Поповзли вгору: що відбувається з цінами на пальне

бензин
Ілюстративне фото/Freepik

Після нового року ціни на українських автозаправних станціях зросли. Це, зокрема, зумовлено черговим підвищенням акцизів, а також зростанням вартості нафтопродуктів на світових ринках.

Про це ІА Дивись.info повідомили в Центрі громадського моніторингу та контролю.

Україна отримує пальне з 15 країн

У 2022 році Україна повністю втратила всі джерела постачання пального. Зараз Україна отримує цей ресурс одразу з 15 країн. Серед найбільших постачальників є Польща, Румунія, Греція, США, а також Німеччина (з 2024 року).

«Звідти почали надходити помітні обсяги саме бензину автомобільного. Це є наслідком того, що споживання бензину в Європі падає, виробництво залишається великим. І відповідно зʼявився новий напрямок, який раніше важко було навіть собі уявити», — повідомив експерт з ринку пального Сергій Куюн під час брифінгу в Медіацентрі Україна.

Постачання різних видів пального до України зростає неоднорідно: у 2024 році імпорт дизпалива зріс, в той час, як імпорт скрапленого газу, навпаки, знизився.

У 2024 році бензину в Україну ввезли на 0,4% менше порівняно з 2023 роком. Дизпального — на 7,5% більше, ніж торік (6,6 млн т), LPG — на 7,2% менше (900 тис. т).

«Знижується споживання бензину та скрапленого газу — це пальне, яке споживають здебільшого фізособи  для легкових автомобілів. Відповідно, це може свідчити і про міграцію, яка триває, і про те, що багато хто сьогодні приєднався до війська», — пояснив Куюн. Водночас, на думку експерта, зростання імпорту дизельного пального може бути повʼязане зі збільшенням активності вантажних перевезень.

Чому дорожчає пальне

Ціни на українських АЗС зросли через підняття акцизів на пальне, а також зміни цін на світових ринках. Відповідно до моніторингу Консалтингової групи «А-95», від першого січня в Україні на 1-2 гривні зросли ціни на бензин, дизель та скраплений газ. За словами Сергія Куюна, коливання в таких межах відбуваються часто, оскільки це особливість ринку, який залежить від світової ціни.

«Якщо ми рік розпочали з ціни 74 долари за барель, то вчора (14 січня — ред.) вона була 82 долари. 10% додала ціна нафти. Відповідно не змогли втримати на колонках ціни оператори. Ціна буде зростати, тому що дійсно досить суттєвий підйом світового ринку», — наголосив Куюн.

Експерт не вбачає передумов, аби ціна іще більше зростала. «Говорити про те, щоб ціна додала на сім гривень, десять гривень на літрі або 20-15% від ціни — для цього немає сьогодні підстав абсолютно ніяких», — запевнив він.

Експерт також нагадав, як змінилися ціни на пальне в Україні протягом 2024 року. Так, 95-й бензин за минулий рік подорожчав на 4,7 грн (9,5%), дизпальне додало 2,4 грн (4,7%), скраплений газ зріс у ціні на 3,1 грн на літрі (12%).

Нагадаємо, вересні минулого року Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає підвищення ставок акцизного податку на пальне до європейського рівня до 1 січня 2028 року. Перше підняття акцизу відбулося 1 вересня 2024. Друге — 1 січня 2025. Зібрані завдяки підвищенню акцизів кошти спрямовують на підтримку Сил оборони.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: