Штучні, живі чи у горщиках: яку ялинку принести додому на свята
На порозі новорічно-різдвяних свят настав час чепурити один із найголовніших символів — ялинку.
Хто забарився та не знає, як обрати дерево, журналістка ІА Дивись.info підготувала кілька порад.
Жива VS штучка
Спершу потрібно зробити вибір, яке саме дерево ви хочете прикрасити на свята у своїй оселі. Більшість вважає, що штучна ялинка — вдала інвестиція, бо атмосферу вона даруватиме не один рік, інші ж — за живе дерево, бо пластик — це екологічно неправильно. Та й від натурального дерева вдома буде хвойний запах, при цьому цей аромат не тільки приємний, але й корисний: вічнозелені дерева виділяють в повітря ефірні олії, які мають бактерицидну дію і використовуються для профілактики респіраторних захворювань та дезінфекції.
«На питання «яка ялинка екологічна?» однозначної відповіді немає. Бо й саме поняття "екологічність" доволі умовне й розмите. Штучна ялинка — продукт нафтопереробки, що не дуже добре. Але якщо ви будете прикрашати її 5-10 років, а потім віддасте на переробку чи повторно продасте, це компенсує екологічну шкоду від її виробництва», — пояснює ІА Дивись.info екоблогерка Анна Шередько.
На її думку, хорошим варіантом є жива ялинка, якщо дерево вирощене у спеціальному лісництві за належних умов.
«Про це свідчать сертифікати, які варто запитувати у продавців. Відсутність документів може означати, що ялинку зрубали в лісі/ заповіднику. Після свят живе дерево (обов'язкове без жодних прикрас!) раджу здавати в зоопарки чи притулки на корм і підстилки тваринам», — радить експертка.
А як обрати «легальну» ялинку
Для того, аби не придбати на ринку різдвяного дерева, яке зрубали незаконно, варто знати декілька важливих факторів, кажуть у Державній екологічній інспекції України.
Спершу необхідно попросити продавця показати товарно-транспортну накладну на дерева. У цьому документі особливу увагу зверніть на породу — сосни чи ялинки. Якщо у місці продажу пропонуються інші види дерев, то на кожен з них має бути оформлена окрема накладна. Згодом проконтролювати наявність бирки з штрих-кодом та ідентифікаційним номером на дереві. Якщо її немає, а продавець показує наявність цих бирок окремо від ялинок, це точно означає нелегальний продаж.
Бирки прикріплюються одразу після вирубки лісгоспами, а тому зняти їх, не розірвавши, неможливо, зазначають фахівці.
Перевірити легальність ялинки можна, знайшовши ідентифікаційний код з бирки на сайті системи Лісогосподарського інформаційно-аналітичного центру (ЛІАЦ).
Як доглядати за живою ялинкою
Вічнозелена красуня потребує особливого догляду, адже у приміщенні вона швидко пожовтіє та обсиплеться. Для того, аби продовжити її термін життя, завбачливо подбайте, щоб дерево стояло подалі від батареї, у воді, змішаній з кількома ложками гліцерину.
На що зважати при виборі штучної ялинки
Попри те, що штучні різдвяні дерева можна знайти за дуже привабливими цінами, не поспішайте купувати першу-ліпшу, особливо варто бути уважним при замовленні атрибуту свята в інтернеті.
Оцініть, з чого зроблена штучна ялинка: це є найважливішим етапом вибору. Її матеріал повинен бути міцним і не мати різкого запаху.
Слід звернути увагу на те, щоб на коробці було зазначено, що ялинка зроблена з вогнетривкого пластику або поліетилену. Барвник бажано повинен бути натуральний і стійкий до вигорання і води. Як і при виборі живої ялинки, приділіть увагу її голкам і гілкам. Голки не повинні деформуватися, коли ви стискаєте їх у руках, і випадати, якщо ви злегка посмикаєте за них. Щоб оцінити якість, досить зігнути кілька гілочок.
Альтернативи
Нині також є популярною ідея — ялинка в горщику. Її можна придбати на ринках орієнтовно від 300 гривень.
«Така покупка має сенс, якщо ви знаєте, як доглядати за деревом у майбутньому», — додає Анна Шередько.
І каже, що найбільш екологічний варіант — відмовитися від ялинки. Прикрасити дерево у дворі, зібрати хвойні гілки в парку і зробити вінок, змайструвати альтернативну ялинку з книжок/подарунків/полиць, та з будь-чого.
«Усе ж головний атрибут зимових свят — не зелене дерево, а внутрішній настрій і родинні традиції», — каже екоекспертка.
Нагадуємо, у Львові вирішили, де цього року городяни зможуть придбати легальні ялинки. Із локаціями можна ознайомитись за цим посиланням. Торгівля працюватиме до першого січня 2025 року.