Передбачив майбутні винаходи людства: про письменника Станіслава Лема

Stanislaw_Lem_3
Станіслав Лем. Фото/ Генріх Макаревіч, PAP

Станіслав Лем ‒ письменник-фантаст і мислитель, який народився та деякий час мешкав у Львові. У своїх творах він передбачив створення електронних книжок, смартфонів, пошукової системи в інтернеті та навіть віртуальної реальності.

Сьогодні минають сто три роки від дня народження Станіслава Лема. З цієї нагоди ІА Дивись.info  розповідає головні факти з життя та творчості письменника.

 «Високий Замок» у житті та творах Лема

Станіслав Лем народився 12 вересня 1921 року у Львові. Його батьки, Самуїла та Сабіна Леми, були поляками єврейського походження. Станіслав був єдиною дитиною в сім’ї.

У різних джерелах вказані різні дати народження автора. Сам він зазначав, що насправді народився 13 вересня. Однак батьки вирішили записати його на день раніше, бо це вважається «нещасливим» числом.

Родина мешкала у квартирі на вулиці Браєрівській у Львові (сьогодні – вул. Богдана Лепкого). Саме там Лем провів своє дитинство та юність. Цей час він зобразив у книзі «Високий замок». Зокрема в цьому тексті автор описує своє помешкання:

«Ми займали шість покоїв, одначе власного я не мав. При кухні був прохідний покій із лазничкою за дверима, пофарбованими в тон стіни, старою канапою й теж старим бридким креденсом, у якому мама тримала припаси. Далі коридор, а в ньому – двері до їдальні, батькового кабінету та спальні батьків. Окремі двері вели до особливої зони – почекальні для пацієнтів і батькової ординаторської. Я мешкав начебто всюди й начебто ніде».

Передбачив майбутні винаходи людства: про письменника Станіслава Лема - 1
Будинок, в якому мешкав Лем у Львові (ліворуч) та Станіслав Лем у 1934 році. Джерела фото/ вікіпедія, english.lem.pl

Друга світова війна та виїзд зі Львова

Станіслав Лем середню освіту здобув у Другій львівській гімназії (тепер – Ліцей №8 Львівської міської ради). Після його закінчення у 1939 році вступив до Львівського медичного університету. Проте через Другу світову війну так і не закінчив навчання.

У 1941 році місто окупували німці, які вчинили масові погроми євреїв. Під час цих подій протягом 1941-1942 років деякі родичі Лема загинули. Однак самого Станіслава та його батьків врятувало те, що вони мали фальшиві папери. У своєму творі «Незагублений час» письменник зобразив події Другої світової війни, проте згодом заборонив його перевидавати.

У 1945 році Станіслав Лем разом зі сім’єю він переїхав до Кракова. Відтоді він більше ніколи не приїжджав до Львова.

У Кракові письменник вступив також на медичний факультет, але вже Ягеллонського університету. Після закінчення навчального закладу працював співробітником в Науковому дискусійному товаристві, цікавився методологією науки та редагував журнал «Життя науки».

Перші оповідання надрукував у студентські роки

У студентські роки Лем надрукував перші оповідання. У 1946 році вийшла повість «Людина з Марса». У 1948 році він написав свій перший роман «Шпиталь Преображення». Проте одразу його видати не вдалося. Тоді він написав ще два твори – «Повернення» та «Серед мертвих». Однак зміг їх публікувати лише в 1955 році.

Сім'я письменника

У 1953 році письменник одружився з Барбарою Лесьняк. Жінка працювала лікарем-радіологом. Після 16 років шлюбу в 1969 році в них народився син Томаш.

Передбачив майбутні винаходи людства: про письменника Станіслава Лема - 2
Станіслав Лем з дружиною, 1953 р. Джерело фото/ english.lem.pl/gallery/photo-album
Передбачив майбутні винаходи людства: про письменника Станіслава Лема - 3
Станіслав Лем із сином Томашем,1973 р. Фото/ https://english.lem.pl

Фантастичні твори Станіслава Лема

Перший твір у жанрі фантастики Лем видав у 1951 році під назвою «Астронавти». У ньому автор зображує таємницю планети Венера та її мешканців, які досягли небаченого технічного прогресу.

Після цього вийшли інші його тексти, в яких автор зображує вигадані світи та потужний технологічний розвиток людей в майбутньому. У творчому доробку Лема твори різних форм, як-от: романи, оповідання, повісті та публіцистика. Найвідоміші – «Сезам» (1954 рік), «Едем» (1954 рік), «Магелланова хмара» (1955 рік), «Повернення з зірок» (1961 рік), «Книга роботів» (1961 рік),  «Соляріс» (1961 рік), «Кіберіада» (1965 рік), «Полювання» (1965 рік), «Радуймо космос» (1966 рік) та багато інших.

Сьогодні книги письменника перекладені понад 50 мовами світу.

Передбачив майбутні винаходи людства: про письменника Станіслава Лема - 4
Книжки Станіслава Лема. Колаж/ ІА Дивись.info 

Як Лем передбачив розвиток технологій

У творчому доробку Лема є тексти з філософськими та футурологічними мотивами. Йдеться про такі твори: «Сума технології», «Фантастика та футурологія», «Філософія випадку», «Раса хижаків», «Бібліотека ХХІ століття», «Діалоги».

У них автор не тільки показує химерні та фантастичні світи, але й прогнозує майбутнє. На сторінках текстів можна відчитати багато речей, які справді створили розробники: елекронні книжки, смартфони, інтернет, 3D-друк, віртуальна реальність та інші сучасні явища.

Для прикладу, у творі «Повернення з зірок» автор розповідає про пристрій «оптом», на якому можна читати різні тексти, перегортаючи сторінки доторками пальців. Такий пристрій є чимось на зразок електронної книги, планшета чи смартфона в сучасному світі.

«Книгарня нагадувала швидше електронну лабораторію. За книги правили кристали з навічно вкладеним у них змістом. Читати їх можна було з допомогою оптону. Своїм зовнішнім виглядом він навіть скидався на книжку; відмінність полягала в тому, що оптон мав між обкладинками лише одну-єдину сторінку. Дотик рукою – і на ній виникав дальший текст» (фрагмент з книжки «Повернення з зірок»).

В іншому його тексті «Магеланова хмара» Лем пише про «тріонову бібліотеку». Він зображує її як величезну базу даних, до якої має швидкий доступ кожна людина. Це нагадує сучасну пошукову систему Google. Твір він написав тільки у 1955 році, тоді як перша пошукова система з’явилася у 1994 році.

«В тріоні можна закріпити не тільки світлові зображення, що викликали зміни в його кристалічній структурі, сторінки книг, фотографії, різного типу мапи, рисунки, креслення і таблиці: в ньому так само легко можна зафіксувати звуки...» (уривок з твору «Магеланова хмара»).

Найвідоміший роман Лема двічі екранізували

У 1961 році вийшов роман «Соляріс» Станіслава Лема, який став його одним з найпопулярніших творів. Цей текст письменник вважав своїм найкращим та зазначав: «Мені б хотілося написати щось на зразок "Соляріс", але такий успіх буває лише один раз».

За твором двічі зняли кіно. Перший раз його екранізував у 1972 році режисер Андрій Тарковський. Другий у 2002 році американський режисер Стівен Содерберг. Станіславові Лему не сподобалися обидва фільми. А кінострічку Тарковського він називав зовсім іншим твором від його літературного тексту.

Сюжет твору «Соляріс» розгортається навколо загадкової планети, яка покрита океаном. Тут ніхто не живе. Однак саме океан є тим невідомим мешканцем планети, який має надзвичайно розвинений інтелект. Одного разу на планету вирішують висадитись люди, щоб дізнатися більше про її можливості та дослідити. Зокрема туди прямує психолог Кріс Кельвін на кораблі «Прометей». Тут він бачить «фантоми», які починають переслідувати його. Головний герой зіштовхується зі своїм минулим та майбутнім, тим, що приховано в ньому самому. Так, письменник порушує низку філософських проблем людського існування, прагнення розширити свої межі поза Землею та зрозуміти власну сутність.

Передбачив майбутні винаходи людства: про письменника Станіслава Лема - 5
Станіслав Лем. Фото/ Адам Голець, Агенція Газета

Помер Станіслав Лем 27 березня 2006 року. Письменник вважав себе агностиком. Проте родина поховала його за католицьким обрядом у Сальваторському цвинтарі (Краків).

У Львові є площа імені Лема

У 2021 році на фасаді будинку на вулиці Богдана Лепкого, 4, у якому Лем народився і прожив до 1941 року, встановили пам’ятну дошку. Також творчості письменника присвятили мурал. Малюнок намалювали на стіні компресорної станції, що на території колишнього трамвайного депо на вулиці Вітовського, 57 (тепер − креативний простір Lem Station). Його створили художники Віталій та Сергій Грехи.

Крім того, 18 серпня 2022 року депутати міської ради прийняли рішення назвати площу, яка розташована на перехресті вулиць Сахарова та Вітовського, на честь Станіслава Лема. Такі зміни відбулися завдяки процесу деколонізації топоніміки міста.

Передбачив майбутні винаходи людства: про письменника Станіслава Лема - 6
Мурал, який присвятили Станіславу Лему. Джерело фото/ ЛМР
Передбачив майбутні винаходи людства: про письменника Станіслава Лема - 7
Пам'ятна дошка Станіславу Лему у Львові. Фото/ Роман Балук

ІА Дивись.info досліджує історію та розповідає про видатних українців, які прославились у мистецтві, науці та інших ремеслах. Прочитати ці історії можна за посиланням Видатні українці.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: