У понад пів тисячі мешканок Львівщини виявили рак молочної залози — причини та ризики хвороби
За даними Міністерства охорони здоров'я, щороку понад п'ять тисяч українок помирає від раку молочної залоги. За дев'ять місяців цього року недугу діагностували у понад пів тисячі мешканок Львівщини.
Жовтень є місяцем обізнаності про рак молочної залози. Журналістка ІА Дивись.info поспілкувалася з онкологом Максимом Єрмаковим та нутриціологинею Іриною Падалко про те, що варто знати про недугу. У тексті також наводимо адреси, де можна безкоштовно пройти мамографію.
Рак грудей — причини
У Всесвітній організації охорони здоров'я стверджують: рак грудей — один із найрозповсюдженіших видів онкологічних захворювань у світі. В Україні недуга лідирує серед онкохвороб, які діагностують у жінок.
За даними Інституту раку, кожна 7-8 жінка має проблеми з грудними залозами, але до лікарів звертається занадто пізно: при першому огляді у чверті жінок виявляють метастатичні стадії хвороби, які лікувати надзвичайно важко. Змінити ситуацію допоможе раннє виявлення хвороби, адже на 1 стадії рак грудей виліковується у 95% жінок.
«Запобігти раку молочної залози, на жаль, неможливо. Проте завдяки регулярним обстеженням можна виявити хворобу на ранній стадії — і таким чином отримати максимальні шанси на одужання», — коментує клінічний онколог клініки ізраїльської онкології Lisod.
Максим Єрмаков пояснює, що жінки старше 20 років мають щороку проходити огляд у мамолога та необхідні обстеження.
Залежно від віку, це може бути:
- УЗД — для жінок до 40 років.
- Мамографія — для жінок від 40 років.
- У деяких випадках лікар може додатково призначити МРТ.
«Якщо в родині були випадки раку грудної залози, жінці можуть рекомендувати проходити мамографію до настання 40-річного віку», — уточнив співрозмовник.
Оптимальний метод обстеження для конкретного випадку радить лікар-мамолог.
На ранній стадії зазвичай немає жодних симптомів хвороби. Тому важливо не нехтувати щорічними обстеженнями.
Ірина Падалко пояснює, що існують фактори, які збільшують ризик розвитку захворювання на рак грудей:
- зайва вага;
- шкідливі звички, такі як надмірне вживання алкоголю, паління;
- забруднена атмосфера;
- вплив радіації;
- неякісне харчування;
- нерви;
- поганий сон.
Рак молочної залози — ймовірні симптоми
Онколог Максим Єрмаков вказує на симптоми, коли недуга починає прогресувати:
- Пухлина, яка відчувається на дотик в грудях.
- Набряк молочної залози або її частини, відчуття жару в грудях.
- Зміна розміру і форми залози.
- Почервоніння, лущення, потовщення шкіри.
- Ранка, висип, що не зникає.
- Вигляд шкіри, що нагадує апельсинову кірку.
- Біль у грудях або сосках.
- Втягнення соска.
- Кірка на соску.
- Ямка на залозі.
- Виділення із сосків (якщо ви не годуєте грудьми).
- Ущільнення або припухлість під пахвами та/або біля ключиці.
Якщо ви помічаєте подібні зміни залози, невідкладно зверніться до лікаря, зазначає фахівець.
Фактори ризику
Лікар зазначає: найочевиднішою причиною є те, що чим старшою є жінка, тим вищими є ризики появи пухлини у груднях.
Водночас не варто забувати про генетичну схильність. У Центрі громадського здоров'я України акцентують: жінка перебуває у зоні ризику, якщо в її сім'ї мали цю хворобу (мама, бабуся, сестра чи тітка).
«Ранній початок місячних, пізня менопауза, пологи у віці старше 30 років, прийом замісної гормонотерапії, відмова від грудного вигодовування тощо. Крім того, впливає зайва вага, куріння, зловживання алкоголем та недостатня фізична активність. Але важливо те, що не варто думати, що жінка, яка має ті чи інші фактори ризику, неодмінно захворіє. Йдеться лише про потребу більш уважно ставитись до здоров’я і проходити обстеження», — наводить аргументи Максим Єрмаков.
Нутриціологиня нагадує: жінкам щонайменше після 30 років варто щороку відвідувати діагностику. Насамперед ідеться про мамографію. Її слід проводити, аби вчасно виявити новоутворення у молочній залозі та оцінити їх характер (доброякісні чи злоякісні).
Мамографія допомагає виявити: кісти, доброякісні новоутворення, кальцинати (скупчення кальцієвих солей), злоякісні пухлини різного типу, фіброзно-кістозну мастопатію. До речі, тут ми зібрали адреси лікарень, де її роблять безкоштовно у Львові впродовж жовтня.
Аби мінімізувати ризики захворювання, каже Ірина Падалко, необхідно попіклуватись про власне здоров'я та якісний сон, харчування і спосіб життя.
«Спати потрібно не менше 8 годин і засинати не пізніше 23:00. Збалансоване та регулярне харчування — це три основні прийоми (сніданок 7:00-9:00, обід 12:00-14:00 і вечеря 17:00-19:00: 50%- клітковина, 25%- складні вуглеводи, 25%- білки. А також корисні жири (олія холодного віджиму, масло 82%, жирна риба, сало, авокадо, горіхи). Корисні жири обов’язково потрібно додавати в їжу особливо в період стресів та підвищеного навантаження. Можна додати корисні перекуси, якщо основного прийому було замало: йогурти не солодкі, фрукти, горіхи, насіння, сир», — радить фахівчиня.
Рак грудей на Львівщині
Тим часом, як повідомили ІА Дивись.info у департаменті охорони здоров'я Львівської обласної військової адміністрації, від початку теперішнього року рак молочної залози діагностували у 577 мешканок області. Найвищий показник захворювання фіксували щонайменше 2019 року. Тоді недугу виявили у 921 людини.
Важливо, що рак грудей може заскочити й чоловіків, втім у 100 разів рідше, ніж у жінок, розповідали львівські лікарі Першого медичного об'єднання. Там прооперували 66-річного пацієнта пухлиною у грудях.
Звертаємо увагу, що цей матеріал є ознайомчим, його не варто сприймати як підґрунтя для вставлення діагнозу. Якщо вам потрібна допомога, зверніться до фахівця.