Як «читати» шини?

Фото ілюстративне / Pexels

На боковинах кожної покришки можна знайти безліч різних піктограм, символів, написів і формул, які дають повне уявлення про те, хто і коли зробив цю шину, для яких умов експлуатації вона призначена, які додаткові рекомендації виробник дає автовласникові. Щоб вибирати по-справжньому якісні комплектуючі, які ідеально підійдуть для вашого автомобіля, слід вивчити, що означають всі ці написи на боковинах.

Як «читати» шини? - 1

Типорозмір покришок

Можна сказати, що це найважливіша інформація про автогуму, яку водій повинен знати. Розмір шин прописується у вигляді буквено-цифрової формули, наприклад, 205/55 R16 94 V XL. Розшифровка формули буде такою:

  • 205 – ширина шини в міліметрах;
  • 55 – коефіцієнт висоти профілю у відсотках, що вказує на співвідношення висоти боковини до ширини покришки;
  • 16 – діаметр обода в дюймах;
  • R – радіальна шина;
  • 94 – індекс навантаження;
  • V – індекс швидкості;
  • XL – посилена шина, призначена для підвищених навантажень в порівнянні з аналогічними моделями того ж розміру.

Індекс швидкості і навантаження – це умовні позначення. В Інтернеті ви можете знайти таблиці з їх розшифровкою, щоб дізнатися, на яку граничну швидкість і навантаження розрахована конкретна модель. Так, шина з індексом навантаження 94 розрахована на 670 кг/од, з індексом швидкості V – на 240 км/год. Слід пам'ятати, що це крайні значення, яких виробник комплектуючих досягає під час попередніх випробувань на спеціалізованому обладнанні, щоб виявити потенціал покришки. В реальних умовах не слід піддавати таким перевантажень ні шини, ні автомобіль, це може бути небезпечно.

Дата виготовлення

Кожна покришка має свій ідентифікаційний код, останні чотири цифри якого вказують на дату виробництва. При цьому слід пам'ятати, що прописується не місяць або число, а номер тижня року. Так, якщо останні чотири цифри ідентифікаційного коду 1223, це означає, що шина була випущена з конвеєра на 12-му тижні 2023 року. Слід пам'ятати, що код, що включає дату виготовлення, часто розміщують нема на зовнішній, а на внутрішній боковині.

Знати дату випуску шини важливо, оскільки і у покришок є свій термін придатності. Відповідно до загальних рекомендацій покришки слід міняти через 6 років експлуатації або через 10 років з моменту її випуску. Природно, звертаючи увагу на стан протектора. На стан шини впливають різні фактори-зберігання, тиск, пробіг. Тому не варто купувати вживані шини, а нові покришки слід купувати, якщо вони були зроблені не більше 10 років тому.

Інші маркування

Як «читати» шини? - 3

На шини наносять і інші умовні позначення. Триголова гірська вершина зі сніжинкою або 3PMSF вказує на те, що зимова гума підходить для сильних морозів і глибокого снігу. Формула M + S (бруд і сніг) говорить про покращене зчеплення на зазначених типах покриття.

Також на шинах можна зустріти UTQG-маркування: знос протектора, зчеплення і стійкість до температур. Розшифровку цих позначень легко знайти в мережі Інтернет.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: