Як уберегтись від «невидимого убивці», — поради львівських рятувальників
Через отруєння чадним газом у Львові нинішнього року постраждали понад пів сотні людей. Щороку в осінньо-зимовий період такі випадки частішають, а причинами здебільшого стають недотримання правил користування газовими приладами.
Усе, що варто знати про чадний газ і як від нього вберегтись, розповідає журналістка ІА Дивись.info.
Цього року у Львівській громаді трапилось уже 23 випадки отруєння чадним газом, внаслідок яких постраждали 59 людей. Це дані за квітень.
Що таке чадний газ?
Чадний газ (окис вуглецю) — небезпечний продукт неповного згоряння палива. Він не має ні смаку, ні запаху, ні кольору, не є подразнюючим та легко змішується з повітрям. Відповідно, отруєння може настати непомітно.
Чадний газ утворюється через відсутність у повітрі необхідної для горіння кількості кисню, а тому частіше може накопичуватись у невеликих кухнях та інших приміщеннях малого об’єму, де встановлені газові прилади. Отруєння чадним газом може статися через погану тягу в димових та вентиляційних каналах.
Що потрібно знати, аби вберегтись?
Рятувальники розповіли, що найпоширенішими причинами отруєнь є:
- порушення умов безпечного користування газовими приладами та пічками,
- несанкціоноване втручання господарів в роботу систем газопостачання та конструкцію газових приладів,
- несправна система вентиляції.
Поради фахівців
По-перше, рекомендують встановити спеціальні сигналізатори, які повідомляють через звук або світловий сигнал про надлишкову концентрацію в приміщенні чадного, або природного газу.
Варто укласти договір на технічне обслуговування як систем газопостачання, так і димових вентиляційних каналів.
Не слід безвідповідально користуватись газовими приладами, тобто не залишати їх без нагляду, або використовувати не за призначенням. Також необхідно постійно підтримувати вентиляцію житла навіть в зимову пору.
Щоб у будинку був стабільний процес горіння – потрібен постійний доступ кисню.
Які ознаки отруєння чадним газом?
У переліку симптомів:
- запаморочення,
- головний біль,
- пришвидшене серцебиття,
- почервоніння обличчя,
- загальна слабкість,
- нудота, іноді блювота.
При отруєнні чадним газом кров втрачає здатність насичуватись киснем, в результаті настає метаболічна асфіксія і людина не може дихати. Часто люди непритомніють, а тому не можуть покликати на допомогу. Отож, якщо ви відчули перші симптоми отруєння (головний біль, слабкість, нудота) потрібно викликати швидку, рятувальників та залишити приміщення, пояснюють медики.
Причини виникнення пожеж, пов’язаних з газовим обладнанням
Часто причинами пожеж є порушення правил пожежної безпеки під час монтажу нагрівальних приладів та під час експлуатації газового обладнання.
Перед початком опалювального сезону потрібно перевірити саме обладнання, його герметичність, відсутність тріщин та перевірити димарі.
Правила користування газовим та пічним опаленням
У департаменті кажуть, що основною вимогою є притік свіжого повітря у приміщення, де є прилади для опалення – через вікно, двері та вентиляційний канал, в якому має бути відповідна тяга, щоб відпрацьовані гази виходили в атмосферу.
Там, де встановлені прилади з димовідводом продуктів згоряння в комин – тобто газові коти чи колонки тощо, комин також має бути чистим. І в жодному разі в таких приміщеннях не може бути електричних вентиляторів. Якщо одне з таких правил недотримане, то у приміщенні починає утворюватися чадний газ.
Як розповів начальник управління житлового господарства міської ради Львова Владислав Іванов, у Львові двічі у рік перевірять та прочищають димові та вентиляційні канали.
За його словами, попри щорічні перевірки димових і вентиляційних каналів, мешканці не дотримуються правил безпечного користування газовими приладами.
Газ вибухонебезпечний, і найменше порушення правил може призвести до трагедії з людськими жертвами – вибуху, пожежі, отруєння та руйнування.
Під час усіх нещасних випадків, пов'язаних із використанням газу (вибух, пожежа, отруєння), слід зателефонувати в одну з міських служб:
- швидку допомогу — 103,
- пожежну — 101,
- газову — 104,
- поліцію — 102.
Головна світлина: Depositphotos.com.ua