Відомий львівський художник презентував виставковий проєкт «Живиця»

1724690171709-01
Відкриття виставкового проєкту "Живиця" Влодка Кауфмана. Фото/ Ольга Бомко для ІА Дивись.info

У львівському артцентрі «Дзиґа» днями відкрили виставковий проєкт «Живиця» Влодка Кауфмана. Ці роботи автор творить вже понад 10 років, осмилюючи метафору живиці та не лише.

Журналістка ІА Дивись.info побувала на відкритті виставки та розповідає детальніше про неї.

Живиця в природі та мистецтві

Проєкт «Живиця» є послідовним продовженням широкомасштабної виставки Влодка Кауфмана, яка відбулася ще у 2010 році в київському Музеї сучасного мистецтва. Тоді художник переосмислював такі теми, як-от: «живиця», «екотеатр», «карпаторозділ». Тепер же він спробував надати згаданим поняттям нової форми.

«Все починалося з живиці. Я просто закоханий в сосни і дуже люблю дивитися, як колись збирали живицю. Мене заворожувала технологія її збирання. Живиця як інституція в кінцевому результаті породжує скипидар, є однією з божественних рідин для живописців. Оця живиця в мене постійно трансформується в якісь такі дивні асоціації: життя, живлення, споживання. Кожен раз я по-різному транслюю для себе це поняття», – розповідає Влодко Кауфман.

Виставковий проєкт Живиця" Влодка Кауфмана. Фото/ Ольга Бомко для ІА Дивись.info
Відкриття виставкового проєкту "Живиця" Влодка Кауфмана. Фото/ Ольга Бомко для ІА Дивись.info

На виставковому проєкті можна побачити картонні поверхні, з яких художник зішкрябав фарбу та на яких раніше був живопис. За його словами, ці роботи пов’язані зі шляхом появи, пересування та народження живиці. Він спробував проілюструвати життя живиці.

«Окрім того, тут є не просто течія і живиця, а течія, за якою я спостерігаю. Воно для мене може бути просто шляхом, або бути просто музикою, або скульптуризацією музики. Тому в мене присутній тут музичний інструмент, який мертвий, але шлях якого я пробую передати категорією живопису», – додає Влодко Кауфман.

Виставковий проєкт "Живиця" Влодка Кауфмана. Фото/ Ольга Бомко для ІА Дивись.info
Виставковий проєкт "Живиця" Влодка Кауфмана. Фото/ Ольга Бомко для ІА Дивись.info

Перформативний живопис Влодка Кауфмана

Історик мистецтва Богдан Шумилович зазначає, що Влодко Кауфман не є художником живопису, а художником перформансу, для якого важливою є метафора:

«Він (Влодко Кауфман – приміт. ред.) працює з метафорою. У цьому випадку – живиці. Коли ви ріжете сосну такими от косими надрізами – з них починає витікати живиця. Ідея, знову ж таки, метафори була порівняти, як це робить метафора, живопис з природою, з якої витікає щось натуральне. Тут наче колір витікає теж в такий майже натуральний спосіб. Тобто виходить так, що живопис не є когнітивно осмисленим, не є спланованим, а, радше, нагадує природний якийсь феномен».

Богдан Шумилович довгий час спостерігав, як художник працював з цим проєктом. Він звернув увагу на музичний інструмент, який можна побачити на цій виставці. Зокрема, тут є фортепіано, яке митець підвішав за струни та наклав на нього фарбу. За словами історика мистецтва, це фортепіано певним чином відображає напругу між музикою та живописом як різними видами мистецтва.

Виставковий проєкт "Живиця" Влодка Кауфмана. Фото/ Ольга Бомко для ІА Дивись.info
Виставковий проєкт "Живиця" Влодка Кауфмана. Фото/ Ольга Бомко для ІА Дивись.info

«Чому, як каже Кауфман зазвичай, коли він малює абстрактну картину, люди приходять і хочуть там щось зрозуміти, питають, що мав на увазі. Адже коли грають музику, то не питають в композитора, що він мав на увазі. Бо він робить абстрактну конструкцію, від якої ти можеш діставати чи не діставати задоволення. Оця напруга між звуком і образом, між діонісійським та аполлонівським спектрами, які описував Ніцше, – це основна розтяжка, на якій стоїть Кауфман багато-багато років. Цей проєкт є частинкою цієї його роботи в тій складній метафорі, діафорі, можна так сказати. Тобто де є сильна напруга між візуальним і звуковим», – підкреслює Богдан Шумилович.

Відкриття виставкового проєкту "Живиця" Влодка Кауфмана. Фото/ Ольга Бомко для ІА Дивись.info

На відкритті виставкового проєкту «Живиця» Влодко Кауфман спробував повернути живицю назад, а відтак виконав перформанс, під час якого обмальовував картини скипидаром та запропонував відвідувачам також це зробити.

Оглянути експозицію «Живиця» можна до 5 вересня в Дзизі. Вхід – безкоштовний.

Про Влодка Кауфмана

Влодко Кауфман – український художник, живописець та перформер, який мешкає та працює у Львові.

Влодко Кауфман. Фото/ Ліза Кузнєцова, джерело: artukraine.com.

Народився 2 березня 1957 року в Караґанді (Казахстан). Навчався у Львівському училищі декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша та у Львівській політехніці. У 1988 році був художником театру «Не журись!».

У 1993 році художник став співзасновником та артдиректором Мистецького об’єднання «Дзиґа» у Львові. Крім того, є співзасновником та учасником Інституту Актуального Мистецтва у Львові ( 2007 р.), куратором фестивалю Дні мистецтва перформанс у Львові (з 2007 р.), Тижня актуального мистецтва (з 2008 р) та Трієнале Український Зріз (з 2010 р.).

Роботи митця експонувалися на різних виставках в Україні та за кордоном.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: