На первинному ринку житла знизився попит: популярним регіоном залишається Львівщина
Через російські обстріли у липні та серпні нинішнього року, через що відновились перебої зі світлом, попит на первинному ринку житла знизився на 40-50%. Водночас популярним регіонам для купівлі нерухомості залишається Львівщина.
Про це ІА Дивись.info розповіла директорка з продажів однієї з будівельних компаній Маріанна Бігунець.
Первинний ринок житла
Експертка каже, що восени активність на первинному ринку житла починає відновлюватись.
«Перебої з енергопостачанням на деякий час негативно впливають на настрої громадян: потенційні покупці надто чутливі до змін, до дискомфорту, тому змушені ситуативно, на певний час, відтермінувати придбання житла. Проте в середині вересня рівень наявного попиту суттєво поновився і вже складає до 80-85% від показників перших двох літніх місяців з проєкцією до подальшого вирівнювання», — вважає вона.
На думку Маріанни Бігунець, невдовзі більшість покупців сконцентрується на якісних житлових комплексах з високим ступенем готовності, які зводять у безпечніших та захищеніших регіонах. Ідеться про Закарпаття, Львівщину, Буковину, Прикарпаття, Волинь, а також Київ та Київський регіон.
Що буде з первинним ринком восени
На первинному ринку житла цієї осені пожвавлення попиту є малоймовірним, каже експертка. І пояснює, що економічна ситуація в країні є досить напруженою: саме на осінь прогнозується інфляційний пік, пов’язаний зі зростанням тарифів на електроенергію, змінами в акцизах на пальне. А перебої з енергопостачанням суттєво гальмують бізнес, в тому числі й будівельний — насамперед зростає собівартість зведення та посилюються ризики для покупців.
Восени, згідно з економічними прогнозами, споживчі ціни можуть зрости щонайменше на 10-15%. Однак, як наголосила пані Бігунець, на первинному ринку таке зростання буде чи не найменшим: до 3-5% і лише на об’єкти готовністю від 60%, що розташовані у найбільш безпечних регіонах.
«Від початку повномасштабного вторгнення на ринку домінує покупець: його увагу можна привернути високою якістю проєкту, локацією (регіоном), темпами зведення будинку, а також гнучкою ціновою політикою. Тобто найбільш відповідальні девелопери, що дбають про якість проєктів та власну репутацію, навряд чи переписуватимуть “цінники”, не маючи для цього віддзеркалення у кількості покупців», — підкреслила фахівчиня.
За даними дослідження від ЛУН, у серпні нинішнього року квартири у Львові продавались в середньому за 45 днів. Це на шість днів швидше, ніж у Києві. Різниця вартості квартири на вторинці не сильно відрізняється в центрі і на околицях.