Що подивитися в театрах Львова: добірка вистав на лютий

У львівських театрах протягом лютого буде чимало різноманітних вистав за мотивами українських та іноземних авторів: як сучасні інтерпретації класики, так і нові твори.

Журналістка ІА Дивись.іnfo щомісяця складає добірку вистав, які можна подивитися у театрах міста, Львівській опері та Львівському палаці мистецтв.

«Перехресні стежки» (за Іваном Франком, інсценізація Івана Уривського)

Львівський академічний театр імені Леся Курбаса

«Перехресні стежки» є одним із найвідоміших текстів Івана Франка. Повість народжувалася на перетині XIX і ХХ століть. Тематика і проблематика цього твору висвітлює реалії сучасної України, духовні та соціальні рефлексії нашого теперішнього соціуму.

У центрі сюжету повісті перебуває український адвокат Євгеній Рафалович, який, в обставинах непростої соціально-політичної ситуації у польській Галичині, проживає психологічну драму людини дії, людини вчинку, що прагне суспільних змін. Життєвий шлях Рафаловича несподівано перетинається із його гімназійним вчителем Валер’яном Стальським, колишньою любов’ю Регіною та напівбожевільним Бараном.

Саме цих чотирьох режисер Іван Уривський виокремлює у своїй виставі, щоб дослідити особисту драму кожного у складному вузлі подій і стосунків. Втілюючи на сцені масштабний текст Франка, режисер акцентує у виставі на візуальних образах і пластичних сценах.

«Оці щоденні нові пропозиції режисера складали виставу як мозаїку, як відтак, який, до речі, є елементом цієї вистави. І так само ця п’єса складена з маленьких, великих, середніх сцен і діалогів, монологів, як вітраж», зазначає актор вистави Олег Стефан ІА Дивись.іnfo.

Коли дивитися: 1 та 2 лютого.

Що подивитися в театрах Львова: добірка вистав на лютий - 2
Епізод з постановки "Перехресні стежки". Фото/ Анастасія Хлібник

Комедійна рок-драма «Урок» Е.Йонеско

Львівський академічний театр «Воскресіння»

Постановка «Урок», створена за твором Ежена Йонеско через неординарний погляд режисера Алли Федоришиної. У її інтерпретації п’єса Йонеско «Урок» є не лише театральним перформансом, але й мудрим повчанням (уроком) для людства. Метою п’єси є попередити, що будь-яка тиранія, як і російська агресія проти України, є неприпустимою.

«На сцені актори відображають основну тему п’єси — боротьбу між демократією і тоталітаризмом, висміюючи автократію та агресію у всіх їхніх проявах. Головні герої — вчитель, учениця та служниця — розкривають перед глядачем весь спектр тиранії та безжалісної боротьби за владу. Так, автор п’єси попереджає, що тиранія немає ні краплі гуманності, бо тиран завжди залишиться тираном і йому не місце у світі демократії та цивілізації», розповідають у театрі.

Постановка має музичний супровід гурт «Sunflowers». Вікове обмеження: 16+.

Коли дивитися: 9 лютого о 18:00 год.

Що подивитися в театрах Львова: добірка вистав на лютий - 3
Епізод з вистави. Фото/ Львівський академічний театр «Воскресіння»

Театралізоване дійство «Псальми війни»

Львівська національна опера

У Львівській національній опері відбудеться показ постановки «Псальми війни» — перший монументальний музичний твір на тему війни, яку Росія розпочала проти України.

У Львівській опері підкреслюють, що композиція на музику Євгена Станковича та лібрето Василя Вовкуна — це спроба максимально наблизитись до реальних подій, які переживаємо сьогодні.

«Псальми війни» складаються з чотирьох частин: музика війни; чорна рілля ізорана; колискова; псальм війни. У театральному дійстві використано композиції використані поезії Тараса Шевченка, Ліни Костенко, козацька народна пісня та уривки Давидових Псалмів. 

«Писати лібрето до твору було надзвичайно важко. Спочатку я спробував шукати, що вже є в літературі, зокрема в поезії. З’ясував, що найбільше пишуть про війну самі військові, і це є поезія народна. Є присвячені вірші у Сергія Жадана, Вікторії Амеліної, Мар’яни Савки та у багатьох інших. Спочатку  я написав один сценарій, згодом знищив його і написав інший, бо тема війни є вкрай складною, перш за все емоційно. Так, зрештою, склалася фінальна концепція лібрето», — розповідає режисер та автор лібрето до «Псальмів війни» Василь Вовкун.

Театралізоване дійство прозвучить у виконанні хору та оркестру Львівської опери під орудою маестро Івана Чередніченка.

Диригент — Іван Чередніченко. Режисер та лібретист — Василь Вовкун. Хормейстер — Вадим Яценко.

Коли дивитися: 24 лютого о 17:00 год.

Що подивитися в театрах Львова: добірка вистав на лютий - 4
Епізод з постановки. Фото/ Львівська опера

«Гномик Родзинка і Мацьопа-свинка»

Театр «І люди, і ляльки»

«Гномик Родзинка жив собі у своїй чепурненькій хатинці тихим, спокійним життям. Часом до нього заходив зіграти в партію шахів його друг Крук. Аж раптом зʼявляється вона, маленька свинка Мацьопа. Вона хоч і дитина, але вже поросятко зі своїми звичками говорити з набитим ротом, не митися і таке інше. Чи зможе наш Родзинка впоратися з батьківськими обовʼязками? Чи зможе Мацьопа змінитися? І які ще випробування підготувало життя для гномика Родзинки та Мацьопи-свинки — дізнаєтеся під час перегляду вистави», — розповідають про постановку в театрі.

Авторка — Агнеш Балінт. Інсценізація — Надія Крат.

Режисер-постановник — Роман Гребенюк. Художник-постановник — Ліна Калініч. Композитор, гітара — Генадій Вербяний. Партії фортепіано — Марія Вербяна. Авторка текстів пісень — Надія Крат. Художник по світлу — Алла Новікова.

Коли дивитися: 14 та 15 лютого. Вік: 3+.

Що подивитися в театрах Львова: добірка вистав на лютий - 5
Епізод з постановки. Джерело фото/ Театр «І люди, і ляльки»

Підліткова історія «Пробудження весни»

Перший український театр

«Пробудження Весни» — вистава за п’єсою Франка Ведекінда про дорослішання підлітків. Її герої проходять крізь непрості випробування: стосунки з друзями, перші романтичні переживання, складні розмови з дорослими, навчальні виклики і відкриття своєї сексуальності. Під час цього переходу вони стикаються з радощами й болем дорослішання, що змушує їх шукати себе у світі.

«"Пробудження весни" — це потужна, глибока історія про пошуки власної ідентичності, щирість емоцій і бунтівний дух юності. Вона зображує один з найважливіших моментів у житті — момент усвідомлення, що дитинство завершилося і починається новий етап»— розповідають в театрі.

Режисер вистави — Ігор Білиць. Сценографія — з.д.м. України Марʼян Савіцький. Костюми — з.х. України Дарія Завʼялова. Музичне оформлення — Віктор Коротков.

Коли дивитися: 21 лютого.

Що подивитися в театрах Львова: добірка вистав на лютий - 6
Епізод з вистави «Пробудження весни»/ Перший театр

Вистава-емпатія «А зараз ви прокинетесь»

Театр «ОККО»

Сюжет у виставі «А зараз ви прокинетесь» побудований на основі оповідання О. Генрі «Останній листок». Герої у постановці спробують дати відповіді на такі питання, як-от: Що таке гіпноз, і як наша підсвідомість реагує на нього?; SDAM — що це за хвороба?; Що робити, якщо сум від важкої втрати зникає настільки швидко, що не встигаєш навіть доторкнутися до сльози… не встигаєш зрозуміти?

«В стані гіпнотичного сну жінка розповідає своєму психотерапевту історію з дитинства, яку не пам’ятає. З кожним новим сеансом вони наближаються до розкриття таємниці. Глядач стає співучасником сеансу. Випадковим перехожим на вулиці, найкращим другом жінки та пацієнтом психотерапевта», — розповідають в театрі.

Авторка вистави — Стричак Галина. Режисерка — Стричак Галина. Художник по світлу — Євген Петров.

Коли дивитися: 14 лютого.

Що подивитися в театрах Львова: добірка вистав на лютий - 7
Епізоди з вистави/ театр «ОККО»

Іронічно-музична історія «Чума»

Національний театр імені Марії Заньковецької

На камерні сцені Національного театру імені Марії Заньковецької відбудеться прем'єра постановки від українських драматургинь Лєни Лягушонкової та Катерини Пенькової.

Місце дії: брудний середньовічний Лондон. Герої — наївна дурашка Поллі Пенні, морячок часів Реставрації Стюартів Джосеф Гейл та інші шукачі, п’яниці, повії, лудомани. Ця історія про кохання під час чуми.

Глядачі зможуть побачити і клятви, і прокльони, і пристрасні цілунки під музику старої мандоліни в просторі склепінь із дерева трактиру «Бородата качка».

У театрі підкреслюють, що сентенції такі: «Лондон – це Європа», «Кромвель жив!», «Лорд-мер корупціонер», як і мрії всіх героїв – насправді про Україну, веселий та незломлений наш люд.

«Авторки пропонують нам жанр, який не пропагує жодної моралі, але дає можливість висміяти певні соціальні, політичні, сімейні ситуації. На тлі середньовічної Англії промовляються сучасні українські наративи. Упереджене ставлення до жінок і ... ще більше упередженого ставлення до жінок, віра в забобони і переваги нетрадиційної медицини, батьківське виховання «кнутом без пряника» і бажання звалити «за бугор», бо десь там — точно краще. У цій виставі не буде мети повчати, однак — піднімати актуальні теми і у легкій формі про них поговорити», — розповідає ІА Дивись.info режисерка вистави Вероніка Літкевич.

П’єса створена в межах ІІ лабораторії драматургії Національної спілки театральних діячів України.

Коли дивитися: Камерна сцена, 11-12 лютого, вікове обмеження – 16+ (нецензурна лексика). 

Що подивитися в театрах Львова: добірка вистав на лютий - 8
Епізод з вистави "Сума". Фото/ Христина Король

Імпровізаційна вистава «Встати, суд іде!»

Львівський Палац Мистецтв

У Львівському палаці мистецтв покажуть виставу, де ніхто не знає, що станеться далі – навіть учасники.

«У залі суду будемо розглядати злочин, де адвокат і прокурор зійдуться у словесній битві і будуть антиподами з двох сторін. Хтозна, що виявиться правдою, а що наклепом. Хто зі свідків убачатиме власну вигоду у справі? А хто тільки гратиме свою роль у сюжеті? І кому зрештою захочеться вірити? Усе, що відбувається, народжується тут і зараз, на ваших очах, без сценарію, але з безліччю несподіванок! Допити свідків, імпровізаційні сцени, які розкриватимуть кожного з героїв.І тільки ви, любі глядачі, допоможете нам з'ясувати, якими будуть фінальне рішення і вирок», діляться творці вистави.

Коли дивитися: 7 лютого о 19: 00 год.

Що подивитися в театрах Львова: добірка вистав на лютий - 9
Афіша до вистави/ Львівський палац мистецтв

Вистава «Весілля» 

Театр «Слово і голос»

«Весілля» — це перша вистава проєкту «Сад Божественних Пісень», яку створили на основі традиційних весільних піснях з усієї України.

«Весілля» — це найдавніший живий ритуал, який хранить в собі переміну, тайну переходу в іншу якість — переходу «через Чермноє море» — і є знаком часу, в якому живемо. Весілля — це вічне цвітіння Землі», — каже режисер вистави Наталя Половинка.

«Драматургію вистави «Весілля» складають 28 старовинних українських весільних пісень, які разом зі сценографією та костюмами сплітаються у надзвичайно тендітне, мерехтливе та водночас складно виконане мереживо театрального дійства.Це дійство не є відтворенням весільного обряду, воно не є ритуальним театром. Режисер, акторки та художники розмовляють з сучасними глядачами сучасною мовою на теми, що актуальні у всі часи для всіх людей народів — про любов, людські взаємини, чоловіка та жінку, про рід та родину, дітей та батьків», зазначає театральний критик Сергій Васільєв.

Режисерка — Наталія Половинка. Візуалізація — Сергій Савченко. Художник зі світла — Богдан Дворник. Художник костюмів — Петро Нестеренко-Ланько.

Коли дивитися: 2 лютого о 18:00 год.

Що подивитися в театрах Львова: добірка вистав на лютий - 10
Епізод з вистави/ Театр «Слово і голос»

Вистава «Як кохався дон Перлімплін з Белісою в саду»

Львівський академічний обласний театр ляльок

У Львівського академічного обласного театру ляльок відбудеться показ вистави для дорослих Волинського академічного обласного театру ляльок «Як кохався дон Перлімплін з Белісою в саду» за п’єсою Федеріко Гарсії Лорки.  

Історія у постановці розгортається в Іспанії. Тут сором'язливий дон Перлімплін на схилі літ закохався в Белісу, юну дівчин. Федеріко Гарсія Лорка ставить перед нами такі моральні питання: Чи стала любов дона Перлімпліна відданою та безкорисливою? та Чи змінюється людина, коли пізнає такі сильні почуття? 

За словами творців, у виставі «Як кохався дон Перлімплін з Белісою в саду» поєдналися трагедія з фарсом, щоб розкрити кохання в найсильніших проявах. Постановку здійснив актор Львівського академічного театру ляльок Валентин Гура.

«Оскільки в п’єсі постає любов людини, яка все життя уникала кохання, а потім в один момент щось у ній прорвалося, я вирішив, що принести почуття мають міфічні, ледь не божественні істоти. Чернеткова назва амури, яку ми й залишили. Це носії чоловічого кохання водночас прекрасного, а водночас і фатального. І ось вони трохи насміхаються, трохи знущаються над головним героєм», розповів ІА Дивись.info про задум Валентин Гура.

Режисер-постановник Валентин Гура. Художниця-постановниця Олеся Іщук. Композитор Влад Яковлєв. Хореограф Микола Цапяк. Вірш «Пісня про Белісу та Перлімпліна» Богдана Нагорна.

Коли дивитися: 27 лютого о 18:00 год, вікові обмеженні: 16+

Що подивитися в театрах Львова: добірка вистав на лютий - 11
Епізод з постановки. Фото/ Віталій Віжанський

Вистава-гра «Сто перших слів»

Львівський Театр Лесі Українки

«Сто перших слів» — постановка, що є своєрідною мандрівкою шляхами дитинства, дорослішання та сьогодення. Мандрівка, що приведе додому. Вистава про пошуки того, що об’єднує і гуртує українців, дослідження колективної пам'яті, спроби зазирнути у глибини ідентичності та познайомитися з собою наново.

«“Сто перших слів” — це унікальний театральний продукт, коли вистава — це не те, на що ти дивишся, а те, що з тобою відбувається і якісь твої почуття, переживання, думки стають найважливішим. Ця постановка — пропозиція мандрівки власними спогадами, країною і також театром. Є можливість побувати в багатьох локаціях, куди зазвичай не пускають глядачів, тож я запрошую всіх прийти, долучитися і пройти з нами цей шлях», — коментує ІА Дивись.іnfo драматургиня вистави «Сто перших слів» Ніна Захоженко.

Режисер вистави — Дмитро Захоженко, драматургиня — Ніна Захоженко. Композитором — поет та музикант Григорій Семенчук.

Коли дивитися: 16 та 23 лютого.

Що подивитися в театрах Львова: добірка вистав на лютий - 12
Епізод з вистави. Фото/ Христина Корол

До слова, ІА Дивись.іnfo також готує підбірки фільмів та книжок їх можна переглянути на нашому сайті в розділі «культура».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: