Конкурс малюнків та гроші: як вберегтись від шахраїв у соцмережах

Усе частіше гакери атакують Telegram українців. Тепер від банальних прохань позичити гроші, шахраї вдаються до нових методів, як-от, наприклад, покликання з пропозицію проголосувати буцімто за родича на конкурсі.
Журналістка ІА Дивись.info запитала у лейтенанта патрульної поліції у Львівській області Володимира Лаби, як захистити персональні дані у соцмережах, а також про те, що робити, якщо шахраї втрутились до облікового запису.
Зламали Telegram
Якщо вас просять позичити кошти, спершу зателефонуйте людині, аби пересвідчитись у достовірності. У департаменті кіберполіції Львівської області називають такий вид шахрайства доволі поширеним.

«Зловмисники зламують сторінки користувачів соціальних мереж, або створюють сторінки клони. Отримавши доступ до акаунтів потерпілих, розсилають повідомлення їхнім друзям із проханням позичити гроші. Якщо друзі просять гроші через соцмережу — зателефонуйте та перевірте інформацію. Також радять написати спільним друзям в соцмережах та запитати, чи не отримували вони подібних повідомлень від друга. Шахраї, як правило, одночасно роблять розсилку на всіх підписників зламаної сторінки», — йдеться у відповіді відомства на інформаційний запит ІА Дивись.info.
Як уникнути зламу облікових записів
Лейтенант поліції радить користувачам соцмереж дбати про надійний пароль. Він має бути насамперед складним та окремим для кожного із акаунтів.
Серед порад Володимира Лаби є також функція двоетапної перевірки. Її можна увімкнути, скориставшись налаштуваннями соцмережі. У випадку Telegram — у розділі «Приватність та безпека».
«Не переходьте за сумнівними посиланнями навіть тоді, якщо вони прийшли від друзів, а також не вводьте пароль на сторонніх сайтах. Соцмережі ніколи не просять вводити логін і пароль на сторонніх ресурсах», — пояснює поліцейський.

Окрім вищезгаданого, користувачі соцмереж можуть перевіряти пристрої входу. Це робиться у налаштуваннях облікового запису, в розділі «пристрої»: «Якщо помітите підозрілу активність, негайно змініть пароль та вийдіть з усіх сеансів».
Володимир Лаба додає, що варто уникати надмірної кількості особистої інформації. Ідеться про особисті дані, номер телефону, адресу, а також документи, оскільки чим менше інформації у відкритому доступі, тим складніше шахраям її використати проти вас.
Лейтенант рекомендує бодай раз у пів року змінювати паролі до соцмереж.
Що робити, якщо сторінку вже зламали
Насамперед, говорить наш співрозмовник, потрібно змінити пароль до акаунту, а також повідомити близьких про ситуацію.
«Перевірте пошту, бо здебільшого облікові записи є до неї прив'язаними. Якщо так, то потрібно скасувати зміни», — додає Володимир Лаба.
З випадками шахрайства потрібно звертатись до поліції. Зі слів поліцейського, варто мати скриншоти, написати заяву у відділку чи подати в електронному форматі.
Будьте обачними та попередьте про це рідних.
До слова, до найпопулярніших шахрайських схем на Львівщині, належать придбання товарів онлайн.
«Найчастіше злодії ошукують громадян, продаючи уявні товари на майданчиках оголошень або у соціальних мережах. Як правило, у таких випадках головна умова купівлі – повна передплата за товар», — кажуть в управлінні кіберполіції.
Детальніше про це дивись у нашому матеріалі тут.