Що таке метапневмовірус, чи виявили його на Львівщині та про ймовірність епідемії
У Китаї та низці країн зафіксували спалах метапневмовірусу людини (HMPV), що за симптомами нагадує застуду чи грип. Такий вірус циркулює в Україні кожного епідеміологічного сезону і наразі лабораторно підтвердили 13 таких випадків.
Про це повідомила генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталія Іванченко на брифінгу у четвер, дев'ятого січня, цитує журналістка ІА Дивись.info.
Метапневмовірус на Львівщині
Вона сказала, що на сьогодні жодного випадку метапневмовірусу на Львівщині поки не зареєстровано.
«Щороку з жовтня по квітень відзначається епідсезон захворюваності грип та гострі респіраторні вірусні інфекції. У цей період найбільша кількість людей звертаються до медзакладів із ознаками застуди. Серед них частина проходить лабораторні дослідження, в результаті яких ми дізнаємося, які саме віруси циркулюють на теренах України, зокрема Львівської області. Від початку епідсезону, з жовтня торік і донині, зафіксували циркуляцію вірусу грипу А, В, риновірусу тощо. Жодного випадку метапневмовірусу поки на Львівщині не зареєстровано», — розповіла головна епідеміологиня Львівщини.
Зі слів Наталії Іванченко, метапневмовірус входить до числа вірусів, які щороку циркулюють і на Львівщині, і по всій Україні.
Як можна інфікуватись метапневмовірусом
Його як окремий вірус виявили 2001 року в Нідерландах. Є свідчення того, що він і до того циркулював у світі, зокрема в Україні.
«Ним інфікуватись можна так само, як іншим вірусом грипу, тобто повітряно-крапельним шляхом. Від потрапляння збудника до організму людини до появи перших симптомів минає від трьох до шести діб. Тривалість хвороби може бути від семи до 10 діб. Хвороба протікає по-різному. У когось це може викликати запалення гортані, трахеї, нежить тощо, а у частини людей може бути запалення легенів, тож перебіг та важкість захворювання у кожного може бути індивідуальним», — пояснила фахівчиня.
І додала, що найважче недугу переносять ті, у кого є слабкою імунна система. Ідеться також про:
- людей, які перенесли пересадку органів;
- тих, хто приймає ліки, які пригнічують роботу імунної системи;
- дітей до 5 років;
- людей старших 60 років.
«Згідно зі світовою статистикою, 5% всіх гострих респіраторних вірусних інфекцій спричинені метапневмовірусом. Окрім цього, саме цим вірусом спричинені 12% пневмоній», — навела дані пані Іванченко.
Чи є вакцина проти метапневмовірусу
Як розповіла головна епідеміологиня Львівщині, вакцини проти вірусу, як і специфічної профілактики, немає. А втім, варто дотримуватись аналогічних рекомендацій, як і при спалах ГРВІ чи грипу, а також вакцинуватися проти грипу та коронавірусу.
Як захиститись
Пані Іванченко нагадує, що варто:
- уникати контактів з людьми з ознаками застуди;
- дотримуватись кашльового етикету (прикривати рота серветкою чи згином ліктя при кашлі);
- провітрювати приміщення;- регулярно мити руки;
- дотримуватись режиму сну і відпочинку;
- раціонально харчуватись;
- уникати переохолодження та дотримуватись температури комфорту.
Якщо ж ви відзначили розлади здоров'я, варто залишитись вдома та зв'язатись зі сімейним лікарем.
Чи є ймовірність епідемії
Епідеміологиня заспокоює: епідемії очікувати не варто, адже метапневмовірус вже активно розповсюджується щороку і люди вже мають до нього імунітет:
«Якщо ми будемо дотримуватись усіх правил, то ті, хто захворіють на вірусну інфекцію метапневмовірусу, не матимуть важких пневмоній, запалень тощо. Це вірус, що входить до групи ГРВІ. Є добре вивченим. Його легко діагностувати і можливо лікувати, тож ускладнення епідеміологічної ситуації, пов'язаної з метапневмовірусом на Львівщині, не очікуємо».
Грип на ГРВІ на Львівщині
За даними директорки обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ, за перший тиждень 2025 року на Львівщині на 900 людей занедужало менше, ніж за останній тиждень 2024 року.
У нас значно знизився відсоток госпіталізацій людей з ознаками застуди. Окрім цього, у трьох мешканців Львівщини за цей період виявили коронавірус. Серед пацієнтів — одна дитина.
На початку 2025 року більшість людей, які звернулись до лікарень із ознаками ГРВІ, половина — дорослі. Натомість 48% — діти. Серед неповнолітніх найбільш вразливими до недуги є діти віком від 10 до 14 років, а серед дорослих — мешканці від 30 до 64 років.
Нині щеплення від грипу зробили понад 13 тисяч мешканців Львівщини. Вакцинація триває. Препарати можна придбати у аптеках, а також на базі медичних закладів.
Також триває імунізація проти коронавірусу.