Львівські лікарі видалили кілограм волосся зі шлунка підлітки

У Львові провели унікальну операцію: лікарі видалили з кишківника 15-річної дівчинки з Запоріжжя кілограм волосся. Пацієнтка проковтувала власне волосся, що згодом утворило трихобезоар — жмут, довжиною 40 сантиметрів і вагою 1 кілограм.
Про це повідомили у львівській дитячій лікарні «Охмадит».
Дівчинка родом із Запоріжжя, нині мешкає у Львові разом із родиною як вимушена переселенка. У семирічному віці її вже оперували через трихобезоар. Однак останні два роки дитина знову скаржилася на біль у животі, блювання, втрату апетиту та проблеми з прийомом їжі. Лікарі довго лікували її від гастриту, але стан не покращувався.
Родина звернулася до фахівців львівського медичного центру, де під час діагностичної гастроскопії дитячий хірург Микола Микита виявив справжню причину — трихобезоар, що повністю перекривав прохід твердої їжі.
Складна операція та реабілітація
Через великі розміри утворення видалити його лапароскопічно було неможливо. Хірургам довелося повністю розкрити шлунок. Операція пройшла успішно, і зараз дівчинка почувається добре та проходить реабілітацію, зокрема під наглядом психолога.
«Робота з психологом є дуже важливою, аби уникнути повторення ситуації. Звичка ковтати волосся часто виникає через стрес, тривожні розлади або депресію. Психологічна підтримка допоможе дитині знайти безпечні способи подолання напруги», — зазначає керівник Клініки невідкладної та малоінвазивної хірургії Ігор Гулавський.
Синдром Рапунцель: що варто знати батькам
Синдром Рапунцель — рідкісний стан, за якого дитина ковтає волосся, що накопичується у шлунку та кишківнику. Найчастіше він трапляється у підліток із довгим волоссям, які мають звичку його жувати. У групі ризику — діти, що переживають стрес, мають тривожні розлади або проблеми з травленням.
Симптоми спочатку можуть бути непомітними, але згодом з’являються біль у животі, нудота, блювання та втрата апетиту. Щороку лікарі фіксують 2–3 такі випадки, і якщо утворення виявити на ранній стадії, його можна видалити ендоскопічно.
«Батькам варто звертати увагу на емоційний стан дітей та їхні звички. Якщо помічаєте кусання нігтів, кутикули чи ковтання волосся — не відкладайте візит до фахівця. Дитині допоможуть консультації хірурга і психолога, а також фізична активність та дихальні вправи для зняття напруги», — радить психологиня Центру Мирослава Чорна.