Що означає підвищення податків в Україні
Минулого тижня депутати Верховної Ради у першому читанні проголосували за законопроєкт щодо підвищення податків в Україні. Ідеться про 59 мільярдів гривень теперішнього року та 137 мільярдів гривень — у прийдешньому.
Журналістка ІА Дивись.info розповідає про документ, а експерт пояснює його значення.
Підвищення податків в Україні
Згідно із проєктом закону, передбачено:
- підвищення військового збору з 1,5% до 5%;
- збільшення податків для ФОП (першої, другої та четвертої груп). Військовий збір для них вставлять у розмірі 10%;
- запровадження авансових внесків для АЗС;
- встановлення 1% податку від прибутку доходів для ФОПів третьої групи;
- встановлення 25% податку від прибутку для небанківських фінансових установ;
- помісячна звітність щодо податку на доходи фізичних осіб (ПДФО);
- 50% податок на прибуток банків 2024 року.
«Наразі законопроєкт прийняли у першому читанні з другої спроби, й існує висока ймовірність, що він буде остаточно схвалений. Ці зміни торкнуться як фізичних осіб, так і підприємців, зокрема тих, хто працює за спрощеною системою оподаткування. Слід готуватись до того, що ці нововведення можуть суттєво вплинути на податкове навантаження. На нашу думку, підвищення військового збору до 5% для фізичних осіб може мати негативні наслідки», — каже ІА Дивись.info Дмитро Михайленко, Голова наглядової ради Crowe Mikhailenko, що опікується податковою практикою.
З цим погоджуються в Європейській бізнес-асоціації (ЄБА), де виступили проти ухваленого у першому читанні законопроєкту:
«Будь-яке додаткове оподаткування сумлінного бізнесу, включно з підвищенням військового збору, може спотворити конкурентне середовище, оскільки працювати „в білу“ стане економічно невигідно. Компанії, що залишаються в тіньовому секторі економіки, отримують економічні переваги порівняно з компаніями, які сплачують податки. Відповідно, ми можемо припустити, що це змусить частину „білого“ бізнесу мігрувати в тінь, щоб вижити під час війни», — йдеться у заяві.
З ключового. Такі заходи допоможуть мобілізувати додаткові ресурси на потреби Сил оборони України, вважають в уряді.
«Збільшення збору створить значну різницю між платниками єдиного податку та всіма іншими платниками. Для звичайних бізнесів додаткове податкове навантаження складатиме 18% ПДФО плюс 5% військового збору, що значно підвищить загальну різницю. Хоча було багато дискусій щодо альтернативних рішень, таких як підвищення ПДВ замість військового збору та перерозподіл бюджетних коштів, фінальна версія законопроєкту позбулася кількох негативних аспектів, як-от 1% податку з обороту підприємств, що можна вважати позитивною зміною», — вважає Дмитро Михайленко.
І додає, що законопроєкт насамперед вплине на паливно-енергетичний сектор, банківську сферу та фінансові компанії. Нововведення передбачають запровадження авансового внеску з податку на прибуток для компаній, що займаються роздрібною торгівлею паливом.
«Окрім того, підвищення військового збору поширюється на ФОПів, що також спричинить додаткові фінансові зобов'язання для більшості платників податків», — пояснив наш співрозмовник.
За даними народного депутата Ярослава Железняка, остаточно законопроєкт ухвалять в середині жовтня цього року після другого читання. Натомість нові податкові зміни набудуть чинності «заднім числом» — з першого жовтня, попри те, що закон можуть ухвалити пізніше.