У Львові покажуть оцифровані писанки понад сторічної давності

У Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України 25 жовтня відбудеться презентація проєкту «Українська писанка в європейському культурному просторі».


Про це ІА Дивись.info повідомили організатори проєкту.

Учасники події представлять інтерактивний двомовний сайт (українською та англійською) із зображеннями та детальними описами 290 автентичних писанок кін. ХІХ — поч. XX ст.

Головний компонент вебкаталогу — 50 3D-моделей раритетних пам’яток. Уперше в Україні застосована така технологія оцифрування до музейної колекції писанок.

Загалом колекція Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України налічує майже 13 000 писанок. Вона є найчисельнішою та одною з найдавніших збірок в Україні.

Водночас в межах проєкту до оцифрування відібрали 290 пам’яток кінця XIX — першої третини XX століття, що успадковані від Музею НТШ (основна частина), Львівського міського промислового музею та Музею імені Дідушицьких. За допомогою цієї добірки наукові експерти хотіли відобразити ще й етнографічне розмаїття писанок, які походять з 13 регіонів: Бойківщини, Буковини, Волині, Гуцульщини, Лемківщини, Надсяння, Опілля, Підляшшя, Поділля, Покуття, Полісся, Середнього Подніпров'я, Сокальщини й Холмщини. 

У Львові покажуть оцифровані писанки понад сторічної давності - 2
Оцифрована модель давньої писанки

«Важливість оцифрування колекції писанок нашого музею я зрозуміла, ставши провідним зберігачем цього фонду. Я побачила, наскільки вразливий матеріал (шкаралупа) до різних чинників (часу, температури, вологості, техногенного впливу), тому збірок цього періоду залишилося дотепер дуже мало.Сьогодні, під час великої війни, ми розуміємо, що створення цифрових копій музейних предметів є критичною необхідністю, оскільки це допоможе зберегти артефакти для сучасників і майбутніх поколінь, удоступнить фонд, який раніше був відкритий лише для працівників інституції чи окремих дослідників», — розповідає наукова експертка проєкту, зберігачка фонду «Писанка» Валентина Теслюк. 

Крім того, на презентації про особливості роботи з раритетними пам’ятками розкажуть експерти з 3D-моделювання Олег та Роксолана Разінкови, про критерії відбору писанок й методологію розповість Андрій Клімашевський, керівник проєкту, заступник директора з наукової роботи Інституту народознавства НАН України, кандидат мистецтвознавства, а про мистецьку цінність зображених орнаментів — Галина Івашків, наукова експертка проєкту, провідна наукова співробітниця Інституту, докторка мистецтвознавства.

Як запрошені гості на події також виступатимуть Степан Павлюк, директор Інституту народознавства НАН України, академік НАН України, доктор історичних наук, Ігор Тимець, керівник ГО «Західноукраїнська спілка музеїв» і КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей», Мар’яна Сварник, докторка філософії, дослідниця писанок і природних барвників (магістерська програма з фольклористики та прикладних досліджень культурної спадщини Тартуського університету).

Проєкт «Українська писанка в європейському культурному просторі» підготовлено за підтримки Українського культурного фонду.


Раніше про писанкарство на Бойківщині ІА Дивись.info розповіла львівська дослідниця. Детальніше дивись тут.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Інші події
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: