Цього місяця у Львові можна переглянути різні постановки від іноземних та українських режисерів. Це вистави за мотивами твору «Чарлі і шоколадна фабрика», оповідань Олега Сенцова, за п’єсою Моніки Каньової, а також про розпач, самотність, любов, божевілля у суспільстві і навіть складність людських стосунків.
ІА Дивись.іnfo щомісяця складає добірку вистав, які можна подивитися у театрах міста та Львівській опері.
Мюзикл «Чарлі і шоколадна фабрика»
Театр імені Марії Заньковецької
У Театрі імені Марії Заньковецької відбудеться постановка мюзиклу «Чарлі і шоколадна фабрика» Роальда Дала в українському перекладі Віктора Морозова. Команда театру тривалий час вела переговори із правовласниками, щоб мати змогу поставити мюзикл вперше в Україні.
Режисерка Наталія Сиваненко та художниця Юлія Заулична акцентують, що це буде вистава для всієї родини. Глядачі зануряться у чарівний світ фантазії та витівок, де зустрінуть кондитера Віллі Вонку (заслужені артисти України Юрій Хвостенко, Олег Сікиринський) та Умпа Лумпів. Простір міста та шоколадної фабрики стануть місцем для цікавих ігор та наповняться яскравими барвами – мріями головного героя Чарлі, якого втілить на сцені Ярослав Дерпак.
«"Чарлі і шоколадна фабрика" – твір про дитину, яка зуміла зберегти світло і чистоту в найважчих обставинах. Цей солодкий смак життя Чарлі – дуже важливий для нас зараз. Крім неймовірного художнього потенціалу, ця казка має важливу місію. У Львові проживає велика кількість внутрішньо переміщених осіб, які були вимушені покинули свої домівки у пошуках безпечного місця, вони будують своє життя тут з нуля. Ми хочемо реалізувати виставу найвищої якості, використовуючи весь потенціал театру – створити фантастичний світ для всієї родини», – розповідає режисерка Наталія Сиваненко.
«Чарлі і шоколадна фабрика»: лібрето Девіда Ґрейґа, музика Марка Шеймана, слова Скотта Вітмена й Марка Шеймана на основі роману Роальда Дала. Пісні з фільму Леслі Брікеса і Ентоні Ньюлі. Представлено за домовленістю з Music Theatre International, www.mtishows.eu.
Коли: прем’єра відбудеться 21-22 вересня.
Вистава «Вар'ят і монашка»
Львівський академічний театр «Воскресіння»
Станіслав Іґнаци Віткевич, знаний більше під псевдонімом Віткаци (Witkacy), – польський драматург, теоретик мистецтва, художник, портретист, публіцист, філософ, фотограф.
У театрі розповідають, що Віткаци творив своє життя, як і своє мистецтво, таким же химерним, з відчуттям катастрофи, з возвеличенням Ідеї. Взагалі події з його життя нерідко стають матеріалом для його текстів.
«Як це – бути божевільним серед ідеального суспільства, де ледь не кожен святий? Як це – бути зачиненим та зв’язаним, страждаючи від постійних знущань самопроголошених «нормальних»? Як це – бігти по краю без змоги вирватися з пастки власного пекла? Тік-так, жертва або кат? Тік-так, щасливий кінець чи нова здобич абсурдного світу? Розсудить кохання. Якщо воно існує», – зазначають про виставку в театрі «Воскресіння».
Дія п’єси розвивається в божевільні «Під дохлим зайчиком». У театрі зазначають, що божевільня – це алегорія будь-якого суспільства. У сатиричній формі порушуються проблеми свободи людини, свободи слова, неможливість існування в тоталітарному режимі, коли за тобою існує постійний нагляд «лікарів». А вони теж вар’яти, теж пацієнти божевільні, в якій опиняються і глядачі.
Режисура, сценографія та костюми – Алла Федоришина, Заслужена артистка України
Ролі та виконавці: Мечислав Вальпург, вар’ят, поет – Юрій Пилипчук; Сестра Ганна, монашка – Марія Ковалик; Сестра Барбара, ігуменя – Тетяна Ткаченко; Доктор Бурдигель, психіатр – Тарас Юричко; Доктор Ефраїм Грюн, психоаналітик зі школи Фрейда – Юрій Шоробура.
Коли: 7, 8, 14, 15 вересня.
Моновистава «Пес»
Перший український театр для юного глядача
Вистава «Пес» створена на основі вибраних автобіографічних оповідань Олега Сенцова зі збірки «Жизня». У цих текстах розповідається про різні етапи в його житті.
У Першому українському театрі для юного глядача додають, що ця постановка для всіх тих, хто не знайшов відповіді на питання «чому». Вона є своєрідною розмовою про людину в гармонії і її відсутності, про неможливість довготривалості щастя, чому воно так близько і так неймовірно далеко. Це перша моновистава в репертуарі театру.
«Ще років зо п'ять тому я не знала насправді, як пише Олег Сенцов. Я ніколи нічого з його доробку раніше не читала. А потім раптом мені в "неті" трапилося читання оповідання Сенцова "Пес" польськими авторами. І один із них був Данієль Ольбрихський. І те його читання мене просто зачарувало. Відразу згадала власне дитинство, те, що могла робити тоді не так. Приміром, що теж не була уважна до того пса, який сидів у буді і чекав на мене. Думаю, що в кожної людини таке є. І справа навіть не собаці. Це — символічно. І я відразу подумала, а чому б із цього матеріалу не зробити виставу? Вадим Сікорський як режисер та Ігор Данчук як актор видалися мені саме тими людьми, які б упоралися із цим матеріалом якнайкраще», – зазначає в.о. директора-художнього керівника театру Ірина Артим'як.
Режисер-постановник – заслужений діяч мистецтв України Вадим Сікорський. Художник-постановник – Наталія Тарасенко. Музичне оформлення – Богдан Сегін. Художник по світлу – Світлана Коренькова.
У ролі автора – актор Ігор Данчук.
Коли дивитися: 14 вересня.
Інструкція до вжитку на одну дію «Люди»
Театр Лесі Українки
Постановка «Люди» створена за п’єсою Моніки Каньової.
«Інколи здається, що у світі немає нічого складнішого за людські стосунки. От наприклад – Йозеф. Чоловік переживає не найкращий період свого життя. Колись успішний і впливовий – тепер занедбаний, стомлений і нібито хворий. Йозеф страждає. Бідолашний Йозеф! Страждає від усіх цих невдячних, пихатих, поверхневих людей. Вам, може, навіть стане його шкода. Саме в цей момент варто згадати, що людські стосунки будуються з двох боків. І якщо хтось вперто викладає з цеглин стіни, цементуючи їх маніпуляціями, то рано чи пізно опиниться в лабіринті, де жодна Аріадна не подасть йому нитку. Та вона й не потрібна, якщо ти – Мінотавр», – розповідають в театрі про виставу «Люди».
Перекладачка – Ірина Забіяка. Режисер – Василь Колісник. Сценографія – Ірина Полянська. Пластика – Галина Щупак. Художники зі світла – Артур Темченко, Євгеній Петров.
Діють: Йозеф – Андрій Кравчук; Василь – Ростислав Колачник; Контролерка – Оксана Цимбаліст/Світлана Федєшова; Тихий – Сергій Литвиненко; Ольга – Ісабель Меркулова; Яромір – Дмитро Наумець.
Коли: 8 вересня.
Постановка «Лисяче небо»
Театр «І люди, і ляльки»
«Чи існує лисяче небо, яке воно на вигляд і як туди потрапити? Можливо саме там перебувають старі добрі лиси, які покинули цей світ? Історія про зв’язок поколінь, дружбу, любов та пригоди Малого Лиса, який щосили воліє побачитись із рідними. Однак чи прийшов вже час для цієї подорожі?» – зазначають в театрі.
Авторка – Марта Гусньовська. Переклад – Юрій Попсуєнко. Режисер-постановник – Михайло Урицький. Художниця – Марія Погребняк. Художниця по світлу – Алла Новікова
Коли: 6, 7, 8, 20, 21 вересня.
Театральний інтерактив «Злякати(ся) монстрика»
Львівський театр ляльок
У Львівському театрі ляльок відбудеться прем'єра театрального інтерактиву «Злякати(ся) монстрика». Цей проєкт реалізовують спільно з арттерапевткою Лідою Коваль.
«Це театральний інтерактив про: усвідомлення та називання своїх емоцій; взаємодію та підтримку один одного в пошуках щастя й усвідомлення страхів; різноманітність емоцій, бо всі емоції важливі для формування здорової емоційної сфери; безпечний простір, в якому не страшно зустрітись зі своїм Монстриком. Діти матимуть змогу створити власного "Монстрика" – втілення свого страху – і власне «Щастя», яких вони оживлять та спробують зрозуміти через гру», – анонсують в театрі.
Театральний інтерактив призначений для дітей віком від 6 до 10 років.
Коли: 13, 14 та 15 вересня.
Лібрето «Діалоги кармеліток»
Львівська національна опера
У постановці «Діалоги кармеліток» зображені події періоду Великої французької революції та якубінським терором у ХІХ ст. Такі події мають і позачасовий вимір, відображають певну циклічність та містять відсилки до теперішньої російсько-української війни. Ця опера вважається однією з найпопулярніших у ХХ ст.
«Так, ми, як і всі постановники опери «Діалогів» відчуваємо часту бездієвість і схематичність драматургічної оповіді Пуленка. Композитору вдалося створити за допомогою палітри музичної мови діалог із слухачами, показами весь драматизм і глибину великої людської трагедії. Наскрізною лінією сюжету ми акцентуємо долю юної аристократки Бланш де ля Форс від психічно травмованої дівчинки до мужньої героїні, що протестує на тлі гекатомби, тобто добровільної самопожертви кармеліток. Колективний образ монахинь є тим постійним планом й водночас підтекстом на фоні якого народжується і новий зміст, і нова розвʼязка твору», – підкреслює режисер-постановник Василь Вовкун про лібретто «Діалоги кармеліток».
Диригент-постановник – Іван Чередніченко. Режисер-постановник – Василь Вовкун. Хормейстер-постановник – Вадим Яценко.
Художник-постановник – Микола Молчан. Художниця костюмів – Оксана Караванська. Художник світла – Олександр Мезенцев.
Коли: 13, 14 вересня.
Постановка-танець «Коли цвіте полин»
Театр імені Леся Курбаса
Режисер постановки Райнер Бер зазначив, що спроба поставити «Коли цвіте полин» полягає в тому, щоб знайти мову в момент, який залишає вас безмовними.
«Мова про тугу, надії, мрії, розпач, втрату, страх і любов, єдність і самотність. Про наші сильні та слабкі сторони, а також бажання зцілитися. Дивлячись на цей час, ви заглядаєте в себе. Де в нас війна і де зцілення? Ми шукаємо відповіді в питаннях і дозволяємо те, що знайдемо, обговорювати. Мова, яка звільняє вас від неможливості зрозуміти себе. Розірвані на фрагменти переживання, які вказують на ціле і завжди мають на увазі всіх. Кожна мить має минуле і майбутнє, але коротких уривків достатньо, щоб здогадатися про все. Справа не в мові, а в тому, що змушує нас говорити всередині. Чому ми такі як є. Ніби життя проходить повз нас і, врешті-решт, ми розуміємо, хто ми є. Тому що ми нарешті слухаємо і чуємо, даючи слово нашим предкам і тим, хто ще не народився», – зазначає Райнер Бер.
У театрі додають, що полин ще називають Євшан-Зіллям. Так, в одній з легенд є слова: «Хто має євшан-зілля, ніколи не забуде рідну землю. Пам’ять про неї завжди наповнює людину чудодійною силою і тугою».
Постановка – Райнер Бер. Асистентка – Галина Щупак. Художниця – Юлія Рибка.
Коли: 11, 13, 29 вересня.
До слова, ІА Дивись.іnfo також готує підбірки фільмів та книжок їх можна переглянути на нашому сайті в розділі «культура».
Коментарі