Що почитати про урбаністику та архітектуру: добірка книжок

Дизайн без назви (13)

Сьогодні, 8 листопада у світі згадують Всесвітній день урбанізму. Це свято у 1947 році запропонував професор Університету Буенос-Айреса Карлос Марія делла Паолера, аби привернути увагу до розвитку містобудівництва.

З цієї нагоди журналістка ІА Дивись.info підготувала добірку книжок про архітектуру та містопланування.

«Міста для людей» Йен Ґел

Видавництво CANactions

Йен Ґел – данський архітектор, який має власне архітектурне бюро. Він брав участь у багатьох урбаністичних проєктах по всьому світу щодо зміни урбаністичного середовища. Архітектор є прихильником такого міського дизайну, який б орієнтувався на велосипедистів та пішоходів.

Книжка «Міста для людей» перекладена близько 37 мовами світу. У ній автор пропонує власні ідеї щодо планування міського простору. Він підкреслює, що тепер головним пріоритетом у плануванні міст повага до різних суспільних груп. Саме це мають враховувати архітектори під час створення урбаністичних проєктів. У книжці можна побачити близько 700 ілюстрацій, що візуалізують роботи архітектора.

«Міста для людей – більше ніж книга. Це урбаністичний маніфест, який об’єднав архітекторів, містопланувальників, дослідників, управлінців і мешканців міст усього світу навколо ідеї людиноцентричного, живого, безпечного і сталого міського середовища», – Владислав Тимінський у передмові до видання «Міста для людей».

Що почитати про урбаністику та архітектуру: добірка книжок - 2

«Смерть і життя великих американських міст» Джейн Джейкобс

Видавництво CANactions

Джейн Джейкобс – канадська та американська журналістка та міська активістка. Вона почала цікавитися містоплануванням, коли писала та редагувала статті в журналі «Аrhitectural Forum». Свої враження від цих проєктів журналістка висловила у промові в Гарварді (1956 рік). Згодом з'явилася її стаття: «Центральний район міста – для людей».

Книга «Смерть і життя великих американських міст» – одна з найцитованіших видань про урбаністику. У ній авторка пропонує ідею змішаного використання міста, що немає чіткого розподілу на комерційні та житлові райони. Джейн Джейкобс розглядає особливості природи міст, принципи використання тротуарів, потребу в наявності невеликих кварталів та старих будівель, ерозію тощо.

«У цій книзі вона розповідатиме вам історії – про людей у містах і міста для людей, про вдалі і невдалі рішення, про можливості й обмеження. У них зможете побачити себе, своїх сусідів, дітей, що грають у футбол, продавчинь у магазинах, власників майстерень, офісних працівників, міських фланерів, небайдужих містян і містянок, які намагаються втілювати свої мрії про краще спільне життя», – зазначає наукова редакторка видання Наталя Отріщенко у вступному слові до видання.

Що почитати про урбаністику та архітектуру: добірка книжок - 3

«М’яке місто. Щільність забудови для щоденного життя» Девід Сім

Видавництво ArtHuss

Девід Сім – архітектор та креативний директор компанії Gehl (до 2021 р.). У своїй роботі вже понад десять років спеціалізується на генеральному плануванні міст та міському дизайні.

«М’яке місто. Щільність забудови для щоденного життя» – книжка-дослідження, в якому автор оповідає про те, як зробити міста кращими для мешканців. Автор аналізує головні аспекти міста: мобільність пересування, інтеграція велосипедного руху, особливості вулиць та кварталів тощо. Також архітектор подає дев’ять критеріїв щільної забудови, які варто брати до уваги під час створення комфортного житла.

«Важко говорити про відбудову, поки руйнування ще триває. Та озираючись на історію Європи, нашого континенту, ми бачимо, що міста виживають у війнах», – цитата Девіда Сіма у передмові до українського видання «М’яке місто. Щільність забудови для щоденного життя».

Що почитати про урбаністику та архітектуру: добірка книжок - 4

«Правила пішохідного міста» Джефф Спек

Видавництво CANactions

Джефф Спек – американський містобудівник, викладач, керівник консалтингової фірми з міського дизайну Speck & Associates. Під його керівництвом реалізували понад 75 архітектурних проєктів у американських містах та селищах. Спочатку в нього вийшла книга «Пішохідне місто», а згодом – «Правила пішохідного міста».

«Правила пішохідного міста» містить 101 практичну пораду, як облаштувати простори міст та селищ так, щоб вони стали кращими та комфортнішими для людей. Зокрема, урбаніст пише про: доступність житла, пішохідні зони, парковки, громадський транспорт, автомобілі, велосипедний рух, вулиці, квартали, смуги на дорогах, перехрестя, тротуари, безпеку в місті тощо. У цій книзі автор пропонує, як облаштовувати міські простори, щоб орієнтуватися на пішоходів та зменшити кількість автомобілів.

«Якщо ви хочете зробити своє місто безпечнішим, здоровішим, зеленішим, заможнішим та справедливішим, то вам потрібно зробити його більш пішохідним. Правила пішохідного міста - це обов’язкова книга для урбаністів, містобудівників та всіх, хто живе в місті», – пише американський економіст Річард Флоріда про книжку «Правила пішохідного міста».

Що почитати про урбаністику та архітектуру: добірка книжок - 5

«Готелі старого Львова» Денис Мандзюк

Видавництво Твоя підпільна гуманітарка

Денис Мандзюк – журналіст, письменник та випусковий редактор журналу «Локальна історія». Автор таких книжок, як-от: «Право на смерть» та «Копаний м’яч: коротка історія футболу в Галичині».

У «Готелі старого Львова» можна дізнатися цікаві історії про відомі готелі міста від початку ХІХ ст. до середини ХХ ст.. Автор розповідає про їхніх постояльців, власників та події, що відбувалися там. У книзі згадуються відомі львівські готелі, як-от: «Жорж», «Європейський», «Краківський», «Ґрант», «Метрополь», «Вікторія», «Львів», «Австрія», «Дністер», «Леополіс» тощо. На сторінках видання можна переглянути ретро та сучасні знимки цих готелів.

«Львів, розташований на перехресті торгівельних шляхів, завжди був повний прибульців з різних країн. Німецький мандрівник початку ХVII ст. Мартин Ґруневеґ, описуючи мовне різноманіття нашого міста, порівнював його з Венецією», – пише Денис Мандзюк у вступі до книжки «Готелі старого Львова».

Що почитати про урбаністику та архітектуру: добірка книжок - 6

«Імпульс» Іван Левинський

Видавництво Артбук

Іван Левинський — архітектор, громадський діяч, підприємець, професор будівництва та творець архітектурного обличчя Львова. У 1885 році він заснував будівельну фірму, яка розвинулася в девелоперську компанію.

2019 був оголошений роком Левинського. Тоді до 100-річчя від дня його смерті видали книгу «Імпульс». У ній містяться статті істориків архітектури та мистецтвознавців про проєкти та роботи Левинського. Крім того, на сторінках видання можна прочитати про події, які відбувалися в рік архітектора та поглянути на архівні документи, які опублікували вперше. Також в книзі є фотографії будівель, які спорудили за його проєктами.

«Творячи архітектурне обличчя Львова, цей енергійний підприємець керувався не тільки маркетинговою політикою, архітектурними амбіціями, а в першу чергу патріотичними мотивами, інтегруючи українську художню мову в світову скарбницю історичної спадщини», — зазначає Світлана Тисків у вступі до книги «Імпульс».

Що почитати про урбаністику та архітектуру: добірка книжок - 7

«45 ідей для українських міст»

Видавництво CANactions

У книзі «45 ідей для українських міст» подано думки від різних урбаністів про містобудування та архітектуру. А саме – Анні Сіннемакі, Аркадій Шупляков, Артем Занегін, Брент Тодеріан, докторка Бьянка Германсен, Вадим Денисенко, Девід Сім, Джакомо Бірагі, Джейсон Хендерсон, Дональд Шуп, Енді Сінгер, Жан-Луі Рошерон, Карл Оноре, Карлос Кадена-Гайтан, Кирило Майхопар, Кріс Тернер тощо. Куратором та упорядником видання є Мікаель Колвілл-Андерсен, який працював по всьому світі, а сьогодні досліджує міста в Україні.

«45 ідей для українських міст» – це зібрання пропозицій, як можна відновити українські міста після війни. Їх розробила спеціальні група міжнародних експертів. Тут є універсальні ідеї для покращення міст та їхньої модернізації.

Що почитати про урбаністику та архітектуру: добірка книжок - 8
«45 ідей для українських міст»

ІА Дивись.info переглядає видавництва та складає добірки книжкових новинок. У нашому списку можна знайти видання українських та іноземних авторів різних жанрів та тематик. Подивитися попередні добірки можна тут.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: