Ціни на житло у новобудовах зростуть з нового року
У прийдешньому році ціни на первинному ринку житла можуть подорожчати від 15 до 25%, попри стадію будівництва, регіону, якості та класу об'єкту.
Про це ІА Дивись.info повідомила експертка з інвестицій у нерухомість Маріанна Бігунець.
Вартість житла в новобудовах — прогноз на 2025 рік
Зі слів експертки, на ринку нерухомості 2025 рік буде непростим.
«З одного боку існує ціла низка об’єктивних факторів, що впливатимуть на цінову кон’юнктуру. А з іншого — купівельна спроможність громадян залишатиметься на досить низькому рівні», — вважає пані Бігунець, яка також є директоркою з продажів будівельної компанії GAZDA.
На її думку, головними факторами, що можуть позначитися на вартості житла в новобудовах, є:
- Розмір інфляції. Згідно з прогнозами, у 2025 році інфляція може скласти 10% — це вплине на здорожчання будівельних матеріалів та будівельно-монтажних робіт.
- Ситуація на валютному ринку. Очікується, що середньозважений курс долара, до якого зазвичай прив’язані ціни на первинному ринку, може скласти 45 грн. Тобто порівняно з поточним роком курс долара може зрости в середньому на 10%.
- Зміни в оподаткуванні. Йдеться про збільшення військового збору з 1,5% до 5% (окрім військовослужбовців та осіб, прирівняних до них).
- Рівень попиту. Протягом 2025 року цілком можлива диференціація цін за кількома критеріями:
- безпечне розташування (регіон будівництва);
- якість ЖК, що зводиться;
- стан зведення (+динаміка будівництва);
- різноманіття механізмів придбання житла (іпотека, розтермінування).
«Різниця між об’єктами на початку зведення та на стадії введення в експлуатацію залежно від класу об’єкта може сягати 40%, що в принципі було типовим для “довоєнного” ринку. Натомість ціна на “однокласові” об’єкти в різних регіонах може відрізнятися в межах 10%: наприклад, якісна квартира комфорт-класу в Ужгороді може бути дорожчою за співмірну оселю у Дніпрі чи Полтаві — в регіонах менш безпечних для прожиття. Інакше кажучи, “націнка за безпеку” може скласти близько 10% до наявних цін», — пояснює вона.
Попит на житло у новобудовах
Щодо реального рівня попиту у 2025 році, то за оцінками Будівельної компанії GAZDA, лише близько 20% від тих, хто фінансово здатен придбати житло (за повну вартість, за допомогою розтермінування чи іпотеки, в тому числі за державною програмою «єОселя») вирішать вкласти кошти в первинний ринок житла.
У компанії зазначили, що замалий рівень попиту може значно посилити конкуренцію на первинному ринку, особливо у відносно безпечних регіонах, як: Закарпаття, Львівщина, Буковина, Київщина. Девелопери можуть запропонувати покупцям лояльніші умови придбання, а за низкою параметрів якісніше житло, ніж конкуренти.
«За нашими оцінками, у 2025 році на кожного реального покупця житла в безпечних регіонах припадатиме в середньому 2 квартири, що зводяться. А конкуренція вимагатиме від девелоперів ухвалення низки важливих рішень, пов’язаних зі способами придбання житла: наприклад, вдосконалюватимуться / покращуватимуться програми розтермінування: приміром, потенційне зниження початкового внеску з 30-50% до 10-20%, розширення терміну погашення розтермінування з 3 до 5 років», — зауважила Маріанна Бігунець.
На думку експертки, важливим у 2025 році також слід вважати акцентовану переорієнтацію програми «єОселя» на первинний ринок. За її прогнозом, наступного року залежно від низки економічних та воєнних обставин близько 30-35% всіх придбань житла на первинному ринку може припасти на цю програму.
Фахівчиня наголосила, що збільшення придбань житла на первинному ринку за програмою стане можливим завдяки новій формі анкети об’єкта будівництва, що спрощує процес акредитації житла на стадії зведення.
Щодо частки придбань за іншими механізмами, то на «комерційну» банківську іпотеку може припасти 5-7% продажів (головним чином завдяки спільним програмам банків та девелоперів), обсяг угод купівлі / продажу за повну вартість не перевищить 10%, а кількість придбань за допомогою програм на виплат складе близько 50% від загальної кількості продажів.
Вона підкреслила, що у другій половині 2025 року цінове зростання вартості житла на первинному ринку може дещо загальмуватися. Це може бути пов’язано, як з очікуваним зниженням інфляції, так і з «воєнними» обставинами (наприклад, в разі закінчення «гарячої» фази війни). Тому, як прогнозує експертка, основні цінові зміни можуть статися впродовж 6-9 місяців.
«2025 рік стане логічним продовженням “дистресу” на первинному ринку. Однак, згідно з макроекономічними прогнозами, варто розраховувати, що, починаючи з 2026 року, економічна ситуація значно покращиться, що позначиться не лише на темпах будівництва, а й на обсягах продажів», — підсумувала Маріанна Бігунець.