На Львівщині бракує понад 20 тисяч вчителів — дослідження
Через повномасштабну російсько-українську війні вчителів стане дедалі менше як у містах, так і у селах. За цей час учительський склад скоротився на 12% або близько сорока тисяч.
Про це йдеться у дослідженні «Вчителі України: кадровий потенціал» від громадської спілки «Освіторія» та дослідницької агенції FAMA. ІА Дивись.info розповідає ключове.
Більшість педагогів — жінки
Як показали результати дослідження, середній вік українських педагогів становить 45 років, а понад 30% вчительського складу — педагоги передпенсійного та пенсійного віку. Більшість педагогів — жінки (86%).
«З професії стрімко вимиваються молоді вчителі до 30 років — за останні роки їх кількість зменшилась більш ніж в 1,6 разів. З 2018 по 2023 рік ми втратили 15 тисяч молодих людей, яких не змогли замінити», — коментує засновниця Освіторії Зоя Литвин.
Учителі хочуть піти із професії за кілька років
Понад 40% вчителів налаштовані піти з професії до 2030 року. І тільки трохи більше половини студентів педагогічних спеціальностей планують працювати вчителем у школі найближчими роками. Варто зазначити, що через низький престиж професії протягом останніх 6 років середній вступний бал на педагогічні спеціальності знижувався.
Математичне моделювання показало: навіть за наповнення класів відповідно до норм законодавства, до 2030 року прогнозований брак вчителів ймовірно складатиме 108 тисяч педагогів, але ця цифра може бути значно більшою.
Задоволення своєю роботою
Тільки 47% вчителів задоволені своєю роботою, а абсолютна більшість педагогів — 80% — вважають, що суспільство не цінує їхню працю. При цьому, вчителі переважно вдоволені стосунками із учнями, колегами та батьками, а головними демотиваторами називають бюрократію, низьку заробітну плату та велике навантаження. Лише 12% задоволені рівнем заробітної плати, а 94% висловились за скорочення бюрократичного навантаження як головного мотиватору.
Учителі продемонстрували високий запит на вдосконалення знань. Найпопулярніші — англійська мова (73%), цифрові навички та запити пов'язані з війною: перша домедична допомога, правила поведінки в надзвичайних ситуаціях та ментальне здоров’я. Окрім того, 43% вчителів визнають, що потребують додаткових знань з української мови, водночас дев'ять із десяти — уникають російської мови, навіть якщо необхідно точніше пояснити матеріал.
«Це дослідження — запрошення всіх освітніх стейкхолдерів до діалогу та до дій на
каже засновниця Освіторії Зоя Литвин.
основі реальних даних. Вберегти нашу освіту від занепаду можна лише одним
шляхом — через створення умов для вчителів, бо без них жодна освітня реформа чи
стратегія не спрацює», —
На Львівщині бракує вчителів
Зважаючи на дані дослідження, у Львівській області бракує близько 3.2 тис. вчителів молодших класів та 18 тис. вчителів-предметників. Нині в області посади обіймають трохи більше 26 тисяч викладачів.
Нагадуємо, у новому навчальному році у Львівській області закрили 25 шкіл та 14 філій навчальних закладів у 21 громаді.
У деяких навчальних закладах взагалі не було учнів та вчителів, а в більшості — кількість школярів коливалась від 6 до 59. У цих школах працювали від 2 до 14 освітян. Більше про перелік шкіл, дивіться тут.
Дослідження тривало понад рік, для нього залучили понад 10 тисяч вчителів та студентів педагогічних спеціальностей.
Його презентували 13 листопада 2024 року серед широкого кола полісмейкерів в галузі освіти, освітніх експертів та управлінців.