Українська писанка увійшла до переліку нематеріальної культурної спадщини людства

Pysanky-z-kolektsiyi-MEHP-1536x864
Писанки з колекції Музею етнографії та художнього промислу. Ілюстративне фото. Джерело/ МЕХП

Перший міжнародний елемент від України спільно з Естонією «Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць» включили до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства.

Таке рішення прийняли на 19-ій сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини, яка проходить в столиці Парагваю місті Асунсьйон 3 грудня, як передає пресслужба Міністерства культури та стратегічних комунікацій України.

Там розповіли, що робота над номінацією традиції писанкарства розпочалася у 2017 році після зустрічі з українською спільнотою носіїв в Естонії.

Загалом її основу складають три елементи. Два з них включені до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України: «Українська писанка: традиція і мистецтво», що об’єднує спільноти з усіх областей України, та «Традиція гуцульської писанки». Ще один елемент — «Українська писанка, традиція і мистецтво оздоблення Великодніх яєць» включений до Національного списку елементів нематеріальної культурної спадщини Естонії.

Перелік нематеріальної культурної спадщини людства

За інформацією Міністерства, сьогодні у Репрезентативному списку нематеріальної культурної спадщини людства — 611 елементів, що відповідають 5 регіонам і 140 державам-учасницям Конвенції.

Від України до цього списку включено «Петриківський декоративний живопис як феномен української орнаментальної народної творчості» в 2013 році, «Традицію Косівської мальованої кераміки» в 2019 році та «Орьнек — кримськотатарський орнамент та знання про нього» в 2021-му.


Цьогоріч у Львові відбувся проєкту «Українська писанка в європейському культурному просторі». У його межах створили вебкаталог з оцифрованими зображеннями та ЗD-моделями давніх українських писанок. Для оцифрування відібрали 290 писанок, які датують кінцем XIX — першої третини XX століття, які походять з 13 регіонів: Бойківщини, Буковини, Волині, Гуцульщини, Лемківщини, Надсяння, Опілля, Підляшшя, Поділля, Покуття, Полісся, Середнього Подніпров'я, Сокальщини й Холмщини. Детальніше про проєкт — у нашому матеріалі.

Переглянути сайт з оцифрованими писанками можна за посиланням тут.

Нагадаємо, що в липні 2024 року техніку створення бойківської писанки шпилькою (або булавкою) внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини України. В інтерв'ю  ІА Дивись.info львівська дослідниця Галина Івашків розповіла про особливості писанкарство на Бойківщині. Детальніше — дивись тут.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: