Писав українську музику в російському полоні: про композитора Станіслава Людкевича

Дизайн без назви - 2024-09-09T173819.574
Станіслав Людкевич. Колаж/ ІА Дивись.info

Протягом ста років життя Станіслав Людкевич пережив чимало історичних та особистісних перепитій: російський полон, дві світові війни, арешт гестапо та прихід радянської влади. Однак це не завадило йому створити чимало шедеврів української музики.

Сьогодні, 10 вересня, минають 45 років відколи не стало у Львові Станіслава Людкевича. З цієї нагоди ІА Дивись.info розповідає про основні факти з життя композитора.

Першим вчителем музики була матір

У місті Ярослав (тепер – Польща) 23 січня 1879 року в сім’ї Людкевичів народилася четверта дитина –  Станіслав. Ще у чотирирічному віці батьки помітили його музичне обдарування. Тому першим вчителем музики стала для Людкевича його матір Гонората Олексіївна, яка була ученицею видатного композитора Михайла Вербицького, як зазначають в Українському інституті національної пам’яті. Вона навчила сина грати на фортепіано.

Протягом 1889-1897 років навчався у Ярославській вищій гімназії. Перший успішний дебют сімнадцятирічного Людкевича як композитора стався у 1896 році. Тоді його твір «Пожар» виконали на вечорі пам’яті Адама Міцкевича в Перемишлі.

Писав українську музику в російському полоні: про композитора Станіслава Людкевича - 1
Станіслав Людкевич. Джерело фото/ фейсбук-сторінка Меморіальний музей Станіслава Людкевича 

Вчився на філософському факультеті та був вільним слухачем у консерваторії

У 1898 році Станіслав Людкевич вступив до Львівського університету на філософський факультет. Тут він вивчав українську та класичну філологію. Водночас він паралельно відвідував заняття у консерваторії Галицького музичного товариства.

У 1901 закінчив університет. Після цього працював викладачем у гімназії. Однак вчителював не довго – 2 роки. У своїй статті дослідниця Нінель Клименко наводить спогади про Людкевича відомого українського історика Івана Крип’якевича, який був його учнем: «З великою симпатією відносились ми до молодого Станіслава Людкевича, який інформував про новітню літературу, заохочував до писемних вправ і хоч учив недовго багато причинився до нашого освідомлення».

Протягом 1903-1904 років проходив військову службу у Відні. А у 1907 році Людкевич розпочав навчання у Віденському університеті. Тут він вчився на музикознавчому факультеті Музично-історичного інституту. Згодом здобув ступінь доктора філософії в галузі музики.

Потрапив у російський полон

Станіслав Людкевич брав участь у Першій світовій війні. Він воював у складі австрійської армії. Під час бою потрапив у російський полон. Зокрема, його направили до Провська, що в Туркестані. Навіть під час полону композитор продовжував писати музику.

У 1917 році він повернувся з полону до Києва, а згодом у 1919 році приїздив до Львова.

Писав українську музику в російському полоні: про композитора Станіслава Людкевича - 2
Станіслав Людкевич– крайній зліва серед січових стрільців. Перовськ. 1916 р. Джерело фото/ collegiummusicum.com.ua

Організував перший український симфонічний оркестр

Після повернення до Львова Людкевич організував перший український симфонічний оркестр при Музичному товаристві імені Миколи Лисенка. Згодом у місті створили Інститут церковної музики, в якому викладав композитор. Тоді співпрацював з хорами – «Бандурист», «Сурма», «Боян».

У 1934 році очолив музикологічні секції Союзу українських професійних музик, а з 1936 року його обрали головою музикологічної комісії Наукового товариства імені Шевченка.

Був професором Львівської консерваторії

У 1939 році Людкевич став завідувачем та професором кафедри теорії та композиції Львівської консерваторії. Також композитор був старшим науковим співробітником Львівської філії Інституту фольклору АН УРСР.

Писав українську музику в російському полоні: про композитора Станіслава Людкевича - 3
Станіслав Людкевич. Джерело фото/ zbruc.eu

Написав музику до творів Франка та Шевченка: про творчість Людкевича

У 1913 році Людкевич написав симфонію-кантату на твір Тараса Шевченка Кавказ. А під час святкування сторіччя від дня народження поета її виконав хор «Боян» під диригуванням самого композитора. Крім того, він створив музику й на інший твір Кобзаря – «Заповіт». У 1964 році Станіслав Людкевич саме за ці композиції став лауреатом Шевченківської державної премії.

Композитор створив музичні твори на поезію Івана Франка – «Вічний Революціонер», «Мойсей», «Наймит». Також він займався обробкою народних пісень, як-от: «Ой, Морозе, Морозенку», «Гагілка», «Про Бондарівну», «Бодай ся когут знудив» та інші. Зокрема, відомою є «Стрілецька рапсодія» (згодом перейменована на «Галицьку рапсодію»), яку він створив на основі пісень Українських січових стрільців.

У творчому доробку Людкевича є симфонічні поеми – «Дніпро», «Наше море», «Чакона», «Не забудь юних днів», а також – солоспіви, фортепіанні та скрипкові концерти тощо.

Помер Станіслав Людкевич 10 вересня 1989 року. Похований на Личаківському кладовищі.

У 1995 році в приміщенні його вілли у Львові відкрили Меморіальний музей Станіслава Людкевича, який працює до сьогодні.

Дивитися фільм про Станіслава Людкевича:


ІА Дивись.info досліджує історію та розповідає про видатних українців, які прославились у мистецтві, науці та інших ремеслах. Прочитати ці історії можна за посиланням Видатні українці.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: