван Багряний
Видавництво «Оріяна-Нова»
Іван Багряний – український письменник, драматург та поет ХХ століття, якого радянська влада відправила до в’язниці та концтабори. Автор таких відомих текстів, як-от: романи «Тигролови», «Сад Гетсиманський», «Маруся Богуславка», «Огненне коло», «Людина біжить над прірвою» та поема «Ave Mariа».
У творі «Сад Гетсиманський» розповідається про Андрія Чумака. Він стає в’язнем радянської в’язниці, де проходить найжорстокіші тортури та допити від НКВС. Водночас це не зламає особистості головного героя та його надію на свободу. Андрій, попри все, залишиться непохитним у своїх поглядах. Так, книжка Багряного стала одним з перших творів, де зображено знущання над в’язнями у СРСР. Назва роману перегукується із біблійним символом саду, в якому молився Ісус Христос перед затриманням та муками.
«Людській душі і в карцері добре. Бо можна її відібрати від світу, але не можна відібрати світу від неї. Це неможливо, поки та душа жива», – цитата з твору «Сад Гетсиманський» Івана Багряного.
«Імбир для душі» Ірина Мацко
Видавництво «Folio»
Ірина Мацко – українська письменниця, громадська діячка та ілюстраторка. У творчому доробку авторки є такі книжки для дітей – «Цифри та лічба», «Медовий Сухарик», «Чарівна дудочка» та збірки новел – «Шпинат для мізків» та «Мигдаль для серця».
У книжці «Імбир для душі» 25 страв, в кожній з яких інгредієнтом є імбир. Однак такі страви є поживою не для тіла, а для душі. Тому у формі звичних рецептів авторка подає повчальні історії про різні випадки життя. Кожна з них має свій секрет приготування.
«Дорослими часом попри свою серйозність варто також виходити за рамки. Ми так боїмося бути вільними, так чіпляємося за свою дорослість та стереотипи «дорослі так не роблять», що стаємо залежними і самі ж закриваємо себе у клітку», – фрагмент з книжки «Імбир для душі» Ірина Мацко.
«Солодка книга» Євгенія Гранат
Видавництво «Апріорі»
Євгенія Гранат – українська кулінарка. У «Солодкій книзі» вона помістила рецепти, які випробувала на власному досвіді. Тут можна знайти рецепти з приготування найрізноманітніших десертів, як-от: «Лимонний пиріг», «Яблучний пиріг», «Мигдалеве печиво», «Кремовий десерт з чайною рожею», «Млинці з бананом і нутеллою», «Кекс горіховий» тощо. Крім того, авторка ділиться практичними порадами про те, як зварити сметану, збити вершки чи очистити шкірку з мигдалю. Кожен рецепт у виданні має ілюстрації, де показані детальні кроки приготування.
«Оскільки ми є «Бібліотекою сад», біля якої щось росте, то я додала в добірку кулінарну книжку десертів. У ній є гарні ілюстрації, де можна побачити кроки приготування та готовий вже десерт. Наприклад, лавандове морозиво, яке готується зі справжньої лаванди. Рецепти з різних ягід, горіхів, рослин. Ця книжка написана двома мовами: українською та англійською», – зазначила Оксана Заграй.
Про «Бібліотеку сад»
Бібліотека Сад розташована на вулиці Шевченка, 270а у Львові. Тут функціонує приблизно з 1956 року.
Раніше в будинку жила польська сім’я. 1948 року вони переїхали до Польщі. Після цього будівлю зайняла радянська влада. На другому поверсі тут була поліклініка. Пізніше її перенесли в іншу будівлю. Приблизно у 1974-75 році другий поверх під’єднали до бібліотеки повністю.
У 2019 році в «Бібліотеці сад» почали ремонт. У 2021 році відкрили вже оновлений простір. Тепер тут є лекторій, кухня, дві читальні зали та мансарда для відпочинку.
Фонд бібліотеки налічує близько 15 тисяч книжок. Він постійно поповнюється. Зокрема тут можна знати художню українську та зарубіжну літератури, нон-фікшин, книги про психологію, саморозвиток та іноземними мовами.
Крім того, у бібліотеці проводять різні тематичні події: лекції, майстерки, презентації, тематичні обговорення, дискусії.
У межах проєкту «Що почитати у львівських бібліотеках» журналістка ІА Дивись.info вже підготувала добірки книжок разом з Мистецькою Бібліотекою, бібліотекою Px, URBAN бібліотекою, Сенсотекою, ProFashion бібліотекою, Центральною дитячою бібліотекою Львова та Медіатекою. Усі добірки можна переглянути за посиланням.
Коментарі