У церкві на Львівщині реставрують стінопис XIX століття
У церкві святого Архистратига Михаїла у селі Ісаї на Львівщині продовжують реставрувати стінопис, який датується XIX століттям. Він був у аварійному стані.
Про це розповів художник-реставратор вищої категорії Олег Рішняк під час брифінгу, цитує журналістка ІА Дивись.info.
Стінопис у церкві у селі Ісаї
Нині майстри відновили левову частку стінопису, на якому вже відшарувався ґрунт і шар фарби.
«Унаслідок ураження біошкідниками місцями руйнувалася й сама деревина. Паволока (вузенькі полотняні смужки, якими заклеювали тріщини і стики між брусами) відокремилась від основи», —пояснив Олег Рішняк.
Реставраційні роботи ускладнювались тим, що ґрунт був у доволі аварійному стані, а також у щільних забрудненнях, які утворювались роками внаслідок спалювання свічок та лампадок.
Роботи проводила команда із дев’яти фахівців, серед яких шість реставраторів із понад 20-річним стажем, а також троє студентів відділу реставрації монументального живопису Львівського фахового коледжу декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша.
Директорка департаменту архітектури Львівської обласної військової адміністрації Олена Василько розповіла, що залишилось реставрувати стінопис на вівтарній частині. Роботи планують завершити у прийдешньому році.
«У 2023 році для реставрації розписів з обласного бюджету виділили близько 900 тисяч гривень, цього року — 3 мільйони. Аби врятувати цінні розписи повністю, наступного року потрібно передбачити ще 2,4 мільйона гривень», — розповіла вона.
Церква святого Михаїла
Ісаї, 1663 рік
Архітектурний об’єкт є однією з найстаріших збережених дерев’яних церков Карпатського регіону. Розташований у центрі села та є перлиною сакральної архітектури, зведена майстрами в традиційному бойківському стилі.
2018 року храм набув статус аварійного об’єкта, тоді ж розпочали його порятунок. Упродовж 2018-2021 років реставрували дах і куполи храму.
Серед реліквій храму, що збереглися донині: дві ікони XV століття, хоругви XVIII століття, старі церковні замки, так звані підхрестові яблука (керамічні декоративні елементи, які колись розміщували під хрестами на маківках храму), зразки народної поліхромної скульптури. А ще монументальні полотна відомих художників XIX століття - братів Івана та Василя Чайок, створені у 1897 році і труна-кенотаф, у якій, за легендами, запечатали смертельну хворобу — чи то чуму, чи то холеру.
Раніше ми розповідали, що цього року на Львівщині планують завершити реставрацію трьох церков.