Українцям повертатимуть 10% вартості куплених товарів: як працюватиме державна програма

жінка скуповується у супермаркеті
Ілюстративне фото/People Creations

З другого вересня запрацює програма «Національного кешбеку», в межах якої українці отримуватимуть 10% компенсації від вартості придбаних товарів.

Про те, чого очікувати від програми, та як вона працюватиме ІА Дивись.info розповіла заступниця голови правління ГЛОБУС БАНКУ Анна Довгальська.

«Національний кешбек»

За її словами, завданнями програми є стимулювання розвитку вітчизняних виробників широкого спектра товарів, заохочення громадян купувати саме українські товари з вигідними цінами, а також розвиток безготівкових розрахунків, адже кешбек буде нараховуватися на покупки, здійснені банківською карткою. 

«Програма може, з одного боку, стимулювати вітчизняних виробників до популяризації власних товарів, фактично рекламуючи їх в державній платформі “Дія” (купувати українське стане модним), а з іншого, — збільшити зацікавлення громадян в придбанні товарів саме вітчизняного виробника (купувати українське стане вигідним)», — вважає Довгальська.

Як працюватиме програма

Банкірка пояснює алгоритм дій покупця:

  1. Покупець має відкрити спеціальну картку для повернення коштів за покупку товару в банку, який є учасником програми, та надати дозвіл на передачу даних про транзакції з обраних карток при купівлі товарів в магазинах, що долучились до програми.
  2. Покупцеві слід оновити мобільний застосунок «Дія», обрати послугу «Національний кешбек» та вказати цю спеціальну карту для подальшого зарахування кешбеку.
  3. За дотримання цих умов при здійсненні оплати картою покупець отримуватиме повернення певної суми від вартості товару із зарахуванням її на спеціальну карту. При цьому кешбек можна буде витратити на придбання медичних товарів, сплатити комунальні послуги, послуги мобільного зв’язку, сплатити за транспорт, певні розваги (кіно, спорт, заклади харчування), задонатити ЗСУ тощо.

Сервіси кешбеку у банках

Анна Довгальська каже, що вагома частина банків надає сервіси кешбеку і це вже не є новиною.

«Наразі банківський кешбек є дуже популярним у клієнтів. Цей сервіс дає змогу клієнту щомісяця обирати категорії товарів та послуг, за яким може отримати повернення коштів у розмірі від 1% до 5%. Іншими словами, кешбек вже не є чимось екстраординарним, натомість це додатковий ефективний механізм лояльності та залучення нових клієнтів», — говорить вона.

Додає, що для потенційних покупців, що вже зараз зацікавлені в поверненні коштів за здійснені покупки, необхідно обрати банк-учасник програми «Національний кешбек» та відкрити в ньому спеціальну картку.

Довгальська прогнозує, що до кінця 2024 року до державної програми може долучитися ⅔ комерційних банків, щонайменше 50% виробників товарів широкого вжитку, до ⅔ великих ритейлерів (мереж супермаркетів, великих спеціалізованих магазинів тощо), а також принаймні ⅓ користувачів банківських карток.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: